·

10 Aşamada Güçlü Bir Seo Çalışması Nasıl Yapılır?

10 Aşamada Güçlü Bir SEO Çalışması Nasıl Yapılır? 

 

SEO (Search Engine Optimization) GoogleYahoo! vb. arama motorlarında web sitemizin görünürlüğünü artırmak ve iyileştirmek için kullanılan yeni nesil bir çalışmadır. Özellikle son zamanlarda kullanımı ve bilinirliği oldukça artmış olan SEO’yu bugün 10 adımda ayrıntılı şekilde öğreneceğiz. 

 

SEO NEDEN YAPILIR VE NEDEN ÖNEMLİDİR? 

SEO, organik site trafiğini artırmak, Google’da üst sıralara çıkarak daha fazla görünür olmak ve marka bilinirliğini artırmak için yapılır. Web sitenizi, hem kullanıcılar hem de çeşitli arama motorları için daha kullanışlı hale getirdiğinden önemlidir. Bir site her açıdan kullanıcı odaklı olmalı; anahtar kelime, başlık dağılımı ve görsel kullanımına özen gösterilmelidir.  

 

 

SEO’NUN AVANTAJLARI NELERDİR? 

 • Web sitenizi arama motorlarında üst sıralara taşır. 
 • Web siteniz arama motorlarından üst sıralarda görüneceği için insanların sitenize duyduğu güven artar. 
 • Arama motoru optimizasyonu sayesinde, web sitenizin trafik akışı artacağından organik takipçi sayısı da artar. 
 • Arama motoru optimizasyonu çalışmaları sayesinde, rakiplerinizi daha yakından tanır ve onların önünde olursunuz. 

SEO NASIL YAPILIR? 

1-) SİTENİN SEO AYARLARINI YAPIN 

Öncelikle yeni açılacak olan sitenin Seo ayarları eksiksiz olarak yapılmalıdır. Örneğin Wordpress altyapısı ile site kurulmalı daha sonra Yoast SEO, Rank Math, SEMRush vb. eklentilerden biri eklenerek site SEO’ya uyumlu hale gelmelidir. 

 

2-) SEO UYUMLU İÇERİKLER ÜRETİN  

SEO uyumlu içerikler üretmek için; bize fayda sağlayacak anahtar kelimeleri iyi belirlemek, konuyla ilgili doğru, faydalı bilgi sunmak ve yaratıcı olmak çok önemlidir. Bu içerikli oluştururken yazım ve noktalama kurallarına çok dikkat edilmeli anlam bütünlüğü sağlanmalı ve anlatım bozukluğu yapılmamalıdır.  

 

3-) DOĞRU BAŞLIĞI BULUN 

İçerik başlığı okuyucunun ilgisini çekecek nitelikte olmalıdır. Örneğin başlık bulunurken anahtar kelimelere dikkat edilmeli ve ‘’en iyisi, en yenisi, en önemlisi’’ gibi iddialı girişler yapılmalıdır. Ayrıca ‘’uzmanından öneriler’’ ya da ‘’ 3 adımda en iyi kek tarifi’’ gibi kalıplar  kullanarak insanların dikkati çekilmelidir. Google uzun yazıları sevdiğinden metin yazıları 500-2000 kelime arasından olabilir. Ancak alt başlıklar çokça kullanılmalı ve mümkünse paragraflar 50-60 kelimeyi geçmemelidir. 

 

4-) META AÇIKLAMASINI SEO UYUMLU YAPIN 

Öncelikle Meta açıklaması, web sitenizin sayfasındaki HTML ögedir. Yani Meta açıklaması ana metnin kısa bir paragrafı konumundadır. SEO uyumlu Meta açıklamasını yapmak için ilk olarak Meta açıklamasında mutlaka anahtar kelimelerden birini geçirmek gerekir. Okunabilir kelimeler koymak ve bir kelimi sık sık tekrar etmemek gerekir çünkü web siteniz bunu bir spam olarak algılayabilir. Meta açıklamasında 135-160 karakter bulunmalı ancak hedef anahtar kelimeniz görünebilirlik açısından en başlarda olmalıdır. Ve son olarak Meta açıklamasında özgün olunmalı her sayfaya ayrı bir başlık yazılmalıdır.  

 

5-) GÖRSELLERİ ÖZENLE SEÇİN 

SEO için görsel kullanımı oldukça önemlidir. Olabildiğince fazla görsel kullanılarak yazı zenginleştirilmeli ve 750*350 ebadında olmalıdır. Görseller net olmalı bulanık vs olmamalıdır. Ayrıca arama motorlarından arama yapan kullanıcılar en anlamlı ve faydalı görselleri görmek isterler. Bu yüzden görsellerin adlandırılmasının düzenlenmesi ve doğru adlandırılması çok önemlidir. Ayrıca görsellerde açıklayıcı alt metinler kullanılırsa arama sonuçlarında bulunması daha kolay olur.  

 

6-) KIRIK LİNK VERMEYİN  

Kırık link, bir internet sitesinde daha önce yer almış ancak şu an kullanılamayan linklere denir. Web sitesinde kırık linklere kesinlikle yer vermemelisiniz çünkü bu hem web sitenize zarar verir hem de arama motorlarındaki görünürlüğünüzü ve konumunuzu düşürür. Eğer kırık link olduğunuzu fark ederseniz bunu hemen düzeltmeniz gerekir. Çünkü: 

 • Kırık link gören kullanıcılar web sitenizden hemen çıkma eğiliminde olurlar. Bunu engellemek için düzeltmeniz gerekir. 
 • Arama motorlarındaki yerinizi korumanız gerekir. 
 • Web sitenizin rakiplerinden geri kalmasını önlemelisiniz. 
 • Yaptığınız SEO çalışmalarının ve altyapısının zarar görmesini engellemelisiniz.   

 

webtasarimi

7-) SİTE İÇİ LİNKLEMELER YAPIN  

Site içi linkleme web sitesi için birçok faydayı beraberinde getirir: 

 • Sitenin kullanışlılığını artırır. 
 • Kullanıcılara farklı fırsatlardan ve ilgi çekici içeriklerden bahsetme şansınız olmuş olur.  
 • Site içi linkleme sayfa görüntülenmesini de artırır. 
 • Kullanıcıların siteden hemen çıkma oranı düşer. Sitede kaldıkları süre uzar. 
 • İç linkleme kullanıcının site içinde farklı içeriklere ulaşmasını sağlar. 

😎 İÇERİĞİNİZE UYGUN VİDEO YERLEŞTİRMESİNDE BULUNUN 

Video içerik; web sitesinin içeriğine, anahtar kelimelerine ve kalitesine destek olan önemli bir faktördür. Aynı zamanda videolar, görsellere göre daha uzun olduğundan ziyaretçilerin sitede daha uzun kalmasını sağlar. Ayrıca web sitenizde video içerik olması ‘’ backlink’’ alma ihtimalinizi de artırdığından sayfanızın görüntülenmesine ve trafik akışının artmasına da destek olur. Eğer backlink almak istiyorsak sayfamızda çok sayıda kaliteli video içerik bulundurmalıyız. Araştırmalara göre sayfada çok sayıda zengin video içeriği olduğunda diğer sayfalar direkt link verme yönetimini 3 kat fazla kullanıyorlar.  

9-) ÇOK FAZLA BOLDLAMA YAPMAYIN 

Web sitesinde çok fazla boldlama yapmak, kullanıcıların gözünü yoracağından siteden durma süreleri azalır. Bu da sitenin akışını ve görünüşünü olumsuz etkiler. Ayrıca her şeyi boldlamak önemli başlıkların kaçırılmasına ve aranan şeyin bulunamamasına neden olacağından sadece önemli ana başlıkları bold ile yazmak gerekir. 

 

10-) İÇERİĞE EK YAPMAYI UNUTMAYIN  

Web sitelerine girilmiş olan içeriklerin etkileşimleri gün geçtikçe azalır. Bu yüzden gündemi ve konu hakkındaki gelişmeleri takip ederek hem anahtar kelimeleri hem de içeriği güncellemek ve tekrar kullanıcılara sunmak sitenin, içeriğin devamı için önemlidir. Ayrıca zaman zaman içerik kontrolü yapmak, kırık linkleri görmenizi ve onları düzeltmenizi sağlayacağından hem güncel içeriğe sahip olmanızı sağlar hem de kullanıcılarınızı kaybetmemiş olursunuz.  

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Blog

Son Yazılar

CPM NEDİR VE NASIL HESAPLANIR?

CPM kelimesini dijital pazarlamada sıklıkla duymuş olabiliriz. Pazarlama alanındaki önemini tam olarak bilemeyebiliriz fakat pazarlamayla ve reklamlarla ilgili olan kişi ve kurumlar bu terimin anlamını çok iyi bilmektedirler. CPM yani Cost Per Mille, Türkçe karşılığı ‘’Bin Gösterim Başına Maliyet’’ demektir. Yani, satın alınan reklamın 1000 kere gösterilmesi sonucunda ödeyeceğiniz maliyet anlamına gelir. Bu amaçla hesaplanabilen ve ölçülebilen bir değerdir.

Devamını Oku

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Telefon numaranızı bırakın müşteri temsilcimiz en kısa zamanda sizi arasın.

Sohbeti başlat
Selamlar 🖖 Nasıl yardımcı olabiliriz?