·

7 ADIMDA WEB SİTESİ KURMA

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN 7 ADIMDA WEB SİTESİ KURMA

Kendiniz için ya da işletmeniz için bir web sitesi kurmak istediğinizde bilmeniz gereken iki temel terim vardır. Domain ve hosting. Bu iki önemli aşama; sitenizin adını belirlemenizi sağlar. 15 dakika süren bu işlemlerden sonra web sitenizi kurmak mümkün. Eğer daha önce hiç web sitesi açmadıysanız ve nasıl açılır bilmiyorsanız, endişe etmenize gerek yok. Bu rehberde web sitesi yapma işlemine yönelik tüm yöntemleri en ince ayrıntısına kadar açıklayacağız.

İNTERNET SİTESİ KURMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER

Web sitesi kurmaya karar verdiniz ve nasıl yaparım diye araştırmaya başladınız. Dikkat edilecek ilk konu iyi bir planlama yapmaktır. Başarıya ulaşmak iyi bir planlayama bağlıdır. Dilerseniz bu planlamalar nelerdir sorusunu cevaplayalım.

1) İŞLETMENİZİN HEDEFLERİNİ BELİRLEYİN

Ne yazık ki çok fazla işletme şunu biliyor; küçük işletmelerin %80’inden fazlası kendileri için hedef belirlemekten kaçınıyor veya bunu unutuyor. İşletmeniz hangi alanda faaliyet gösteriyorsa konseptimizi ona göre oluşturmakta fayda vardır. Web sitesi kurma amacınız nedir öncelikle ona karar verelim. Müşterilerimizin bizi daha kolay bulmalarını sağlamaya mı çalışıyoruz? Ya da bulmuşken ürünlerimizi satmaya mı çalışıyoruz? Bunun gibi sorularla nasıl bir web sitesi kurmanız gerektiğini kolayca belirleyebiliriz.

2) HEDEF KİTLENİZİ BELİRLEYİN

Hedef kitlenizi doğru belirleyebilirseniz alacağınız sonuç çok daha başarılı olacaktır. İnternetten ürün satışı yapmak isteyen her kişinin satacağı ürünlere yönelik belirli bir hedef kitle belirlemesi gerekmektedir. İnternet sitenizin tasarımı ve kullanım özellikleri bu kriterlere göre belirlenmelidir. Hedef kitlenizi cinsiyet, yaş, eğitim, yaşanılan yer gibi filtreler kullanarak genel hedef kitlenizi oluşturabilirsiniz. Hangi kanallar üzerinden reklam yapmak istediğinizi de göz önünde bulundurmalısınız.

3) DOMAİN VE HOSTİNG SATIN ALIN

Başlık 3’den 1-Domain: Domain için yapılabilecek en doğru tanımlardan biri de ‘ sitenizin adı ve adresi’ şeklinde yapılan tanımdır. Başka bir deyişle; bir web sitesine girmek için adres çubuğuna yazılan https://www.google.com gibi bir adresin Google.com şeklindeki site adı ve uzantısından oluşan bölümü domain olarak adlandırılır. Ne iş yaptığınıza dair ipucu veren ve kolay bulmamızı sağlayan bir alan adı belirlemekte fayda vardır.

  • Mümkün olduğunca kısa olmalı
  • Genel bir TLD kullanılmalı (.com.net.org vb.)
  • Markanıza ait kelimeler içermeli

 

Domain satın almakta denilen domain ya da alan adı tescili; web sitenizin adını sizden başka kimsenin kullanmaması için kendi üzerinize kayıt ettirmeniz ve kiralamanız anlamına gelir. Domain yani alan adınız; dijital dünyada nasıl aranacağınızı ya da nasıl bulunacağınızı doğrudan etkiler. Mutlaka zaman ayırarak üstünde düşünülerek özenle seçilmesi gerekir.

Başlık 3’den 2-Hosting: Sitenizin erişilmesini, her zaman yayında olmasını sağlayan teknik altyapı hizmetine hosting denir. Kişi ve organizasyonlara ait web sitelerinin ve sayfalarının kesintisiz bir şekilde internet üzerinde yayınlanmasına olanak tanıyan, güçlü donanım ve yazılımsal web sunucularının birleşimi ile oluşturulmuş bir web sitesi yayınlama hizmetidir.

Paylaşım durumuna göre hosting çeşitleri;

  • Dedicated (Adanmiş) server
  • VDS (Virtual Dedicated Server)
  • VPS (Virtual Private Server)
  • Paylaşımlı Web Hosting

Paylaşım durumuna göre hosting artıları

Düşük maliyet sunması nedeniyle çoğu küçük web sitesinin ve bloğun teknik altyapı ihtiyacını karşılamada yeterli olabilmektedir.

Paylaşımlı hosting’in eksileri

Paylaşımlı hosting, en çok kullanılan, en ucuz çözümdür. Ancak diğer hosting türlerine göre performans ve güvenlik açısından bazı dezavantajları söz konusudur. Her barındırma çözümünün, kullanıcıya, ihtiyaçlarına hatta kullanılan içerik yönetim sistemine bağlı olarak artıları ve eksileri söz konusudur.

 

4) WEB SİTENİZİN TASARIMINA KARAR VERİN

Web tasarımı, dünya çapında online olarak paylaşılabilmesi ve erişilebilmesi için bir web sitesinde yer alan içeriği planlama ve düzenleme sanatıdır. Bir E-ticaret sitesi ise en çok satılan ürünler veya ürün kategorileri ön planda gösterilmelidir. Gelişmiş ve çok çeşitli temalar üzerinden kendinize bir örnek seçerek işe başlayabilirsiniz.

5) SEKTÖREL FAYDALI İÇERİKLER ÜRETİN

İlk önce başlığa bakılır. Sonra görseller dikkat çeker. Popüler konular hakkında yazın. Popüler her konu hakkında yazabilirsiniz, yeter ki odağınızı ve tarzınızı kaybetmeyin. Farklı olun. Bu zamanın internet dünyasında artık herkes yanındakine ne kadar benzediğini fark etti ve dolayısıyla herkes yanındakine benzemediğini kanıtlamaya çalışıyor. Hikayeniz olsun. Paylaşılası içerik üretin.

6) DİJİTAL PAZARLAMA ÇALIŞMALARI İLE GÖRÜNÜR OLUN

Dijital pazarlama sizin internet ortamında görünür olmanızı sağlayacak adımların bütünüdür. Dijital dünyada varlık göstermek isteyen markalar ve işletmeler içinse dijital pazarlamayı en doğru şekilde nasıl kullanacaklarını bilmek başarılı olmanın tek anahtarı gibi görünüyor. Dijital pazarlamada yapmış olduğunuz faaliyetlerde, ürüne veya hizmetinize uygun kitleleri seçebilir ve daha spesifik reklam faaliyetleri yürütebilirsiniz.

7) WEB SİTENİZİ NASIL KURACAĞINIZI PLANLAYIN

Başarıya ulaşmak için bir plan yapmalısınız. Mevcut bütün seçenekleri keşfederek değerlendirmelisiniz. Koyacağınız hedeflerin gerçekçi olması oldukça önemlidir. Hedef kitlenizi belirledikten sonra onların ilgisini çekecek paylaşımlar yapmanız son derece önemlidir. Bunun yanında domain seçerken kitlenizin ilgisini çekecek bir isim bulmaya dikkat etmeniz de gerekmektedir.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Blog

Son Yazılar

CPM NEDİR VE NASIL HESAPLANIR?

CPM kelimesini dijital pazarlamada sıklıkla duymuş olabiliriz. Pazarlama alanındaki önemini tam olarak bilemeyebiliriz fakat pazarlamayla ve reklamlarla ilgili olan kişi ve kurumlar bu terimin anlamını çok iyi bilmektedirler. CPM yani Cost Per Mille, Türkçe karşılığı ‘’Bin Gösterim Başına Maliyet’’ demektir. Yani, satın alınan reklamın 1000 kere gösterilmesi sonucunda ödeyeceğiniz maliyet anlamına gelir. Bu amaçla hesaplanabilen ve ölçülebilen bir değerdir.

Devamını Oku

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Telefon numaranızı bırakın müşteri temsilcimiz en kısa zamanda sizi arasın.

Sohbeti başlat
Selamlar 🖖 Nasıl yardımcı olabiliriz?