·

Butiklerin Web Site Tasarımları Nasıl Yapılır?

Web site tasarımı, markanızın imajı için oldukça önemlidir. Web sitenizi online dünyadaki mağazanız olarak düşünebilirsiniz. Gerçek hayatta insanlar mağazanız içerisinde etrafa göz gezdirip sizin hakkınızda bir izlenime sahip oluyorlar. Aslında bu durum web siteniz için de geçerlidir. Web sitenize giriş yapan kullanıcılar sizin hakkınızdaki ilk izlenimleri elde ediyorlar. Bu izlenim ne kadar olumlu ise kullanıcının alışveriş yapma ihtimali o kadar artıyor. Bu tasarımları yaparken de kullanıcının memnun olacağı şekilde yapmalısınız. Kendi düşüncelerinizden ziyade, “kullanıcılar ne istiyor?” sorusuna cevap vermelisiniz. Peki “butiklerin web site tasarımları nasıl yapılır?” detayları ile birlikte inceleyelim.

web site tasarımı ana sayfa tasarımı ve renk seçimi

Anasayfa Tasarımı ve Renk Seçimi

Nasıl ki web siteniz sizin online dünyadaki mağazanız ise elbette bu mağazanın bir de vitrini olması gerekir. Web sitenizin vitrini de ana sayfanızdır. Web site tasarımları sırasında ana sayfa tasarımını yaparken kullanıcılara olabildiğince sade ve bir o kadar da ilgi çekici bir vitrin sunmalısınız. Ana sayfanızda kampanyalarınızı sergilemeli ve belirli ürünlerinizi burada göstermelisiniz. Bu ürünler belirli bir kategoriye ait ürünler, yeni gelen ürünler, kampanyalı ürünler, indirimli ürünler veya çok satılan ürünler olabilir. Bu sayede insanlar ürünleriniz hakkında bilgi sahibi olacak ve kampanya fırsatlarını kaçırmamak isteyeceklerdir.

Web site tasarımı yaparken sadeliğe de önem vermeyi unutmamalı ve karmaşık bir site tasarımından uzak durmalısınız. Vitrininize bakan kullanıcı sizin hakkınızda net bir fikir edinebilmedi. Bunun için uygun renkleri seçmeli ve müşterinize görsel olarak hitap etmelisiniz.

Kullanıcının Aradığı Ürüne Kolayca Ulaşabilmesi İçin Gerekenler

Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar, aradıkları ürünlere veya sayfaylara kolayca ulaşabilmeli. Kullanıcı aradığı sonuçlara ulaşırken zorluk çekmemeli. Web sitenizde rahatça gezinemeyen kullanıcılar muhtemelen oturumunu kapatacak ve bir daha ziyaret etmeyecektir. Kullanıcıların web siteniz içerisinde aradıkları ürüne veya sayfaya ulaşmak için kullanabilecekleri iki farklı yol vardır; kategori ağacı ve arama çubuğu.

Kategori Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Web sitelerini ziyaret eden kullanıcılar istedikleri ürün veya sayfaya ulaşmak için genelde kategori ağacından faydalanırlar. Web site tasarımı sırasında gerekli kategorizasyon işlemlerini yaparken, ziyaretçi için kullanımı en rahat olacak şekilde tasarlamalısınız.

Örneğin; ürün çeşitliliği oldukça fazla olan, hem kadın hem de erkek ürünleri satan bir butiğin web sitesine sahip olduğunuzu düşünelim. Sitenizi ziyaret eden Ayşe adlı kullanıcı “kadın tişörtü” satın almak istiyor. Kategori ağacını kullanmak istediğinde karşısına “Kadın>Üst Giyim>Tişört” hiyerarşisinde bir kategori ağacı sunabilirsek rahatlıkla istediği ürünlere ulaşabilecektir.

Arama Çubuğu’nun Önemi ve Doğru Kullanılması

Butiklerin web site tasarımları için kategori ağacının kullanışlı olması gerektiği kadar, arama çubuğunun da kullanışlı olması oldukça önemlidir. Kullanıcılar daha spesifik ürünleri araştırdıkları zaman arama çubuklarını kullanmayı tercih edebilirler.

Örneğin; Ayşe adlı kullanıcı tekrardan web sitenize geldi ve kendisine “siyah kot pantolon” satın almak istiyor. Kategori ağacını kullanmak yerine arama çubuğuna doğrudan “kadın siyah kot pantolon” yazıp arattığında karşısına çıkan sonuç sayfasında siyah renkli kadın kot pantolonlarının listelenmesi gerekli. Bu sayede aradığı ürüne oldukça kolay bir şekilde ulaşacak ve web sitesi ziyaretini alışveriş ile sonuçlandırma ihtimali oldukça artacaktır.

web sitelerin hızı nasıl artırılır

Web Sitenizi Hızlandırın

Butiklerin web site tasarımlarında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta site hızıdır. Web sitesi ne kadar hızlı ise, kullanıcı üzerinde o kadar olumlu bir etki yaratacaktır. Kullanıcının web sitesine ziyaretindeki ilk açılış anı ve sonraki süreç içerisinde yaptığı her tıklamanın bekleme süresi önemlidir. Kullanıcı sayfaların açılması için ne kadar az beklerse o kadar memnun olacak ve alışveriş yapma ihtimali artacaktır. Hiçbir kullanıcı her incelemek istediği ürün için uzun süreler ürün sayfasının açılmasını beklemez istemez. Siteniz ne kadar hızlı ise kullanıcı o kadar çok sitenizde vakit geçirme isteğinde bulunabilir ve o kadar çok ürün inceleyebilir.

Web site tasarımları sırasında site hızı için ilk dikkat edilmesi gereken noktalardan biri görsellerin boyutudur. Görsellerinizin boyutu ne kadar yüksekse sitenizin yüklenmesi de o kadar çok zaman alacaktır. Tabii görselleri küçültmek her zaman tek başına yeterli olmayabilir. Site hızı ölçme ve hızlandırma için çeşitli araştırmalar yapmalı ve elde ettiğiniz sonuçlara göre tasarımsal veya yazılımsal değişiklikler yapmalısınız.

web site tasarımlarında font seçimi

Web Site Tasarımlarında Uygun Font Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Web sitenizin tasarımına yapacağınız en önemli dokunuşlardan biri font seçimidir. Sitenizi ziyaret eden kullanıcılara sunacağınız her türlü yazılı içerik oldukça önemlidir. Sadece blog sayfanızda değil; ürün isimleri, ürün fiyatları ve ürün açıklamaları için de font seçimi oldukça önemlidir. Öncelikle seçeceğiniz fontun okunabilirliği oldukça yüksek olmalıdır. Okunaklı bir yazı tipi kullanıcıyı rahat ettirmek için oldukça önemlidir. Bunun yanında yazı boyutu ve satır aralığı gibi ince detaylar da oldukça önemlidir. Birden fazla font kullanmayı tercih edecek olursanız, bu fontlar arasındaki uyuma da dikkat etmeli ve özenle seçmelisiniz.

mobil uyumlu web site tasarımları

Mobil Uyumluluk İle Daha Çok Kullanıcıya Ulaşın

Butiklerin web site tasarımlarını yaparken mobil uyumluluğunun yüksek olmasına dikkat etmeliyiz. Her geçen gün mobil kullanıcıların sayısı artıyor. İnsanlar yolda yürürken veya seyehat ederken dahi mobil cihazlardan web sitenize girebilirler. Bilgisayar kullanıcılarının yanı sıra mobil kullanıcılar için de iyi bir kullanıcı deneyimi sunmanız oldukça gereklidir.

Örneğin; bilgisayar tarayıcılarından web sitenize giren kullanıcılara uygun olarak tasarlanan bannerların mobil cihazlarlar için uyumsuz olması durumunda, sitenizi ziyaret eden mobil kullanıcılar kötü bir deneyimle web sitenizden ayrılabilir. Aynı şekilde sitenizin hızı da bilgisayar kullanıcılarına göre yeterli olsa dahi mobil uyumlu olmayan bir web site tasarımı, mobil kullanıcılar için uzun bekleme sürelerine sebep olacak ve kullanıcı deneyimini sarsacaktır. Heypager hazır web site tasarımları ile ihtiyacınıza uygun mobil uyumlu web site tasarımını edinebilirsiniz.

Web site sahibi olmanın önemi ve Heypager’ın avantajları hakkında bilgi almak için: https://heypager.com/blog/kucuk-isletmeler-icin-en-iyi-web-site-cozumu-heypager/

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

3 Responses

  1. Tam kendi web sitemi hazırlama aşamasındayken benim için iyi bir kaynak oldu 😉

  2. Arama çubuğu hakkındaki bilgiler özellikle işime yarayacak gibi duruyor. Özellikle internetten satış yapacaklar için oldukça faydalı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Blog

Son Yazılar

CPM NEDİR VE NASIL HESAPLANIR?

CPM kelimesini dijital pazarlamada sıklıkla duymuş olabiliriz. Pazarlama alanındaki önemini tam olarak bilemeyebiliriz fakat pazarlamayla ve reklamlarla ilgili olan kişi ve kurumlar bu terimin anlamını çok iyi bilmektedirler. CPM yani Cost Per Mille, Türkçe karşılığı ‘’Bin Gösterim Başına Maliyet’’ demektir. Yani, satın alınan reklamın 1000 kere gösterilmesi sonucunda ödeyeceğiniz maliyet anlamına gelir. Bu amaçla hesaplanabilen ve ölçülebilen bir değerdir.

Devamını Oku

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Telefon numaranızı bırakın müşteri temsilcimiz en kısa zamanda sizi arasın.

Sohbeti başlat
Selamlar 🖖 Nasıl yardımcı olabiliriz?