·

Başarılı Dijital Pazarlama Kampanyası Örnekleri – En İyi 10 Örnek

Başarılı Dijital Pazarlama Örnekleri

Çoğumuza örnek olabilecek, başarılı dijital pazarlama örnekleri toparladım. Hepimizin bildiği gibi dijital medya kullanımı sürekli artmaktadır. Bazı araştırmalara göre, kullanıcıların bilgisayar, akıllı telefon, tablet veya diğer akıllı cihazlarla günde 6 saate kadar zaman geçirmektedir. Kimisi için bu bir bağımlılık ve kötü bir durum. Fakat, şirket ve işletmeler için durum tam tersidir. Bu geçirilen zaman içerisine serpilmiş reklamlar ile hedef kitlelerine ürünlerini sergilerler. Böylelikle, bu durumu  müşterileriyle yakınlaşma aracına dönüştürür.

Farklı yönleriyle dijital pazarlamanın önemi ortaya çıkmaktadır. Peki ne tür dijital pazarlama araçları mevcuttur? Bunlardan birkaçını maddeler halinde sıralarsak;

 • Sosyal medya pazarlamacılığı
 • Arama motoru pazarlaması (SEM)
 • E-posta pazarlama
 • Arama motoru optimizasyonu (SEO)
 • İçerik pazarlama

Kısaca, dijital pazarlamanın çeşitleri ve etkinliğine değindik. Şimdi bize ilham verecek başarılı dijital pazarlama örnekleri vereceğiz. Bu örneklerde aslında tek başına bir yöntemin yeterli olmayabileceğini veya farklı sektörlerde farklı yöntemlerin daha etkili olabileceğini göreceğiz. İşte en iyi 10 örnek.

 1. Schwarzkopf:

schwarskopf Dijital Pazarlama Örnekleri

Saç bakım ürünleri üreticisi olan bir işletmedir Schwarzkopf . İlk dikkati çeken, işletmenin web sitesine girdiğinizde kendinizi bir stil bloğundaymışsınız gibi hissettirmesidir. Bundan dolayı, bu web sitesinde trend görünümlerden tutun eğitimlere kadar birçok içerik bulabiliyoruz. Özellikle, en çok dikkati üzerine çeken ise, reklamı yapılan ürünlerin arka planda kalması. Hatta reklam yapılırken neredeyse ürün bir dipnot gibi görünüyor.

 1.  Glossier:

glossier

 

 

 

 

 

 

 

 

Glossier, sosyal medyayı, hatta özellikle İnstagram’ı öncelikleri arasına koydu. İlk ürününü piyasaya sürmeden önce, paylaşımlar yaparak takipçi sayısını 13000’e çıkardı.

Peki Glossier bunu nasıl başardı? Glossier’i sosyal medyada bu kadar etkili kılan şey, hedef kitlesini iyi tanımlamasıdır. İyi betimlediği bu kitleye, uygun içeriklerle etkisini arttırmıştır.

Glossier müşterisini şöyle tanımlar; ‘kadınların yoğun bir güne başlamadan önce aynanın karşısında geçirebilecekleri 5 dakikaları vardır. Bu onların realitesidir. Bu kısa zamanda doğal olarak iyi görünmek istiyorlar ve isteklerini anlamak, çözüm olmak gerek’ Kısacası, o anı yakalamak ile ilgilidir.

 1. BuzzFeed

buzzfeed Dijital Pazarlama Örnekleri

 

 

 

 

 

 

 

Dijital pazarlama konusunda bir çok şeyi doğru yapan BuzzFeed adeta interneti ele geçirmiş gibi görünür. Özellikle e-posta pazarlaması kanalı öne çıkmaktadır. denebilir ki, bu konuda üslerine yok gibidir.

Her birimiz, dolup taşan e-posta kutumuzdan dolayı bir bıkkınlık yaşamışızdır. Hatta bir çok e-postayı okumadan silmişizdir. O halde, BuzzFeed ne yaptı da bu zor koşullarda en iyi sonuca vardı?

BuzzFeed bu başarıyı aşırı kişiselleştirme ile gerçekleştirdi. Nasıl mı? Şirket, kullanıcının e-postayı açıp okuması için ilginç bir içerik beklediğini biliyor. Fakat herkese hitap eden bir ilgi çekici nokta yoktur. Bunun için BuzzFeed içeriklerini gruplara ayırıp, kullanıcının eğilimlerine göre göndermeyi seçti ve kullanıcılar e-postaları açtı.

 1. Adobe

adobe Dijital Pazarlama Örnekleri

 

 

 

 

 

 

Pazarlamada güçlü bir araçta segmentasyondur. Fakat, müşteri potansiyeliniz BuzzFedd kadar yoksa da çokça haber bültenine sahip olmak ta işe yaramayacaktır.

Adobe, kişiselleştirilmiş içeriği e-posta ile göndermenin veya müşteri hakkında daha fazla bilgi edinmenin başka yollarını da buldu. Şirketin çok geniş bir kitlesi olmasına rağmen, kişiselleştirilmiş reklamlara da önem vermiştir.

Adobe’nin iki harekete geçirici mesajı yan yana koyduğu e-maillere bir göz atın.  Bu maillerde müşterinin hangi ürünle ilgilendiğini öğrenirken seçme olanağı da tanıyor. Böylelikle, müşteriyle daha da yakınlaşıyor.

Adobe, ayrıca dijital medya haberleri, demo eğitimler, yerel etkinlikler ile de müşterileriyle sürekli bağ kurmayı hedeflemiştir.

 1. Jack Daniels

Dijital Pazarlama Örnekleri

 

 

 

 

 

 

Web sitesinde üretim süreci ile ilgili heyecan verici ve ayrıntılı bir hikayeye yer vermektedir Jack Daniels. Ayrıca viski ile beraber tüketilecek veya karıştırılarak kullanılabilecek birbirinden nefis tarifleri de beraberinde sunuyor. Buna ek olarak sunduğu yemek tarifi genelde ızgara yapmanıza dönüktür. Tabi ki her tarifin sonu viski ile bitmektedir.

 1. Nike

 

 

 

 

 

 

Kullanıcı merkezli sosyal medya pazarlamacılığı ile nasıl başarılı olunacağını merek ediyorsanız, en güçlü örneği olan Nike bakmanız gerekli olacaktır. Dünyanın en büyük markalarından biridir Nike. Amerikan spor malzemesi üreticisi Nike, 2013 yılında dünyanın her yerinden blogculara dönük bir etkinlik gerçekleştirdi. Birkaç günlüğüne Barselona’daki lüks bir otelde konuklarını ağırladı.

Sonuç olarak Nike, Barcelona’da ayakkabı fotoğraflarına ek olarak coşkulu reklam bloglarına konu oldu. Her iki taraf için de kazançlı bir etkinlik oldu. Yani, kazan + kazan.

 1. Axe

axe Dijital Pazarlama Örnekleri

 

 

 

 

 

 

Axe, dijital medya veya sosyal medyanın sloganı şu şekildedir: Dijital olun ve tutarlı olun! Dijital içerik pazarlaması, klasik medya veya offline içerik pazarlamasının farklılaşmış bir türünden daha fazlasıdır. Tamamen uygulamalı bir bir içerik etkinliğidir diyebiliriz. Axe, dijital içerik olarak akılda kalıcı bir içerik geliştirmiştir. Axe, internette uzaya uçmak için 22 genç erkeği arar. Kurgu bunun  üzerine devam eder ve markayla adeta özdeşleşir.

 1.  Chez Cliché Tourismus

cliche Dijital Pazarlama Örnekleri

 

 

 

 

 

 

Chez Chiché Tourismus, 2011 yılında kurulan,Viyanalı turistlere lüks daireler kiralamada uzmanlaşan bir işletmedir. Bireysel alışkanlıklara göre dizayn edilmiş ve hikayeleştirilmiş konaklama birimleri web sitelerinde yayınlanmaktadır. Oda sunumu adeta bir hikaye tadında anlatılıyor. Hikayeyi dinleyen veya okuyanlar kendileriyle hemen ilişkilendirecek bir taraf buluyor. Bu sunum önerilen teklifi de elbette hatırlatıcı bir etki göstermektedir. Kişisel daireniz sizin için  hikayelendirilmiştir.

 1. American Express

americanexpress

 

 

 

 

 

 

American Express dünyaca tanınmış bir kredi kartı şirketidir. Her yeni dijital pazarlama kanalını deneyimleyerek sağlam pazarlama stratejilerine imza atıyor. American Express, özellikle Facebook, Twitter, Youtube, Linkedin, Google+ ve diğer hemen hemen tüm platformlarda aktiftir.

İyi bir müşteri iletişimi, American Expressin tüm müşterilerine dönük uyguladığı bir hizmet anlayışıdır. özellikle topluluk ve üyelik, dijital pazarlama konseptinin en önemli iki faktörüdür.

 1. Domino’s

dominos Dijital Pazarlama Örnekleri

 

 

 

 

 

 

Domino’s başarılı dijital pazarlama stratejilerine sahip ve dünyanın en büyük pizza şirketlerinden biridir. 2000 başlarında şirketler yeni yeni dijital pazarlama ile tanışmaya başladılar. O dönemlerde Domino’s İOS üzerinden başarılı dijital pazarlamaya başlamıştı bile. Özellikle işlevsel yönleri Iphone ve Ipad kullanıcıları tarafından çok beğeni gördü. Sonuç olarak, Domino’s dijital pazarlamada örnek bir işletme.

Dijital pazarlamada, öte yandan kullanıcı geri bildirimleri ile bir aşama daha da kat etmiş oldu. Yine çevrimiçi takip ve ses kontrollü sipariş uygulamasını ilk olarak Dominos kullandı. Birçok yeniliği kullanan şirket, sektöründe en tepede durmaya devam ediyor.

İncelediğimiz bu başarılı dijital pazarlama örnekleri bizim de aslında nelere dikkat etmemizi göstermektedir. Üstelik hangi dijital medya stratejileri ve yöntemleri kullanmamıza dair bize ipuçları vermiştir. Aynı zamanda sosyal medya başta olmak üzere, diğer medya araçlarını aktif olarak nasıl kullanmalıyız? Bir toparlama olarak, başarının anahtarı nelerdir? Sorusuna yanıtı birkaç maddede sıraladım.

Başarılı Olmaya Dair

Yukarıda sıraladığımız örnekleri göz önünde bulundurarak başarılı olmaya dair neler sıralayabiliriz? Günümüzde marka bilinirliğini artırmak ve/veya müşterilerine ulaşmak isteyen firmalar, özellikle dijital pazarlamadan kaçamazlar. Bunu kolaylaştırmak için 5 adımda sıralayalım.

 1. Hedef kitlenizi bilin
 2. Hedef kitlenizi tanımlayın
 3. Şimdiye kadarki deneyimlerinizi gözden geçirin
 4. Pratik sorular ve problemleri netleştirin
 5. Yöntem ve stratejinizi belirleyin

İlginizi Çekebilir: https://heypager.com/tr/pazarlama-psikolojisi-ve-ilkeleri/

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Blog

Son Yazılar

CPM NEDİR VE NASIL HESAPLANIR?

CPM kelimesini dijital pazarlamada sıklıkla duymuş olabiliriz. Pazarlama alanındaki önemini tam olarak bilemeyebiliriz fakat pazarlamayla ve reklamlarla ilgili olan kişi ve kurumlar bu terimin anlamını çok iyi bilmektedirler. CPM yani Cost Per Mille, Türkçe karşılığı ‘’Bin Gösterim Başına Maliyet’’ demektir. Yani, satın alınan reklamın 1000 kere gösterilmesi sonucunda ödeyeceğiniz maliyet anlamına gelir. Bu amaçla hesaplanabilen ve ölçülebilen bir değerdir.

Devamını Oku

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Telefon numaranızı bırakın müşteri temsilcimiz en kısa zamanda sizi arasın.

Sohbeti başlat
Selamlar 🖖 Nasıl yardımcı olabiliriz?