·

Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?

Dijital pazarlama uzmanı, çalıştığı firmanın markası için hedef kitle tespiti yapan, markayı daha tanınır hale getiren ve kitle iletişimini güçlendirmek için çalışan kişilerdir. Son dönemlerde firmalar için çok büyük önem arz eden dijital pazarlama dünyasına hakim olan kişilerdir. Neredeyse bütün firmaların tercih ettiği; SEO, Google Analytics, banner reklamları, sosyal medya ve web site dizaynı, optimizasyonu ve tasarımı gibi konulara da hakimdir. Bu konular günümüzde marka bilinirliği ve satışları arttırmak gibi konularda oldukça önemlidir.

Dijital pazarlama uzmanı, çalıştığı firmanın markası için hedef kitle tespiti yapan, markayı daha tanınır hale getiren ve kitle iletişimini güçlendirmek için çalışan kişilerdir. Son dönemlerde firmalar için çok büyük önem arz eden dijital pazarlama dünyasına hakim olan kişilerdir. Neredeyse bütün firmaların tercih ettiği; SEO, Google Analytics, banner reklamları, sosyal medya ve web site dizaynı, optimizasyonu ve tasarımı gibi konulara da hakimdir. Bu konular günümüzde marka bilinirliği ve satışları arttırmak gibi konularda oldukça önemlidir.

İletişim yönü ve ikna kabiliyeti yüksek, teknolojiyle arası kuvvetli olan kişiler için dijital pazarlama uzmanlığı mesleği iyi bir tercih olur. Çünkü dijital pazarlamada kullanılacak yöntemlerin de karşı tarafı ikna etmesi gerekir. Teknoloji ile aranızı iyi tutmanız da bu alanda önemlidir. Bunlara ek olarak da gerekli eğitimleri ve sertifikaları tamamlamanız önemli bir etkendir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Olabilmek İçin Hangi Bölüm Okunmalıdır?

Dijital pazarlama için üniversitelerin Pazarlama Bölümü’nden mezun olmak gerekir. Dijital alanda ürünlerin reklamının pazarlanması ve satılması, birkaç senedir sıklıkla tercih edilmeye başlanmıştır. Bu yüzden çoğu firmada, Dijital Pazarlama Uzmanı olmak için herhangi bir eğitim şartı aranmaz. Gereken niteliklere sahip olmanız yeterlidir. Buna ek olarak ise birçok firma, internet üzerinden gerekli sertifikaları edinmiş olma şartı koşmaktadır.

Kendini geliştirmenizin yanı sıra sektörü yakından takip etmeniz gerekmektedir. Neler olup bittiğinden sürekli haberdar olmalısınız ve yenilikleri yakalamalısınız. Sosyal medya, dijital mecralar, forumlar, bloglar, e-ticaret siteleri gibi bilgi akışının çok ve hızlı olduğu yerlerde vakit geçirmeniz gerekmektedir. Bu tarz yerlerden edindiğiniz bilgi birikimini kendi işinizde uygulayarak geri dönüşüm elde etmeye çalışmanız faydanıza olacaktır.

Dijital Pazarlama Eğitimleri Nelerdir?

Dijital Pazarlama Uzmanı olmak için belirli bir düzeyde dijital pazarlama eğitimi almak gerekiyor. Her şeyi tek başınıza öğrenmeniz ve uygulamanız pek mümkün değildir. Bu alanda eğitim veren kursları araştırarak kendinize en uygun akademiyi seçebilirsiniz. Eğitimi alacağınız yerde size eğitimi verecek kişilerin yetkinliği çok önemlidir. Eğitim verecek kişiler hakkında önceden bir araştırma yapmanızı ve onların hangi alanlarda çalıştıklarını önceden öğrenip kendi ilerleyeceğiniz sektöre yakın kişilerden eğitim almanızı öneririz. Bu yöntem sizin açınızdan daha faydalı olacaktır. Ayrıca eğitimi veren kişi kadar kurum da önemlidir. Aynı kurumdan eğitim alan kişilerin deneyimlerini ve gelişimini araştırmanız fikir edinmenizi kolaylaştıracaktır. İşin bir de maddi boyutu var ki bu tamamen sizin bütçenizle alakalı bir durumdur. Şu anda yüzlerce kurum ve binlerce kurs bulunmaktadır. Aralarından en uygun olanını seçmek biraz da size kalmış. Ayrıca internet üzerinden Udemy gibi eğitim sitelerinden de bu eğitimleri almanız mümkün. Bunlara ek olarak Google’ın sertifika programlarına katılıp oradaki eğitimleri tamamlayabilirsiniz. Bu şekilde Özgeçmişinizi de geliştirme şansı elde edebilirsiniz.

 

 

Dijital Pazarlama Uzmanları Ne İş Yapar?

Dijital Pazarlama Uzmanı, geleneksel pazarlama hakkındaki bilgisini dijital alandaki bilgisiyle birleştirip kullanabilmelidir. Bu bilgileri doğrultusunda firma için pazarlama stratejileri geliştirmektedir. Analiz ve analitik içeren araçları ve algoritmaları kullanarak firma için veri toplayıp bu dataların analizini yapmakla görevlidir. Sosyal medya, SEO, SEM, Google araçları gibi konularda bilgisi ve kullanım tecrübesi bulunmaktadır. Bu bilgilerini kullanarak mevcut ve yeni müşterilere daha iyi içerikler sunulmasına ve hedef kitle belirlemesine katkıda bulunmaktadır. Sektör haberleri ve güncel olayları takip ederek gelecek hakkında plan yapabilmekte ve geçmişe dönük hataların düzeltilmesi için çalışmalar yürütebilmektedir. Sonuca bağlarsak, kriz ve zaman yönetimine hâkim olup projeyi sağlıklı bir şekilde yürütmesi gereken kişilerdir.

digital-pazarlama-nedir-nasıl-yapılır

Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak İçin Gereken Yetenekler

Eğer bir dijital pazarlama uzmanı olmak istiyorsanız aşağıdaki yeteneklere sahip olup olmadığınız veya bunları nasıl elde edebileceğinizi tespit edin.

  1. Proje yönetimi metotlarına hakim olmalısınız.
  2. En iyi SEO uygulamaları örneklerini bilmelisiniz ve neler anlattıklarını anlamalısınız.
  3. Teknik ekip ve üst yönetim ile iletişiminiz kuvvetli olmalıdır.
  4. Dijital pazarlama stratejisi oluşturabiliyor olmalısınız ve bunu uygulayabilmelisiniz.
  5. En iyi e-mail marketing uygulamalarını kavramalısınız.
  6. Pazarlama ekibini işe dahil etmelisiniz.
  7. Sosyal medya fırsatlarını değerlendirmelisiniz ve bazen de sosyal medyaya yön vermelisiniz.
  8. Projelerinizi ileride doğabilecek maliyetleri en iyi sonuçlara ve en uygun maliyetlere dönüştürmek adına yönetebilmelisiniz.
  9. Data bilgilerini yorumlayabilmeli ve bu veriler üzerinden iletişim kurmak için Google Analytics ve Google Ads konusunda bilgili olmalısınız.
  10. Proje hedefleriniz doğrultusunda birlikte çalıştığınız tüm ekibi tanımalı ve bilgilendirmelisiniz.

Ve bunlara ek olarak belki de en önemlisi kendinize güvenmeli ve kendinizi iyi tanımalısınız.

Dijital Pazarlama Uzmanları Ne Kadar Maaş Alır?

Son olarak herkesin merak ettiği konuya geldik. Günümüz dünyasında maddiyatın ne kadar önemli olduğunu düşünürsek insanların iş seçimlerinde ve aldıkları eğitimlerde kazanabilecekleri parayı ne kadar önemsediğini görebiliriz. Dijital pazarlamada ise bu konu biraz daha karışık çünkü dijital pazarlama insanın kendini geliştirmesine çok fazla bağlı olan bir alan. Dijital pazarlama uzmanları kendini geliştirdikçe ve deneyimleri arttıkça çok daha yüksek paralar kazanabiliyorlar. Örnek vermek gerekirse yeni başlamış bir dijital pazarlamacı 2000 – 3000 TL kazanırken alanında uzmanlaşmış ve tecrübeli bir dijital pazarlamacı 10000 TL ve üzeri rakamları görebilir.

 

Eğer yazımızı beğendiyseniz diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Blog

Son Yazılar

CPM NEDİR VE NASIL HESAPLANIR?

CPM kelimesini dijital pazarlamada sıklıkla duymuş olabiliriz. Pazarlama alanındaki önemini tam olarak bilemeyebiliriz fakat pazarlamayla ve reklamlarla ilgili olan kişi ve kurumlar bu terimin anlamını çok iyi bilmektedirler. CPM yani Cost Per Mille, Türkçe karşılığı ‘’Bin Gösterim Başına Maliyet’’ demektir. Yani, satın alınan reklamın 1000 kere gösterilmesi sonucunda ödeyeceğiniz maliyet anlamına gelir. Bu amaçla hesaplanabilen ve ölçülebilen bir değerdir.

Devamını Oku

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Telefon numaranızı bırakın müşteri temsilcimiz en kısa zamanda sizi arasın.

Sohbeti başlat
Selamlar 🖖 Nasıl yardımcı olabiliriz?