·

Front End Developer Nedir? Nasıl Olunur?

Teknoloji, hayatımızda oldukça yer kaplıyor.Dijitalin ortaya çıkışıyla birlikte birçok meslek meydana geldi ve özellikle dijital pazarlama dünyası, bu meslekleri popüler ve gerekli hale getirdi. Dijital dünyanın vazgeçilmezi haline gelen bu meslekler arasında geliştirici(developer) mesleği de yer almaktadır. Bir geliştirici, uygulamanın veya web sitesinin doğru çalışmasını, güvenli olmasını, kolayca değiştirilebilir ve uyarlanabilir olmasını sağlar. Farklı geliştirici türleri vardır. Bu yazıda front end developer türüyle alakalı bilgilere erişebilir, Front End Developer Nedir? Front End Developer Nelerden Oluşuyor? Nasıl Front End Developer Olunur? gibi sorulara da yanıtlar bulabilirsiniz.

Front End Developer Nedir?

 

Web siteleri; yapı, veri, tasarım, içerik ve işlevsellik gibi katmanların toplamıdır. Front End Developer, “ön yüz geliştirme” anlamına gelmekte, bir sitenin veya uygulamanın görünür yüzünü ifade etmektedir.Kullanıcının görüntüleyebileceği veya etkileşime geçebileceği her şey sitenin ön yüzü olarak kabul edilir.Front End Developer, tasarım ve teknoloji dünyasının optimizasyonunu sağlayarak programlamayla birleştirmedir.

 

Front End Developer Nelerden Oluşuyor?

 

Bir web sitesinin düzeni, web sitesinde kullanılan kullanılan görseller arama kutusu, animasyonlar, menüler, düğmeler, yazı tipleri, bağlantılar, giriş formu ve çok daha fazlası web önyüz geliştiricisi tarafından tasarlanır.Yani, bir ön yüz geliştirici, bir sitesinin veya uygulamanın kullanıcının etkileşimde bulunduğu bölümünden sorumludur.Front End Developer, bir web sitesinin veya uygulamanın erişilebilirliğine ve performansına katkıda bulunan her şeyi kontrol eder.Görevleri arasında web sayfalarının yapısını, tasarımını belirlemek, işlevsel ve estetik tasarım arasında bir denge kurmak ve web tasarımının akıllı telefonlar için optimizasyonunu sağlamak yer alır.Aynı zamanda hoş bir kullanıcı deneyimi sağlayan bir web sitesi veya uygulama oluşturmaktan sorumludur.

Bir web sitesi veya web uygulaması oluşturmak, birkaç aşamadan oluşan bir süreçtir. Sitenin nasıl görüneceğini tanımlayan bir fikir ve tasarım düzeni ile ilk aşama başlar.İkinci aşama, sitenin görsel bileşeninin tasarıma dayalı olarak uygulanmasıdır. Bu aşamada, kullanıcı için yerleşim düzeni ve site işlevselliğini uygulayan kod yazılır. Üçüncü aşamada, sunucu kodunun yazılımı ve web sitesinin sunucu üzerinde dağıtımı gerekir.Daha sonra kalite testleri ve web sitesinin genel optimizasyonu yapılır.

Ön yüz geliştiricilerin dikkate alması gereken bir diğer şey, kullanıcıların farklı web tarayıcılarını tercih edebilmeleridir.Bu nedenle ön yüz geliştiriciler, bir web sitesinin iyi bir görünümü için yaygın olarak kullanılan Chrome, Safari, Internet Explorer, Mozilla Firefox, Microsoft Edge ve Opera gibi tarayıcılara uyumlandırmalıdırlar. Ayrıca ön yüz geliştiriciler bir web sitesinin telefonlar, tabletler ve bilgisayar ekranları gibi tüm cihazlara optimizasyonunun yapıldığından emin olmalıdırlar.Tüm medya veya tarayıcılara uyum sağlamaları için web sitelerini erişilebilir ve ergonomik hale getirmelidirler.

 

Nasıl Front End Developer Olunur?

Öncelikle bir web tasarımcısının gün boyu neler yaptığından bahsetmek gerekir. Bu gelecek vaat eden sektörde çalışan herkes bilgisayarda çok zaman harcamalıdır. Kabaca söylemek gerekirse, bir web tasarımcısının web siteleri oluşturduğu söylenebilir. Bu ilk başta kulağa oldukça basit geliyor çünkü artık hemen hemen herkesin kendi web sitesini oluşturması mümkün. Ancak, profesyonel web tasarımcısının görevi yüksek kaliteli web siteleri oluşturmaktır. Web siteleri oluşturmak için gerekli bilgi ve becerileri elde etmek, web sitesine yönelik trafik elde etmek, dönüşüm oranlarını artırmak gibi pratiklere sahip olmak için dijital pazarlamayı bilmek de faydalı olabilir.

Front End Developer,sitenin arama sonuçlarında daha iyi konumlanması için optimizasyonunu sağlar ve sitenin düzgün çalışması için gerekli veri tabanlarını geliştirir. Bunu yapmak için tercih edilen diller öncelikle HTML, CSS ve JavaScript’tir.

Front End Developer olmak, HTML, CSS ve JavaScript kullanarak kullanıcı deneyimini optimize etmeyi, kullanıcı arabirimini geliştirmeyi ve sürdürmeyi, web sitelerinde tasarım uygulamayı ve tarayıcıdan bağımsız olarak site etkileşimini iyileştiren araçlar oluşturmayı, SEO optimizasyonunu sağlamayı, hataları düzeltmeyi ve kullanılabilirliği test etmeyi gerektirir.

HTML

Html(Hyper Text Markup Language), bir web tarayıcısının görüntüleyebileceği sayfalar oluşturmak için kullanılan, içeriğin yapısını tanımlayan bir kodlama dilidir. İnternette görüntülediğimiz web sayfalarının çoğu bir HTML dosyası olarak saklanır. Web siteleri, bir sunucuda depolanan HTML sayfasıdır. Herhangi bir programlama dili gibi, HTML de görsele dönüşmeden önce komut ve metin bloğu gibi görünür. 

İnternetteki tüm web sayfaları, HTML kullanılarak hazırlanmıştır. Tarayıcıların metinlerin nasıl görüntüleneceğini veya farklı öğelerin yüklenmesinin nasıl gerçekleştireceğini belirler.Kısacası, HTML kodu, bir web sayfasını oluşturan metni, görüntüleri ve medyayı biçimlendirir.

CSS

CSS(Cascading Style Sheets), günümüzde herhangi bir web geliştirme projesinin başarısı için çok önemlidir. CSS, web sitesi için çok daha hassas tasarım oluşturulmasına olanak tanır. CSS, tüm web sitelerini ve sayfaları tek tek farklı boyutlara ayırır. Değişiklikleri tüm sayfa veya siteye uygulamak yerine her bölüm ayrı ayrı şekillendirilebilir.

CSS, yazı tiplerini, renkleri, kenar boşluklarını, çizgileri, yüksekliği, genişliği, arka plan resimlerini ve sayfa düzeninin birçok yönünü etkiler.

JavaScript

JavaScript, hem istemci tarafında hem de sunucu tarafında kullanılan ve web sayfalarını etkileşimli hale getirmenizi sağlayan metin tabanlı güçlü bir programlama dilidir. HTML ve CSS, web sayfalarına yapı ve stil kazandıran dillerken, JavaScript, kullanıcının ilgisini çeken etkileşimli öğeler sağlar.

JavaScript ile bir görüntüyü yakınlaştırma veya uzaklaştırma,bir web sitesinde ses ve video oynatma,fareyle üzerine gelindiğinde bir düğmenin rengini değiştirme gibi birçok şey yapılabilir.

İlginizi çekebilir:https://heypager.com/blog/web-sitesi-tasarimi-nasil-yapilir/

Dünyada ne olursa olsun, teknoloji hayatımızın aynı yerinde kalıyor.Günlük haberleri takip etmek, sosyal medya uygulamalarında gezinmek, e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmak gibi birçok şey teknolojiye dayanıyor. Bu teknolojinin arkasında, sadece web sitesini kurmakla kalmayıp, kusursuz çalışmasını sağlamak için sürekli bakımını yapan bir web geliştiricileri var.

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Blog

Son Yazılar

CPM NEDİR VE NASIL HESAPLANIR?

CPM kelimesini dijital pazarlamada sıklıkla duymuş olabiliriz. Pazarlama alanındaki önemini tam olarak bilemeyebiliriz fakat pazarlamayla ve reklamlarla ilgili olan kişi ve kurumlar bu terimin anlamını çok iyi bilmektedirler. CPM yani Cost Per Mille, Türkçe karşılığı ‘’Bin Gösterim Başına Maliyet’’ demektir. Yani, satın alınan reklamın 1000 kere gösterilmesi sonucunda ödeyeceğiniz maliyet anlamına gelir. Bu amaçla hesaplanabilen ve ölçülebilen bir değerdir.

Devamını Oku

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Telefon numaranızı bırakın müşteri temsilcimiz en kısa zamanda sizi arasın.

Sohbeti başlat
Selamlar 🖖 Nasıl yardımcı olabiliriz?