·

Google Analytics Nedir? SEO ile Google Analytics İlişkisi

Google Analytics Nedir? SEO ile Google Analytics İlişkisi

Son zamanlarda değişen, gelişen ve küreselleşen dünya ile birlikte mevcut trendler ya değişir oldu ya da yerini yenileri aldı. Durum böyleyken hiç şüphesiz içerisinde teknolojiyi barındıran gelişme ve değişimler ise ön planda ve her zaman daha tercih edilebilir bir konumda olmaya da devam edecek. Teknoloji bu denli ön plandayken kurum ve kuruluşların var olan pazarlama stratejilerinde markaları için sürdürülebilirlik sağlamalarında da dijital trendlerin önemi büyük bir yer kaplıyor. Dijitalde sürecimizi iyi yönetebildiğimiz sürece uzun vadeli değer elde edip, kalıcılığı yakalıyoruz.

Dijital Trendler Nelerdir?

Evet, pekala bu teknoloji ve dijital trendler bu kadar önemli fakat “Dijital trend ne ki?” dediğinizi duyar gibiyim. Şimdi hep birlikte dijital trendlerin ne olduğuna, ardından; Google Analytics’in ne olduğu, nasıl kullanıldığı ve bizlere olan faydasına değinerek, detaylıca öğreneceğiz.

Dijital Trendlere Bakış:

Teknoloji sayesinde her şey o kadar hızlı akıyor ve gelişiyor ki; ayak uydurmamak ve sürdürülebilirlik sağlamıyor olmak uzun vadede neredeyse imkansız.

Dijital trendlere ise biz bireylerin sürekli kullandığı ve memnun kaldığı, hayatımızı kolaylaştıran teknolojik gelişmeler demek yerinde olacaktır. Podcasttler, mobil oyunlar, online eğitimin sanallaşması ve yoğunluğu, e-ticaret sitelerinde sesli arama özelliklerinin yer alması gibi teknoloji nimetleri genel trendlere örnek verilebilir. Yapay zeka, bulut sistemleri kullanımı ve esasında Google Analytics, Google Trendler, Google Ads gibi platformlar da trend olan teknolojik platformlar arasında yer alıyor. Hem de bu platformlar aracılığı ile bizler trendleri takip edebiliyor, kurumlarımız için öne çıkıp, görünürlüğümüzü artırabiliyoruz. 2021 yılı dijital trendlerini keşfetmek için ise linkten yararlanabiliriz.

Google Analytics Hakkında

Google Analytics sayesinde, iyi bir kullanıcı deneyimi ve işletmemize büyük oranda başarı kazandırmış oluruz. Evet, bu sözleri hep duyuyoruz fakat Analytics’inn tam olarak ne olduğu hakkında net fikrimiz yoksa şimdi hep birlikte fikir edinmiş olacağız. Google Analytics platformu sayesinde kurumumuza, bize ait web sitemizin (internet sitesinin) trafik ölçümünü yapabilmemiz ve ölçümlediğimiz trafikleri de belirli zamanlar ile karşılaştırmamıza da imkan tanıyan, verileri bize detaylıca sunan muhteşem bir platformdur. Google Analytics’de hedeflerimizi önceden tanımlamış olmalı ve bu yolda faaliyetler ve kontrollerimizi sürdürmeliyiz. Ek olarak unutmamalıyız ki Google Analytics platformu içerisinde de kendimize hedef belirleyip o hedefi kolayca girebiliyoruz.  Kısacası Google Analytics sayesinde bizler kişi/kurum olarak; kurum çıkarımız doğrultusunda hedef kitlemizin beklentilerini ölçmeye ve onları doğru analiz ederek kaliteli içerik/hizmetler üretmeye karşı daha dikkatli ve sistematik ilerler, elde ettiğimiz sonuçlara göre hedef kitlemize değer sunabiliriz.

Aynı zamanda Google Analytics’in 4 temel bileşen üzerinde var olduğu da söylenmektedir. Bu noktada, Analytics tarafından hangi işlemlerin ne amaçlı uygulandığı saptanır ve daha detaylı şekilde zihinlerimize yerleşir dileyibiiriz. Google Analytics bileşenleri ve verileri hakkında daha detaylı ve öz bilgiye sahip olmak isterseniz kaynaktan yararlanabilirsiniz.

Edindiğimiz bilgilere ek olarak; Analytics hesabımıza Google Ads hesabımızı da bağladığımızda Adwors kapsamındaki performanslarımızı da görmüş oluyoruz. Aynı şekilde hesabımızın yönetici ayarlarına girerek Adwors’u eklemiş olduğumuzu da hatırlatmak isterim. Muhteşem bir teknolojik trend olan Analytics’de izlenimlerimizi görmek adına ise kod eklememiz gerekir ve bu kodumuza da “yönetici sayfası>mülk sütunu ve izleme bilgilerini aç” adımlarını takip ederek erişebiliriz. Bu alanda izleme kodunu kopyalayıp kodumuzu yüklemiş olabiliriz, böylece Analytics ve Adwors eşzamanlı şekilde bizim/kurumumuzun lehine, daha etkin bir şekilde çalışmış olur.

Google Analytics Ne için Kullanılır?

Yukarıdaki anlatımlarımda da değindiğim gibi aslında Analytics; ölçümleme yapmamız ve bu doğrultuda doğru sonuç ve kararlar almamız, kurum-kuruluşlarımızı yönlendirebilmemizde etkin rol alan dijital bir trenddir. Peki Analytics neler yapar, ne gibi hizmetleri sunar? Bu konuları da merak ediyoruz, biliyorum. Şimdi hep birlikte bu alandaki bilgi birikimimizi genişleteceğiz.  Google Analytics sayesinde yaptığımız kapsamlı analiz sonrasında kurum/kişi olarak web site veya platformumuzda hazırlayacağımız içeriklerimizi sitemize gelen ziyaretçilerimizin beklentileri doğrultusunda geliştirip, değiştirebiliriz.

Analytics sayesinde; platformumuza yönelik merak ettiklerimiz doğrultusunda olan yanıtları keşfeder, potansiyel müşterilerimize açık kapı bırakırız (ancak onların lehine strateji geliştirirsek gerçekleşebilir bu söylediklerim)

Keşfedip, kendimizi bu doğrultuda revize ettiğimiz yönler ise; web sitemizde aylık kaç ziyaretçimizin mevcut olduğu, ziyaretçilerimizin bizim mevcut web sitemize nasıl ulaştığı, hangi içeriklerimizin en çok etkileşim aldığı ki bu özellik “trafik” olarak bilinir. “En çok hangi içeriğimiz trafik aldı?” şeklinde ifade etmek Google Analytics ve pazarlama dünyasında daha geçerli bir kullanım dilidir diyebiliriz. Bunların yanı sıra ziyaretçi, potansiyel müşterilerimizin hangi bölgelerde yer aldığının detaylı dağılımları, uygulayacağımız hangi pazarlama faaliyetinin daha kalıcı olabileceğini ön görmeyi, mobil ya da masaüstü kullanıcıların kullanım amaçları gibi temel ama kişi/kurum için çok çok önemli olan bilgileri edinmemizi sağlar.

google analytics

Eğer bizler de kendi işimiz ya da çalıştığımız kurumların potansiyelini artırmak, müşteri odaklı dönüştürülebilir sonuçlar almak istiyorsak bu iş için ilk adımı kesinlikle Google Analytics ile atabiliriz. Bu sayede sahip olduğumuz platform/web sitemizin tüm değerlerini görmüş, kendimizi direkt optimize etmiş olur ve başarılı sonuca ulaşırız. Çalışmamızda destekleyici olması adına da Google Ads, Ahrefs gibi diğer dijital trendlerden yardım alarak sayfa görünürlüğümüzü güçlü kılabiliriz.

Umuyorum ki Google Analytics  bu yazıdan sonra sizler için daha anlaşılır olmuştur. Bir sonraki yazılarda görüşmek dileğiyle.

Google Analytics’e Giriş

google_analytics_seo

Google Analytics ve SEO İlişkisi

Yukarıda da belirtildiği gibi Google Analytics’de en önemli şeylerden birisi anahtar kelime kavramıdır. Anahtar kelimeleri en doğru şekilde kullanabilmek için “SEO” konusunu kavrayabilmemiz gerekir. SEO yani Search Engine Optimization (Arama Motorları Optimizasyonu), web sitemizin daha fazla trafik almasını ve ilgili arama sonuçlarında daha fazla öne çıkmasını sağlayan stratejilere denir. SEO’yu düzgün kullanmak işletmemiz ve web sitemiz için çok önemlidir.

keyword_usage

Google Analytics Doğru Anahtar Kelimeyi Belirleme ve Kullanma

Sitemize trafik çekmek için ilk önce arama motorlarında ne arandığında bizim sitemizin öne çıktığını belirlememiz gerekir. Bunun için Semrush ya da Ahrefs vb. platformlar kullanılabilir. Bu platformlarda sitemizde en çok trafik yaratan anahtar kelimeler belirlenir ve içeriklerimize ek yaparken ya da yeni içerikler oluştururken bunlara dikkat edebiliriz. Başlıklarda bu anahtar kelimeleri kullanmak, metin yazılarında kullanmak, görsel isimlerinde kullanmak bize fayda sağlayacaktır.

Başlık hiyerarşisi de oldukça önemlidir. Örneğin yazdığımız blog yazımızda 6 tane başlık varsa 1 tane Başlık1, 2 tane Başlık2, 3 tane Başlık3 stilini kullanmak SEO ayarlarımızı iyileştirecektir.

Noktalama işaretleri ve yazım kurallarına dikkat etmek de son derece önemlidir.

Site İçi Görsel Ekleme

Sitemizde kullandığımız görseller ve bu görsellerin alt açıklamaları, isimleri de en az anahtar kelimeler kadar önemlidir. Görsellerin içerikle alakalı olması ve boyutlarının tutarlı olması gerekir. Görselleri Google aracılığıyla ararken İngilizce aramak bize her zaman fayda sağlar. Türkçe aradığımızda daha sınırlı ayıda görsel karşımıza çıkarken İngilizce aradığımızda daha fazla sayıda görselle karşılaşırız. Seçtiğimiz görsellerin boyutlarını ayarlarken Adobe Photoshop, Gimp, Pixlr, Photoscape gibi fotoğraf düzenleme programlarından yararlanabiliriz.

google kısa yazı

Google Analytics Uygun URL ve Haber Başlığı Seçme

Blog yazımızı hazırladıktan sonra son adım olan paylaşma adımına gelmeden yapmamız gereken son bir şey daha var, URL düzenlemek. Seçtiğimiz URL’nin uzun olması ve anahtar kelimelerle alakasız olması bize her zaman dezavantaj sağlar. Anahtar kelimelerimizden yalnızca bir tanesini URL olarak ekleyebiliriz. Eğer birden fazla anahtar kelime kullanırsak SEO ayarlarımız için iyi olmaz. Aynı zamanda kısa isim seçerken de oldukça sade seçmeliyiz.

İlginizi çekebilir: Neden SEO yapılır?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Blog

Son Yazılar

CPM NEDİR VE NASIL HESAPLANIR?

CPM kelimesini dijital pazarlamada sıklıkla duymuş olabiliriz. Pazarlama alanındaki önemini tam olarak bilemeyebiliriz fakat pazarlamayla ve reklamlarla ilgili olan kişi ve kurumlar bu terimin anlamını çok iyi bilmektedirler. CPM yani Cost Per Mille, Türkçe karşılığı ‘’Bin Gösterim Başına Maliyet’’ demektir. Yani, satın alınan reklamın 1000 kere gösterilmesi sonucunda ödeyeceğiniz maliyet anlamına gelir. Bu amaçla hesaplanabilen ve ölçülebilen bir değerdir.

Devamını Oku

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Telefon numaranızı bırakın müşteri temsilcimiz en kısa zamanda sizi arasın.

Sohbeti başlat
Selamlar 🖖 Nasıl yardımcı olabiliriz?