·

Google PageSpeed Insights Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google PageSpeed Insights Nedir? Nasıl Kullanılır?

PAGESPEEDINSIGHTS

Google PageSpeed Insights Nedir? Nasıl kullanılır? Ne işe yarar? Web sitenizin trafiğini ve kullanıcı sayısını arttırmak site hızınız ile aynı orantılıdır.

Günümüz hızlı alışveriş çağı. Hepimiz her gün bilgisayardan, tabletten ve telefondan alışveriş yapıyoruz. Ekmekten, suya, hatta koltuğa kadar tüm ihtiyaçlarımızı online olarak sipariş verebiliyoruz. Ancak e-ticaret sitelerinde sadece ürün ve hizmetlerin çeşitli olması yeterli olmuyor. Kullanıcılar artık kendilerine kolaylık sağlayan e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmayı tercih ediyor. Bu noktada insanlar için en önemli unsur olan; hız devreye giriyor. Hız insanlar için bu kadar önemliyken e-ticaret sitenizin hızlı olmaması durumu mümkün değil.

Pagespeed Insights Nedir?

PageSpeed Insights, Google tarafından geliştirilen ve sayfa performanslarını ölçümleyen ücretsiz bir araçtır.
Web sayfalarının, tüm cihazlardaki sayfa yüklenme süreleri ve bunun gibi birçok bilgiye ulaşılmaktadır. Ayrıca sitenizde var olan bir sayfanın farklı konulardaki performansını da görebilirsiniz. Bu uygulama sonuç olarak rapor oluşturur, sorunları bulur ve çözümler içerir.

PageSpeed Insights, aktif olarak kullanıldığı zaman sitenin yüklenme hızını maksimuma çıkarmaya imkân tanır. Üstelik bu çözüm önerileri Google tarafından sunulduğu için hem güvenilir hem de etkilidir.

Pagespeed Insights Nasıl Kullanılır?

Kullanımı çok kolaydır. İlk olarak ilgili sayfaya girin. Açılan ekranda karşınıza çıkan alana kendi URL’nizi girin ve analiz et kısmına tıklayın.

Veriler birkaç saniye sonra karşınıza çıkacaktır. Mobil ve masaüstü olarak 2 ayrı sonuç listesi önünüze gelecek. İstediğinizi seçerek verilere ulaşabilirsiniz.

PageSpeed Insights Nasıl Değerlendirilir?

Site hızınız 0-49 arası iyileştirilmesi gerek, 50-89 arası orta, 90-100 arası iyi olarak tanımlanmaktadır. Eğer sitenizin hızı için iyileştirmeniz gereken kısım varsa teşhisler kısmından okuyarak bu teşhislerin üzerine gidebilirsiniz. İyi giden durumlar için ise yeşil ışık alırsınız. Bunlar sizin başarılı denetimlerinizdir.

PageSpeed Instights sitenizin hızını ölçmek ve başarı sağlamak için oldukça yararlı bir araçtır.

PageSpeed Insights Yararları Nelerdir?

 • Basit bir kullanıma sahiptir.
 • Sayfanızın yeni ya da çok önceden yapılmış olması fark etmez.
 • Hızlı şekilde sonuç verir.
 • Sitenizi detaylı analiz ederek hız sorunlarını giderecek çözümler sunar.
 • Sunduğu ayrıntılı raporlar sitenizin performansını artırmaya yardımcı olur.
 • Rakip analizi yapmak için kullanabilirsiniz.
 • Web sayfanızın içerisindeki sayfaları ayrı ayrı raporlamanız mümkündür.
 • Tüm cihazlardaki hız sürelerini öğrenmek mümkündür.

Google Pagespeed Skoru Nedir? Ne Olmalıdır?

Google, site sahibi ve site kullanıcısı arasında köprü görevi görür. Bu nedenle siteleri bir çeşit sınava tabi tutar. Bu sınavdan alınan puanda en önemli katkıyı yapan sayfa hızıdır. Sayfanın performansına göre Google tarafından bir PageSpeed (sayfa hızı) skoru oluşturulur. Bu skora göre sayfanın hızlı kabul edilmesi için puanın 90 ve üzeri olması gerekir. 50’nin altı skor ise sayfanızın yavaş kabul edilmesi için yeterlidir. İki değer arasında kalan puana sahip siteler ise ortalama olarak kabul edilir. Sayfa hızı skorunun en önemli etkisi ise arama motoru sonuç sayfasındaki sıralamadır. Google, sitelerin sayfa hızlarını da bir çeşit SEO ölçütü olarak kabul eder. Bu nedenle sıralamayı bu PageSpeed skoruna göre yapar. En önemlisi skor, e-ticaret sitenizin arama motorundaki sıralamasını doğrudan etkiler.

Sonuç olarak web site hızınızın yüksek olması dönüşüm oranlarınızı arttıracaktır. Sitenizin hızının testini yaparak sitenizi iyileştirebilirsiniz. Bu yazımızda da bunlardan söz ettik.

İlginizi çekebilir; Google’da İlk Sayfada Çıkmak

Web Sitesinin Hızlı Olmasının Önemi Nedir?

Web sitesinin hızlı olması demek sayfanızın hızlı yüklenmesi demektir. İnsanlar için zaman en önemli süreklilik. Artık değişen dünyada her şey çok hızlı ilerliyor. İnsanlar birçok ihtiyacını e-ticaret sitelerinden karşılıyor. Bu e-ticaret siteleri için büyük bir nimet. Ancak insanlar bu işlerin olabildiğince hızlı olmasını istiyor. Bir e-ticaret sitesine girdiklerinde olabildiğince az saniyeler içinde karşılarına çıkmasını istiyor. Sonuç olarak e-ticaret sektörü rekabetin bol olduğu bir sektör. İşte bu nedenle sitenizin hızlı olması onlar için oldukça önemli bir sebep. Araştırmalara göre kullanıcıların büyük bir kısmı web sitesini 4 saniyeden fazla beklemiyor. Yani;

Site hızındaki sadece bir saniyelik gecikme;

 • Görüntülenme sayısında %11 azalma.
 • Müşteri memnuniyetinde %16 azalma.
 • Dönüşüm oranlarında %7 kayba sebep olmaktadır.

Ayrıca site hızı ve dönüşüm oranlarını karşılaştırdığımızda ise;

 • 0-5 saniye yükleme aralığı, dönüşüm oranları için en iyisi.
 • Dönüşüm oranları, her ek yükleme süresiyle (0-5 saniye arasında) ortalama %4,42 düşer.
 • Dönüşüm oranları, her ek yükleme süresiyle (0-9 saniye arasında) ortalama %2,11 düşer.

Bu sonuçlar gösteriyor ki web sitenizin hızı ne kadar iyiyse kullanıcılardan dönüşüm oranı alma oranınız o kadar yüksek. Web site hızınız ne kadar düşükse kullanıcıların siteyi terk etme oranı da o kadar yüksek. Bu yüzden web sitenizin hız oranı çok önemlidir.

SiteHızı2

Site Hızı Neden Düşüktür?

Düşük olmasının birçok nedeni olabilir. Bunun için sitenizin büyük çaplı SEO analizini yapmanız gerekir. Ve bu analizler sonucunda ancak sorunları tespit edebiliriz. Kapsamlı bir şekilde SEO analizi yapmadan sorunların tespit edilmesi mümkün değildir. Hız düşüklüğü siteden siteye değişmektedir. Bu nedenle SEO analizi yapmak kaçınılmaması gereken bir konudur.

Ayrıca ; 10 Aşamada Güçlü Bir SEO Çalışması Nasıl Yapılır? 

Site Hızının SEO’ ya Etkileri Nelerdir?

Gündelik hayatımızda yaşadığımız bazı olaylar sinir bozucu olabilir. Örneğin; hastanede sıra beklemek, bankada sıra beklemek gibi… Bunlar tahammül sınırlarımızı bazen zorlayan anlardan birkaç tanesi. Bunlara bir tane daha eklemek gerekirse oda yavaş çalışan sitelerdir. Hepimizin birer kullanıcı olduğu bu durumlarda bir sitenin her zaman hızlı olmasını isteriz. Bu yüzden sitenin hızı hem kullanıcılar için hem de SEO için oldukça önemlidir. Bu sebeple site hızının SEO’ ya etkileri vardır.

1-Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcıların site içerisinde geçirdikleri süre ve uzun süre kalması SEO için oldukça önemlidir. Hâl böyleyken yavaş açılan bir site kullanıcılar için olumsuz karşılanacak ve siteden ayrılmalarına sebep olacaktır. Kullanıcının vakit geçirmediği sitede de SEO çalışmaları boşa çıkacaktır. Ancak site hızı yüksek olan bir web sitesinde kullanıcılar vakit geçirecek buda dönüşüm oranını arttıracak ve bağlantılı olarak da SEO çalışmalarını etkileyecektir. İkincisi ise;

2-Arama Motoru Sıralama Faktörü

Google yayınladığı blogunda site hızı için sıralamanın önemli bir faktör olduğunu vurgulamıştır. Google organik arama sonuçlarında ilk olarak sitenizin hızına bakar. Site hızınız iyiyse arama motorunda üst sıralarda yer alırsınız. Sonuç olarak üst sıralarda yer almanız için kullanıcıların vakit geçirmesi gerekir. Bu nedenle yavaş açılan bir sitede kullanıcılar kalmayacağı için bu faktörde SEO’ yu yakından etkiler.

Site hızınızı nasıl arttırırsınız?

Hız, sitenizin olumlu dönüşler alabilmesi için oldukça önemli unsur. Yukarıda da açıkladığımız gibi insanların en önemli unsurlarından biri; hız. Peki sitemizin hızını arttırmak için ne yapmalıyız?

1-Görselleri Optimize Edin

Görseller site hızında önemli unsurlardan biridir. Çok büyük görseller site hızını yavaşlatır ve bu da dönüşüm oranını azaltır. Görselleri kaliteden ödün vermeden dosya boyutlarını en aza indirmeye çalışın. Dosya boyutunu aza indirirken vereceğimiz öneriler şunlar;

 1. Doğru görsel boyutu kullanın.
 2. Görsel iyileştirici kullanın.
 3. Görselden fazlalıkları atın.

2-İçerik Dağıtımı Ağı Kullanın

İçerik dağıtım ağlarını kullanmak, kullanıcıların fiziksel konumuna daha yakın sunucuları kullanmasıdır. Örneğin uluslararası bir e-ticaret siteniz var ve farklı ülkelerden kullanıcılarınız varsa Fransa’daki kullanıcılarınıza Fransa merkezli sunucular veya Almanya’da kullanıcılarınız varsa Alman merkezli sunucular hizmet vermesi durumudur. Bu da sitenizi hızlandıracaktır. İçerik dağıtım ağları (CDN) kullanarak sitenizin hızını arttırabilirsiniz.

3-Küçültme İşlemi Yapın

CSS, JavaScript kodlamalarında gereksiz virgülleri, boşlukları kaldırın. Küçültme işlemi işlevselliği değiştirmez ancak dosya boyutunu azaltır buda sayfanızın hızlı yüklenmesine yardımcı olur.

4-Önbelleklerden Yararlanın

Tarayıcılar birçok bilgiyi önbelleğe alır, böylece bir ziyaretçi sitenize geri döndüğünde tarayıcının tüm sayfayı yeniden yüklemesi gerekmez. Bu durumda kullanıcılarınız sayfanıza girdiğinde karşılarına halihazırda olan bir önbellek çıkacak ve buda site hızını arttıracaktır.

5-Hosting Seçimi

Web siteniz için en güvenilir ve donanımlı bir web hosting şirketi ile anlaşmalısınız. Bu siz ile kullanıcılar arasında güven kazanma duygusu için önemli bir adım olacaktır. Güvenilir olmayan bir sitede kimse durmaz ve siteyi terk eder. Bu da sizin için kötü bir sonuç olur. Web site hızınıza dönecek olursak ilk aşamada seçtiğiniz hosting planı ile devam etmek, siteniz açısından olumsuz olacaktır. Yani sitenizin kullanıcı sayısı arttığında eski hosting seçiminiz size yetersiz gelecek bu da başta site hızında yavaşlık olmak üzere birçok sıkıntı getirecektir. Bu yüzden sitenizin kullanıcı oranı ve trafiği arttığında yeni bir hosting planına geçmeniz gerekir. Bu site hızınızda olumlu etki yaratacaktır.

İlginizi çekebilir; Güçlü Bir Hosting Nasıl Seçilir?

Bu maddelerde site hızınızı arttırmak için yollar sunduk. Heypager olarak en hızlı web sitesi alt yapılarını ve Seo dostu özellikleri sizler için hazırlıyoruz. Hızlı ve kaliteli web sitesi sahibi olmak için bizimle iletişime geçin.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Blog

Son Yazılar

CPM NEDİR VE NASIL HESAPLANIR?

CPM kelimesini dijital pazarlamada sıklıkla duymuş olabiliriz. Pazarlama alanındaki önemini tam olarak bilemeyebiliriz fakat pazarlamayla ve reklamlarla ilgili olan kişi ve kurumlar bu terimin anlamını çok iyi bilmektedirler. CPM yani Cost Per Mille, Türkçe karşılığı ‘’Bin Gösterim Başına Maliyet’’ demektir. Yani, satın alınan reklamın 1000 kere gösterilmesi sonucunda ödeyeceğiniz maliyet anlamına gelir. Bu amaçla hesaplanabilen ve ölçülebilen bir değerdir.

Devamını Oku

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Telefon numaranızı bırakın müşteri temsilcimiz en kısa zamanda sizi arasın.

Sohbeti başlat
Selamlar 🖖 Nasıl yardımcı olabiliriz?