·

KURUMSAL WEB SİTESİ NEDİR, NE DEĞİLDİR?

KURUMSAL WEB SİTESİ NEDİR, NE DEĞİLDİR?


Web siteleri, internet ortamında yer alan ve ziyaretçilerine arama amaçları doğrultusunda hizmet sunan sayfalardır. Geleneksel medya araçları ile kıyaslandığında internet, daha büyük kitlelere daha ekonomik şekilde ulaşma imkanı sağlar. Bu durum, kişi ve kurumları bir web sitesi sahibi olmaya teşvik eder. Kurumsal web sitesi ise firmaların sıklıkla tercih ettiği bir web sitesi türüdür. Bu siteleri, kurumun kimliğine ve logosuna uyumlu şekilde tasarlanması sebebiyle kurumsal web sitesi olarak adlandırabiliriz. Firmalar ile sunulan ürün veya hizmetlerle ilgilenenler arasında daha etkili yönetilebilir iletişime imkan sağlar. Ancak kurumun kimliğini doğru yansıtmayan, kullanıcı dostu tasarlanmamış web siteleri ise ters yönde etki yapar.Böylece firmaların hedeflerine ulaşmasında engel oluşturur. Bu yüzden hedeflenen kitleler ile firma amaçlarına ulaşacak biçimde iletişime geçmek gerekir. Bunun için de dijital dünyadaki yüz olan web sitesine özel önem verilmesi gerekir.

KURUMSAL WEB SİTESİ KURUMSAL KİMLİĞİNİZİ YANSITIYOR MU?

Kurumsal kimlik hedef kitlenin firma için ne kadar değerli olduğunu gösterir. Markanın bulunduğu tüm alanların toplamıdır. Bütünüyle firmanın iç iletişimde ve şirket dışındaki iletişimdeki temsil ettiği yüzüdür.Bu sayede de saygınlığın kazanılmasında ve devam ettirilmesinde hayati rol oynar. Kurumsal web sitesi aracılığıyla hizmet verilmeyen saatlerde dahi kitlelerle etkileşime geçebilirsiniz. Benzer nedenlerden dolayı web sitesinin kurumsal kimliğe uygun olarak tasarlanmış olması firma için avantajdır.
Kurumsal web sitesi, sadece ürünler ve hizmetler hakkında bilgi almak isteyen müşterileri hedeflemez. Ek olarak ileride siteyi ziyaret edebilecek potansiyel müşteri adaylarını da hedefler. Yine iş başvurusu yapabilecek çalışan adaylarını, sektörde faaliyet gösteren diğer firmaları göz önünde bulundurarak tasarlamalısınız. Böylece kurumsal kimliğinizi, dijital dünyada doğru yansıtırsınız. Siteye gelen ziyaretçiler firma ile ilk iletişimlerinde kurumsal kimliğin başarılı yansıtıldığı içeriklerle karşılaşır, memnun olurlar. Kullanıcıların firmanın kalitesi hakkında olumlu izlenimleri olur.

BAŞARILI BİR KURUMSAL WEB SİTESİNİ NASIL HAZIRLAMALI?

Bir firmanın ürünlerinin ve hizmetlerinin kendi kurumsal kimlik stratejilerine bağlı olarak tasarlanması kurumsal tasarım olarak adlandırılır. Firmalar, kurumsal web sitesi üzerinden de hizmet sunarlar. Kurumsal kimlik tasarımı gereğince site tasarımını da hedef kitleyle etkileşimi en etkili kılacak şekilde oluşturmalısınız. Peki başarılı bir kurumsal web sitesi örneği nasıl olmalıdır? İşte dikkat edilmesi gerekenler:

Mobil cihazlarla uyumlu çalışmalı:

Günümüzde kullanıcıların büyük bir çoğunluğu mobil cihazlarla internete erişiyor. Kurumsal web sitesi, masaüstü bilgisayarlarda düzgün görüntülenebilir; fakat mobil cihazlarda da benzer performansı sergilemiyor ise hedef kitle, yüksek ihtimalle daha iyi tasarıma sahip rakiplerin web sitelerini görüntülemeyi tercih edecektir. Bu durumu, mobil cihazlar için ayrı web sitesi tasarlayarak önleyebilirsiniz. Ayrıca site duyarlılığı teknolojisi, içeriklerin boyutunu ziyaretçinin kullandığı cihazın ekran boyutuna göre ayarlayabilir.

Site yüklenme hızı yüksek olmalıdır:

Araştırmalara göre mobil kullanıcılar bir web sitesi adresine tıkladıklarında açılması için iki saniyeye kadar bekliyorlar. Daha uzun yükleme sürelerinde arama sonuçlarına geri dönüp diğer sonuçlara tıklamayı tercih ediyorlar. Bu yüzden farklı coğrafi bölgelerden trafik alınabileceği düşünülerek site yüklenme hızının yükseltebilirsiniz.

İçeriklerin niteliği:

İçerikleri, hedef kitlenin istek ve ihtiyaçları gözetilerek oluşturmalısınız. Ziyaretçilere tatmin edici düzeyde bilgi vermeli ve aynı zamanda özgün olmalısınız. Kesinlikle kopya içeriğe yer vermemeli, rakipleri taklit etmemelisiniz. Üstelik sektöre dair güncel, öğretici bilgilerin olduğu katma değerli içerikler paylaşılırsa ve bu içeriklerin sosyal medyada paylaşımı için bağlantı butonları siteye eklenirse içerikler internette daha çok insana ulaşır ve tanınırlık artar.

İçerikleri tasarlama:

Hazırlanan içeriklerin, arama motorlarında sorgulama yapan potansiyel müşteriler tarafından görüntülenmesi gerekir. Kurumsal web sitesinin, arama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilmesi için arama motorları algoritmalarıyla uyumlu çalışan içeriklerin paylaşmalısınız. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) hizmetlerinden yararlanarak yatırım bu yönde yapabilir ve siteye trafik çekebilirsiniz.

müşterileri kurumsal web sitesi için arama yaptığında kolay ve hızlı ulaşmalı.

Kurumsal kimliği yansıtan bir tasarım:

Firmaların markayı üzerinde taşıyan her şeyin kurumsal kimliğin bir parçası olduğunu hatırlamalısınız. Kurumsal web sitesini de bu kimlik ile uyumlu tasarlamalısınız. Logodan site adına, arka planda kullanılan renklerden kullanılan hitap diline kadar sitede yer alan her metin, görsel, videonun kurumsal kimlik ile çatışan öğeler içermemesini sağlamalısınız. Bu sayede daha önce firmayla etkileşimi olmuş insanlar ve sadık müşteriler web sitesine denk geldiğinde hangi firma ile karşı karşıya olduklarını anlamalıdırlar.

Site yerleşimleri kullanıcı dostu biçimde ayarlamalı:

Web sitesindeki içeriklerin yerleşimini, arayüz tasarımını ziyaretçilerin kolayca anlayabileceği şekilde planlanmalısınız. Ziyaretçiler, aradıkları bilgiye nereden nasıl ulaşabileceklerini anlamalılardır. Yerleşimler karışık ve dağınık olmayıp kullanıcı dostu kullanıma elverişli olmalıdır. Daha fazla bilgi için Web Siten Nasıl Gözükmeli, UI Tasarım Nasıl Olmalı ? yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Menüler ve kategoriler ihtiyaca uygun düzenlemeli:

Müşterileri aradıkları ürüne ve hizmete en kısa yoldan ulaştırmak için menü ve kategori kullanmalısınız.  Detaylı bilgi isteyen kişiler için ürün açıklamalarına daha fazla bilgi koyabilirsiniz. Ayrıca pek çok açıdan çekilmiş fotoğraflara yer verebilirsiniz. Hatta küçük bir video dahi ekleyebilirsiniz. Tabi tüm müşterilerin kategorilere bakarak etkileşime geçeceğini sanmamalısınız. Bazı ziyaretçiler, doğrudan aradığı ürünü, hizmeti sorgulamayı tercih eder. Bu kitleye hitap etmek için kurumsal web sitesine site içi arama işlevi olan eklentiler yerleştirebilirsiniz.

Online iletişim formları eklemeli:

Ziyaretçiler firma web sitesinde paylaştığınız bilgiler ile tatmin olmaz ise sorularını iletmek isteyebilirler. Kişiler bazen sadece görüş, öneri, istek, şikayet gibi bildirimleri aktarmak için de web sitesine gelir. Bu kişilerin ilettiklerini değerlendirmeye almalı, soruları kurumsal hitap dili kullanarak cevaplamalısınız. Bunun için web sitesine müşteri ilişkilerini yönetmeye yardımcı olacak online iletişim formları eklemelisiniz. Yöneticiler, bildirimlerin firmanın sonraki politikalarının belirlenmesindeki katkısının farkında olmalılar.

Rahatsızlık vermeyecek düzeyde reklama yer vermeli:

Hiç reklam paylaşmamayı da tercih edebileceğiniz gibi reklam yayınlamak istiyorsanız, ziyaretçileri satış içeren geniş ölçülere sahip sık mesajlarla rahatsız etmemelisiniz. Görece olarak düşük boyutlu fakat etkili reklamlar kullanabilirsiniz. Sadece metin içeriği olan fakat harekete geçirici mesaj içeren reklamlar da yerleştirebilirsiniz. İlgilenenleri bu reklamlara tıkladığında doğrudan kampanya bilgilerinin bulunduğu sayfaya yönlendirebilirsiniz.

Ziyaretçi analizi yapmalı:

Marka bilinirliğine ve satışların arttırılmasına çok büyük katkı sağlayacak güncel web teknolojisi ziyaretçi analizi yapöaktır. Bu teknoloji, kullanıcıların web sitesinde geçirdikleri süreyi, hangi coğrafi bölgeden bağlandıklarını, hangi gün ve saatlerde web trafiğinin arttığını, müşterilerin satın alma davranışlarını ve benzeri pek çok verinin incelenmesine olanak sağlar. Müşterinin yolculuğunu anlamak, sunulan hizmetin kalitesini arttırmanın ve kullanıcı deneyimini iyileştirmenin başlangıcıdır. Bütün dijital pazarlama faaliyetleri düşünüldüğünde hemen hepsinin kurumsal web sitesine trafik çekmeyi amaç edindiklerini farkedebilirsiniz. Sosyal medya reklamları, e-posta pazarlamasında gönderilen maillerin siteye yönlendiren link içermeleri, arama motoru sonuçlarında ilk sıralarda yer almak için yapılan optimizasyon çalışmaları gibi bu faaliyetlerin tamamı nihayetinde hedeflenen kitleyi web sitesi ile buluşturmayı amaçlar. Müşterilerin hangi platformdaki pazarlama çalışması sonucu web sitesini ziyaret ettiğinin dahi görebilirsiniz. Bu teknolojiden fayda sağlamak için site içine ilgili kodlar ekleyebilirsiniz.

KURUMSAL WEB SİTESİ İÇERİĞİ NELERDEN OLUŞUR?

Başarılı bir kurumsal web site tasarımının nasıl olması gerektiğini belirledikten sonra sıra site içeriğinin nelerden oluşacağına karar vermeye gelir. Kurumsal web site içeriğinde yer verebileceğiniz menü ve içerik seçenekleri başlıca şunlardır:

Kurumsal menüsü: Firmanın kendini tanıtacağı Hakkımızda sayfasına, Misyon ve Vizyon paylaşımlarına, kurum geçmişi konusunda bilgilendirici Tarihçemiz sayfasına, insan kaynakları politikalarına ve açık iş ilanlarına yer verebilirsiniz. İnsan Kaynakları sayfası gibi sayfaları bu menüye alabilirsiniz.
Ürünler/ Hizmetler sayfası: Örneğin; kategorilendirdiğiniz, özenle sıraladığınız Ürünlerimiz sayfasına, zenginleştirdiğiniz içeriklerin yer aldığı hizmet tanıtımları gibi sayfalara yer verebilirsiniz.
Referanslar: Mesela; bugüne kadar hizmet verilen, ortak çalışılan firmalardan referans aldığınızı göstererek ya da müşteri yorumlarına yer vererek güven ve olumlu ilk izlenim yaratabilirsiniz.
İletişim seçenekleri: Firmanın adres bilgisine, navigasyon uyumlu akıllı haritaya, şube ve bayi bilgilerini içeren sayfaya, Bize Ulaşın formlarına yer verebilirsiniz.

Başarılı bir web tasarımın ancak başarılı kurumsal web sitesi içeriği ile desteklediğinizde firma amaçlarına ulaşabilirsiniz. Firmalar, bütçelerini pazarlama politikalarının etkilerini gerçek ve eş zamanlı görebileceği dijital dünyaya kaydırarak daha rasyonel davranırlar.

 

Ziyaret edebilirsiniz: https://heypager.com/blog/neden-web-siteniz-olmali/

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

4 Responses

  1. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş yazanın emeğine ve bilgisine sağlık

  2. Bence aynı tarzı koruyarak alt başlıkları da ayrı yazılarda detaylandırabilirsiniz. Tarzınızı sevdim.

  3. Bilgiler başarılı bir şekilde harmanlanmış, konuya ilgi duymaya başlayan iki arkadaşıma link gönderdim.Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Blog

Son Yazılar

CPM NEDİR VE NASIL HESAPLANIR?

CPM kelimesini dijital pazarlamada sıklıkla duymuş olabiliriz. Pazarlama alanındaki önemini tam olarak bilemeyebiliriz fakat pazarlamayla ve reklamlarla ilgili olan kişi ve kurumlar bu terimin anlamını çok iyi bilmektedirler. CPM yani Cost Per Mille, Türkçe karşılığı ‘’Bin Gösterim Başına Maliyet’’ demektir. Yani, satın alınan reklamın 1000 kere gösterilmesi sonucunda ödeyeceğiniz maliyet anlamına gelir. Bu amaçla hesaplanabilen ve ölçülebilen bir değerdir.

Devamını Oku

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Telefon numaranızı bırakın müşteri temsilcimiz en kısa zamanda sizi arasın.

Sohbeti başlat
Selamlar 🖖 Nasıl yardımcı olabiliriz?