·

Marka Oluşturmak: 8 Basit Adımda Nasıl Marka Yaratılır?

Marka Oluşturmak: 8 Basit Adımda Nasıl Marka Yaratılır?

brand-2

Diyelim ki etkileyici bir girişim fikriniz var ve bu fikri hayata geçirmek için ilk adım olan kendi markanızı nasıl yaratacağınızı bilmiyor musunuz? Eğer sıfırdan marka oluşturmak için hiç deneyiminiz yoksa, doğru yerdesiniz demektir! Çünkü birazdan 8 basit adımda nasıl kendi markanızı oluşturabileceğinizi keşfedeceksiniz!

Öncelikle marka nedir? Marka bir ürünü veya hizmeti diğer rakiplerinden ayrıştıran logolar, yazılar, semboller gibi ifade biçimleri özelliklerin bütünüdür. Bir başka deyişle, marka, ürün ve hizmetlerin kimliğidir.

Rakiplerinden farklı ve güvenilir bir marka oluşturmak için gerekli aşamalar:

 1. Kendi marka fikrinizin rekabet edeceği kategoriyi belirleyin.
 2. Etkili bir marka oluşturmak için piyasadaki rakiplerinizi ve hedef kitlenizi araştırın.
 3. Rakiplerinizden nasıl ayrışacağınızı tespit edin ve odak noktanızı bulun.
 4. Kendi markanızı oluşturmak için etkileyici bir isim ve logo belirleyin.
 5. Kendi markanızı tanıtan bir web sitesi oluşturun.
 6. Yarattığınız marka için güçlü bir pazarlama stratejisi belirleyin.
 7. Yeni markanıza kurumsal bir kimlik yaratın.
 8. Web sitenizde sık sık ilgi çekici içerikler paylaşın ve sürekli gelişime açık olun.

Yukarıdaki 8 adım size karmaşık göründüyse hiç korkmayın. Aşamaları rahatlıkla uygulayabilmeniz için her birini detaylıca açıkladık! Gelin şimdi ayrıntılara birlikte bakalım.

brand

 1. Kendi marka fikrinizin rekabet edeceği kategoriyi belirleyin.

Her alanda ve her konuda  farklı ve sayısız kategori vardır. Bu farklı kategorilerde markaların her biri kendi sektörleri içerisinde birbirleriyle rekabet eder. İlk olarak kategorinizi belirlemeniz gerekmektedir, fikriniz giyim ürünleri satmak ile ilgiliyse moda ve giyim sektöründe konumlanmanız gerekir; yeni bir gıda ürünü fikriniz varsa yiyecek içecek sektöründe ilk araştırmanızı yapmanız gerekmektedir. Bu şekilde ilk aşama olan ‘kategori belirleme’ görevi tamamlandı bile!

Soru: Oluşturacağım markanın kategorisini nasıl belirlerim?

Cevap: Çevrenizde, mahallenizde, iş yerinizde veya okulunuzda en çok hangi sektörlerden konuşuluyor? Ya da hangi ürünlere en çok ihtiyaç duyuluyor? İnsanlar bu yeni teknoloji döneminde nelere daha çok dikkat ediyor? Bu ve buna bezer konularda dikkatinizi çeken noktaları, konuşmaları not alarak hangi sektörde daha başarılı ve etkili olabileceğinize kolaylıkla karar verebilirsiniz.

corporate

 1. Etkili bir marka oluşturmak için piyasadaki rakiplerinizi ve hedef kitlenizi araştırın.

Kategori belirlendikten sonra sırada rakip analizi ve hedef kitle araştırması yer almakta. Bu sayede markanızın diğer hangi markalarla rekabet edeceğini bilerek onlardan farklı ve daha iyi olmak için çalışmalara başlayabilirsiniz. Hedef kitle belirlemek ise, sizin hangi yaş grubu, hangi cinsiyet, hangi meslek grubundan insanlara hitap edeceğinizi anlamanızı sağlayacak. Bu sayede markanızı, hedef kitlenize göre oluşturabileceksiniz.

Soru: Hedef kitlemi nasıl tespit edebilirim?

Cevap: Etkili bir marka oluşturmak için ürün veya hizmetinizin kime hizmet edeceğini tespit edin. Buna aynı zamanda persona analizi de denir. Ürününüzü kullanacak kişinin ihtiyaçları neler, nelerden hoşlanır, nelerden hoşlanmaz bu tarz konuları araştırarak bu aşamaya başlayabilirsiniz.

Örnek olarak, ceket ve kaban üreten bir markayı ele alalım. Bu marka güney kesimlerde yaşayan kişileri ve evden çalışan kişileri hedeflerse  satışları düşecektir. Ancak soğuk şehirlerde yaşayan ve her gün işe gitmek zorunda olan insanları hedeflerse satışları artacaktır. Hedef kitle bu gibi örneklerle tespit edilirse markanıza verimli bir başlangıç yapmış olacaksınız, çünkü reklamlarını onların göreceği ve ilgisini çekeceği şekilde düzenleyerek, doğrudan hedef kitlenize ulaşabileceksiniz.

Soru: Rakiplerimi nasıl bulabilirim?

Cevap: Yaratacağınız markanın piyasada görünebilmesi için rakiplerinden farklı bir özelliğe sahip olması gerekir. Peki rakiplerimizden nasıl ayrışacağız diye soruyor olabilirsiniz. Aslında cevap çok basit!

Kendinizi hedef kitlenizdeki kullanıcının yerine koyun. Belirlediğiniz sektör ile ilgili bir ürün veya hizmeti aradığınızı düşünün. Arama motoruna ilgili anahtar kelimeleri yazdığınızda karşınıza çıkan siteleri incelemeye başlayın. Tıkladığınız sitelerin eksiklerini ve artılarını not alın. Ve tebrikler! Piyasadaki rakiplerinizi başarıyla incelediniz!

businessrivalry

 1. Oluşturduğunuz markanın rakiplerinden nasıl ayrışacağını tespit edin ve odak noktanızı bulun.

Bu adımda artık hangi hedef kitleye hitap edeceğinizi ve rakiplerinizin ne gibi eksikleri olduğunu biliyorsunuz. Şimdi fikrinizi geliştirme zamanı! Rakiplerinize karşı güçlü bir marka oluşturmak için odak noktanızı belirlemeniz gerekir.

Soru:  Rakiplerimden ayrışmak için neler yapmam gerekir?

Cevap:  Bir örnekle açıklamak gerekirse, müşterilere yemek gönderen bir paket servis markası olduğunuzu varsayalım. Rakiplerinizin eksikleri yüksek ihtimalle yavaş servis yapmaları, pahalı olmaları veya az sayıda yemek çeşidi sunmaları olabilir. Dolayısıyla sizin rakiplerinizden ayrışmak için bu eksiklerden birini veya daha fazlasını çözmeniz gerekir. Bu sorunlardan birini odak noktanız olarak seçin. Bu sayede müşterilerinizin ve hedef kitlenizin rakiplerinizde eksik ya da yanlış bulduğu noktaları kendi markanızda ön plana çıkararak diğerlerinden ayrışabilirsiniz.

Mesela “En çeşitli paket servis firması olacağız” veya “En hızlı paket servisi biz yapacağız” diyebilirsiniz. Bu sayede rakiplerinizden ayrışan bir iddianız olacak. Bu iddialar sayesinde odak noktanıza doğru ilerlerken gerçek anlamda markalaşmış olacaksınız!

 1. Kendi markanızı oluşturmak için etkileyici bir isim ve logo belirleyin.

Kimi girişimciler fikri bulduktan hemen sonra markanın ismini oluşturmak için çalışmalara başlarlar. Ancak yukarda bahsettiğimiz ilk 3 adım markanın adını belirlemekten daha önemlidir. Odak noktanızı da belirledikten sonra artık marka isminizi düşünmeye başlayabilirsiniz.

Soru: Marka ismi neden önemlidir?

Cevap:  Markanızın ayrıştırıcı özellikleri ve odak noktası tüketicinin aklında uzun cümleler halinde bulunmayabilir. Tüketici bir ürün veya hizmeti ararken yalnızca bir kelime öbeği ve bir logo hayal eder. Örnek olarak özel bir telefon arıyorsak aklımıza ilk olarak Apple ismi gelebilir. Geçmişte Apple’ın kurucuları, Isaac Newton’ın başına düşen elma sayesinde yerçekimi kanununu keşfetmesinden esinlenerek bu isme yönelmiş. Sonrasında markanın logosu, domain adresi ve pazarlama stratejileri de bu isme göre ayarlanmış. Bu sebeple marka ismi önünüzdeki süreç için oldukça önemlidir.

Soru: Marka ismini ve logosunu nasıl belirleyebilirim?

Cevap:  Sizler de marka isminize ve logonuza bir hikayeden, bir düşünceden esinlenerek karar verebilirsiniz. Aklınıza bir fikir gelmiyorsa, marka odağınızla ilgili anahtar kelimeleri “Business Name Generator” uygulamasına girerek alternatif isim fikirleri bulabilirsiniz! Sonrasında “Canva” gibi uygulamalarla taslak logo dizaynları yapabilirsiniz.

business

 1. Kendi markanızı tanıtan bir web sitesi oluşturun.

Markanızı veya hizmetlerinizi duyan potansiyel müşterileriniz ilk olarak web sitenizi inceleyip, markanız hakkında daha fazla bilgi almak isteyeceklerdir. Bu yüzden markanızın ismini belirledikten sonra bir domain adresi alıp “WordPress” gibi bir uygulamada markanıza web sitesi oluşturmalısınız. Ya da bunu sizin için biz yapalım!

İlginizi çekebilir: Küçük İşletmeler İçin En İyi Web Site Çözümü: Heypager!

Soru: Yarattığım yeni markamın web sitesine neler eklemem gerekir?

Cevap:  Bu web sitesinde olabildiğince markanızın amacından, odak noktasından ve ayrıştığı noktalardan ayrıntılı bir şekilde bahsetmeye çalışın. Ürün ve hizmetlerinizi kullanıcı dostu bir site haritası oluşturarak eklemeye dikkat edin.

Fikir olması için:  https://heypager.com/tr/butiklerin-web-site-tasarimlari-nasil-yapilir/

 1. Yarattığınız marka için güçlü bir pazarlama stratejisi belirleyin.

Bir dijital pazarlama sistemi olan Earnado’nun kurucu ortağı Barış Korkmaz, bir içerik oluştururken enerjimizin %30’unu içeriği oluşturmaya %70’ini ise içeriği yayınlamaya harcamamız gerektiğini söyler. Oluşturduğunuz markanın ürün ve hizmetleri ne kadar etkileyici olursa olsun, eğer güçlü bir şekilde pazarlanmıyorsa talep göremeyebilir. Bu yüzden markanızı arama motorlarında üst sıralara çıkaracak SEO çalışmaları ve bilinirliğinizi arttıracak sosyal medya reklam çalışmalarını unutmamanız gerekir.

Soru: Bu konuda deneyimim yoksa ne yapacağım?

Cevap:  Rakiplerinizin web sitelerini, reklamlarını, satış istatistiklerini araştırarak kendinize bu yönde bir pazarlama stratejisi belirleyebilirsiniz. Sosyal medya reklamları mı, televizyon reklamları mı? Web sitesinden satış mı,  popüler e-ticaret uygulamalarını kullanmak mı? Bunlar ve bunlar gibi birçok sorunun cevapları pazarlama stratejinizi belirlemekte size yardımcı olacaktır. Ya da;   https://earnado.com/tr/ platformundan bu konuda destek alabilirsiniz.

marketing

 1. Yeni markanıza kurumsal bir kimlik yaratın.

Etkileyici bir marka oluşturdunuz, profesyonel web sitenizi kurdunuz, pazarlama stratejinizi belirlediniz. Şimdi markanıza sanal bir ofis kiralayın. Bu sayede resmi bir işyeri adresi ve telefon numarası oluşturacaksınız. Sanal ofis sayesinde daha profesyonel ve resmi bir marka izlenimi yaratmış olacaksınız. Sonrasında markanızı tescil ettirmeniz gerekir. Bu sayede markanızı koruma altına alabilir, resmi olarak marka haklarına sahip olabilirsiniz.

Soru: Sanal ofis nasıl kiralayabilirim?

Cevap: Burayı inceleyebilirsin: https://kolektifhouse.co/sanal-ofis-kiralama-sureci-nasil-gerceklesiyor/

 1. Web sitenizde sık sık ilgi çekici içerikler paylaşın ve sürekli gelişime açık olun.

Son olarak, web sitenizi sürekli güncel ve aktif tutmayı unutmayın. Sürekli ürün ve hizmetlerinizle ilgili yeni ve ilgi çekici içerikler paylaşarak hem blog kanalınızı aktif tutabilir hem de daha çok müşteriye erişim sağlayabilirsiniz. Web sitenizi güncel tutmak Google böcekleri tarafından fark edilmenizi ve anahtar kelime aramalarında üst sıralara daha çok yükselebilmenizi sağlayacaktır. Bu sayede arama listesinde altlarda kalmayıp rekabet ortamını güçlü tutabilirsiniz.

Soru: Gelişime nasıl açık olacağım?

Cevap: Markanızı oluşturduğunuz sektör ve alt kategorilerin dünyada gelişimini takip etmek yapmanız gereken ilk iş olmalı. Örnek vermek gerekirse bir kozmetik markası kurdunuz, yukarda bahsettiğimiz 7 aşamayı başarıyla tamamladınız, artık üretim ve ticaret dünyasında yer alıyorsunuz. Bu durumda dünyada yeni popülerleşen bir ürün ya da formülü kendi koleksiyonunuza eklemeniz gelişim sağlamanız için oldukça önemliyken bu sayede rakiplerinizden de daha kolay ayrışabilirsiniz.

digital-marketing

Son olarak;

Eğer bu 8 aşamayı da dikkatlice uyguladıysanız tebrikler, artık yeni bir markanız var! Artık bir marka olduğunuza göre ekibinizi büyütebilir, bir şirkete dönüşebilir, marka ve pazarlama stratejilerinizi sürekli geliştirerek büyümeye devam edebilirsiniz!

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

5 Responses

 1. Is dunyasina atilacak herkesin az cok fikir sahibi olmasi gereken guzel basliklar islenmis, gercekten cok faydali. Tesekkurlerrr:))

 2. Çok yararlı ve değerli bir içerik olmuş. Kendi küçük işletmemin eksiklerini görmemde, kendimi sınamamda çok yardımcı oldu. Aynı zamanda ‘Business Name Generator’ ve ‘Canva’ gibi uygulamaların önerilmesini çok yararlı buldum. Gayet kullanışlı ve güzel uygulamalar. Rakipler konusuna değinilmesi oldukça ilgimi çekti çünkü küçük işletmeler için rakip belirlemek zor.
  Elinize, emeğinize sağlık, bana çok katkısı oldu…

 3. Uzun zamandır bu alanda bilgi sahibi olmak istiyordum. Elinize emeğinize sağlık. Huzurumuz arttı.

 4. Elinize saglik oldukca faydali buldum. Asamalarin net bir sekilde belirlenmis olmasi planlamada kolaylik sagliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Blog

Son Yazılar

CPM NEDİR VE NASIL HESAPLANIR?

CPM kelimesini dijital pazarlamada sıklıkla duymuş olabiliriz. Pazarlama alanındaki önemini tam olarak bilemeyebiliriz fakat pazarlamayla ve reklamlarla ilgili olan kişi ve kurumlar bu terimin anlamını çok iyi bilmektedirler. CPM yani Cost Per Mille, Türkçe karşılığı ‘’Bin Gösterim Başına Maliyet’’ demektir. Yani, satın alınan reklamın 1000 kere gösterilmesi sonucunda ödeyeceğiniz maliyet anlamına gelir. Bu amaçla hesaplanabilen ve ölçülebilen bir değerdir.

Devamını Oku

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Telefon numaranızı bırakın müşteri temsilcimiz en kısa zamanda sizi arasın.

Sohbeti başlat
Selamlar 🖖 Nasıl yardımcı olabiliriz?