·

Markanızı Geliştirecek 6 Web Sitesi Tasarım İpucu

Markanız, sizi ve ürünlerinizi tanıtan sadece logo, isim veya bir slogan değildir. Sizin kim olduğunuzu, ürün ve hizmetlerinizi ve insanların sizinle neden iş yapması gerektiğini gösteren bir iletişim şeklidir. Firmanızın değerini ortaya koyar ve güven tesis eder. Kalitenizin apaçık bir göstergesidir. Sahip olduğunuz web sitesi çok kısa bir süre içinde bunları yansıtamazsa potansiyel müşteriniz hemen rakip sitelere geçebilir. Yanlış web tasarımları ile markanızın değerini düşürmeyin. Markanızı geliştirecek web sitesi tasarımlarını uygulayarak bunu yapabilirsiniz.

Web Sitesi Tasarımı ile Güvenilir Bir Marka Oluşturma Nasıl Olur?

İş hayatı için güven en önemli unsurlardan biridir. Müşteriler kendilerini, çalıştıkları şirketlerde güven içinde hissettikleri sürece bağlantılarını kesmezler. Peki güvenilir bir marka olabilmek için web sitenizde yapmanız gerekenler nelerdir?

site

Herkesin Bildiği Şablonlar Kullanmayın, Sosyal Kanıt Sağlayın

Birisiyle ilk defa karşılaştığınızda ilk intiba çok önemlidir. Giyimine, konuşmasına ve tavırlarına bakarak onun hakkında kafamızda bir görüş oluşur. Bu nedenle, web sitenize birisi ilk defa girdiğinde de aynen bu şekilde bir algı oluşur. Herkesin bildiği şablonların kullanımı sizin işinizdeki ciddiyeti, müşteriye verdiğiniz değeri, hayal gücünüzü ortaya koyar. Kendinize ait konseptler geliştirerek müşterilerin aklında daha rahat yer edinebilirsiniz.

İlk etapta insanların güvenini kazanmak zordur. İnsanlar duyduklarına, başkalarının önceki gerçek deneyimlerine inanır. Sunduğunuz ürünleri daha önce almış, kullanmış müşterilerin ve referansların yorumlarını sunarak potansiyel müşterilerin güvenini kazanabilirsiniz.

Değer Sunan Bir İçerik Kaynağı Oluşturun, Müşterilerin Web Sitesine Ulaşmasını Kolaylaştırın

Web siteniz sizin işinizin müşteriye görünen yüzüdür. Ürün ve hizmetlerinizi pazarladığınız yerdir. Sitenizde ürününüz hakkında detaylı bilgi vermeniz gerekir. Müşterinize güven vermek ve onları sitenizde tutabilmek için sunduğunuz içerik çok önemlidir. Sunduğunuz içerikle tek amacınızın müşteri memnuniyetini sağlamak olduğunu ve onlara değer verdiğinizi hissettirmelisiniz. Böylece sadece ürününüzü pazarlamış olamazsınız markanızı da satmış olursunuz.

Müşteriler markanıza karar verdiklerinde sizinle her türlü ihtiyaçları için satın almadan önce ve satış sonrasında iletişime geçmek isteler. Mümkün olan her türlü iletişim aracı ile sizinle irtibata geçebilmelerini sağlamalısınız. Müşteri kendisinin bir telefonla bile görüşülecek değerde olmadığı hissine kapılırsa markanızın güvenilirliğini ve hatta müşterilerinizi bile kaybedebilirsiniz.

website

Web Sitenizi Düzenli Olarak Güncelleyin ve Sosyal Medyada Aktif Olun

Online marka ve ürünlere sahip olduğunuzu göstermek ve müşterilerin dikkatini sürekli üzerinizde tutabilmek için web sitenizi düzenli olarak güncellemelisiniz. Sürekli yeni içerikler üreterek müşterilerin daha çok sitenizde kalmasını sağlayabilirsiniz. Markanızla alakalı olmayan içerikleri kaldırın. Güncel, kaliteli, ilgi çekici görsellere sahip bir online marka oluşturun.

Markanıza ve sunduğunuz ürüne hitap eden, hedeflediğiniz kitleye ulaşabileceğiniz sosyal medya platformlarında bulunun. Müşterilerinizle sosyal medyada iletişime geçin onlarla karşılıklı paylaşımlarda bulunun. Bu markanızın değerini ve bilinirliğini artıracaktır.

Web Sitesi Nasıl Yapılır? Tasarım Oluşturmak İçin 6 İpucu

Günümüzde ticaret artık çoğunlukla dijital ortama taşınmış durumda. Markalar ayakta kalabilmek, daha fazla müşteriye ulaşabilmek ve satış yapabilmek için bir web sitesine ihtiyaç duymaktadırlar. Fakat siteleri kötü tasarlanmış ise bunu başaramazlar. Markanızı geliştirecek doğru bir web site tasarlamak için neler önemlidir? Bunları 6 başlık altında topladık.

strateji

1. Sağlam Bir Stratejiniz Olsun

Hedeflerinizi gerçekleştirebilmek için izleyeceğiniz yolu ve yöntemleri çok iyi belirlemelisiniz. Sitenizi ne şekilde oluşturacağınız ve markanızı nasıl tanıtacağınız hakkında sağlam stratejilere sahip olmalısınız. Pazarlama stratejilerinizi çok iyi belirlemelisiniz. Mesela, kolay gezinme menüleri, çeşitli ödeme seçenekleri, müşteri hizmetleri, müşteri yorumları, kapsamlı arama özellikleri ile sitenizi çok iyi kurgulayarak işinizi büyütecek ihtiyaçlarınızı belirleyebilirsiniz.

2. Kaliteli Resimler ile Kendinize Ait Bir Konsept Oluşturun

Müşterinin dikkatini çekecek, alakalı ve yüksek kalitede resimler kullanın. Kendinize ait kullanıcıyı cezbedecek, markanızın ruhunu yansıtacak renk kombinasyonları kullanın. Çok fazla renk kullanmaktan kaçının. Kalitesiz fotoğraflar ve renk karmaşası markanızın güvenirliğini olumsuz etkileyebilir. Sunduğunuz resimler ne kadar net ve markanızı hatırlatır şekilde olursa potansiyel müşterilerin dönüşümü de o kadar yüksek olacaktır.

renk

3. Web Sitesi Basit ve Sade Olsun

Sitenizin tasarımında kullanıcı deneyimini ve müşteri memnuniyetini ön planda tutmalısınız. İçine çok fazla öğe konulmuş, aşırı kalabalık bir içeriğe sahip bir web sitesi beklentilerinizi karşılayamayabilir. Esas amacınız markanıza karşı belirli duyguları etkili bir şekilde harekete geçirebilmek ve satış yapmaktır. Potansiyel müşteriler aradığını kolayca bulamaz ise siteden hemen ayrılır. Sadelik müşterinin bir sayfadan diğerine kolayca gezinmesini sağlar. Basit ve kullanışlı gezinme menüleri ve sitedeki reklam görsellerini azaltarak sitenizdeki istenilen hızı ve sadeliği yakalayabilirsiniz.

4. Hedef Kitlenizi Aklınızdan Çıkarmayın

Sitenizi tasarlarken kullanıcı arayüzü ve kullanıcı deneyimlerine vermiş olduğunuz önem kadar ulaşmak istediğiniz hedef kitlenizin ihtiyaç ve isteklerini de düşünmelisiniz. Hedef kitlenizin ürün açıklamalarınızı, görsellerinizi ve verdiğiniz bilgileri yeterli buluyor mu? Ödeme aşamasında her türlü seçeneği sunabiliyor musunuz? Kitleniz sayfalar arasında rahatça dolaşabiliyor mu? Bu soruları yanıtlayarak kitlenizin ne istediğini anlamaya çalışmanız çok önemlidir. Sorunsuz ve kaliteli bir alışveriş hizmeti onları mutlu edecektir.

mobil

5. Web Sitesinin Mobil Uyumlu Olduğundan Emin Olun

Artık günümüzde sürekli artan akıllı telefon ve tablet kullanımı web sitesi tasarımlarını mobil cihazlara uygun yapmayı mecbur kılmaktadır. Aksi takdirde potansiyel müşterileriniz sitenize mobil cihazları ile girmeye kalktığında hiç hoşlanmayacakları görüntülerle karşılaşacaklar ve derhal siteyi terk edeceklerdir. Bu durum da sizi rakiplerinize karşı geride bırakacaktır. Web sitenizi mobil cihazlar için uyumlu ve duyarlı yaparak markanızın bilinirliğini artırmayı, daha geniş bir kitleye ulaşmayı başaracak ve daha yüksek bir dönüşüm oranı elde edeceksiniz.

6. Tipografi ve Okunabilirliğe Önem Verin

Web sitenizin içeriği ne kadar iyi olursa olsun, doğru kullanılmış font büyüklüğü ve tipi bu metnin istediğiniz şekilde okunmasını sağlar. Anahtar kelimelerin ve diğer SEO öğelerin kullanımı yanı sıra, tipografinizi kullanıcılar için görsel olarak çekici ve okunabilir tutmalısınız. Okunması daha kolay yazı tipleri kullanmayı düşünün. Sonuç olarak, modern yazı tipleri ile başlık ve genel metinler için uygun yazı tipi kombinasyonları kullanıcılar için daha kolay ve keyifli tüketilebilen bir içerik sunacaktır.

İlginizi çekebilir: Web Siteniz için Güçlü Bir Hosting Nasıl Seçilir?

Heypager olarak biz size kendi markanızı yansıtan en iyi tasarımları sizin için özenle yapıyoruz. Yüzlerce seçenek arasından sektörünüzle alakalı en iyi şablonu bulmanızı ve markanıza entegre etmenizi sağlıyoruz. Web sitesi sahibi olmak istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçin.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Blog

Son Yazılar

CPM NEDİR VE NASIL HESAPLANIR?

CPM kelimesini dijital pazarlamada sıklıkla duymuş olabiliriz. Pazarlama alanındaki önemini tam olarak bilemeyebiliriz fakat pazarlamayla ve reklamlarla ilgili olan kişi ve kurumlar bu terimin anlamını çok iyi bilmektedirler. CPM yani Cost Per Mille, Türkçe karşılığı ‘’Bin Gösterim Başına Maliyet’’ demektir. Yani, satın alınan reklamın 1000 kere gösterilmesi sonucunda ödeyeceğiniz maliyet anlamına gelir. Bu amaçla hesaplanabilen ve ölçülebilen bir değerdir.

Devamını Oku

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Telefon numaranızı bırakın müşteri temsilcimiz en kısa zamanda sizi arasın.

Sohbeti başlat
Selamlar 🖖 Nasıl yardımcı olabiliriz?