·

Profesyonel Web Tasarımcısı Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir? – 5 Faydalı Öneri

Bir web sitesi, ürünleri ve markaları geniş kitlelere tanıtmak ve ulaştırmak için aracılık yapar. Web sitesini daha göze çarpıcı yapmak için ise gerekli olan en önemli şeylerden biri tabi ki web sitesinin tasarımıdır. Bizler de her gün onlarca (belki daha fazla) web sitesine giriş yapıyoruz. Her ne kadar biz dikkat etmesek de bazı web siteleri cansız renkler, gereksiz bilgiler, ya çok göz yorucu ya da hiçbir görseli olmayan tarzda oluşturuluyor. Hâl böyle olunca da o sitelere girmemizle çıkmamız bir oluyor. Fakat profesyonel web tasarımcısı tarafından oluşturulan siteler ise akılda kalıcı, merak uyandıran ve ilgi çekici oluyor.  

Web sitesi tasarımcısı kimler olabilir sorusunun cevabına gelecek olursak aslında herkes olabilir ama profesyonel olarak kendinizi bu alanda geliştirmek istiyorsanız gereken bazı kriterler var. Bu kriterlerden beş tanesini yazımızda inceleyeceğiz. Ama beş öneriden önce konuya en başından giriş yapalım.

Neden web sitesine sahip olmalıyız?

Neden web sitesine sahip olmalıyız? En basit şekilde söyleyecek olursak kişi ya da kurumların geniş kitlelere tanıtılmasının en kolay ve az maliyetli yoludur. Aynı zamanda dünya pazarlarına açılma fırsatı da sunar. Web sitesinin erişim kolaylığı, pratik çözüm sunması ve güncellenebilir olması hem web sitesinin sahibi hem de kullanıcısı açısından tercihi arttırır.

Diğer bir taraftan günümüzün en önemli konularından biri olan dijital pazarlamanın da olmazsa olmazı web siteleridir. Bu nedenle etkili ve estetik bir web sitesiyle arama motorlarında en üst sıralarda çıkarak müşteri ağınızı genişletebilir ve kazancınızı arttırabilirsiniz.

websitesinedenonemlidirearnado

 

Web Tasarım Nedir?

Web tasarım, web sitelerinin tema, renk, yazı fontları, görseller gibi birçok özelliğinin ele alınmasıdır. Sitenin düzeni ve görünümü web tasarımıyla oluşturulur. Bununla birlikte web tasarımının etkili bir şekilde yapılması, sitenin ara yüzünün daha sade olması ve teknik açıdan daha kullanışlı hale getirilmesi, kullanıcı açısından daha çekici bir unsur olmasını beraberinde getirir. Web tasarım süreçleri bir çok detayı içerisinde barındıran bir dijital oluşumdur.

Dijital pazarlama için web tasarımında sayfa düzeni, renkler, sembol ve harf seçimi, görseller gibi öğeler stratejik olarak kullanıldığında ileriye götüren bir güç haline gelmektedir. Hangi sektörden olursanız olun günceli yakalayan, doğru bilgi içeren ve estetik yapısı güçlü bir web tasarım kullanıcıların dikkatini çeker ve yoğun etkileşim alır.

webdesignnedir
 

 

Nasıl Profesyonel Web Tasarımcısı Olunur?

Bir web sitesinin hmtl kodlarını kopyalayıp değiştiren, wordpress gibi uygulamaları kullanarak çoğu kişi web tasarımcısı olabilir. Ancak daha önce de belirttiğim gibi profesyonel olmak için bazı önemli noktalar var. Bunlardan en önemlisi iyi bir eğitim almak. Bir çok özel kurs bu alanda eğitimler veriyor. Ya da üniversitede grafik tasarım bölümünü de tercih edebilirsiniz. Bu eğitimlerle grafik programlarını, temel dilleri, doğru içeriği ve düzeni bulma gibi pek çok bilgiyi öğrenirsiniz.

Kullanıcı deneyimine (UX/UI) her zaman dikkat etmeniz gerekmektedir. Kullanıcı odaklı çalışma yapmak, onlara hep istediğini sunmak gerekir. Bunun sonucunda web sitenizin trafiği artacaktır.

Profesyonel web tasarımcısı olmak için 5 öneri sunacağız:

1. İstikrarlı ve Disiplinli Çalışmak

Herhangi bir konuda profesyonelleşmek için istikrarlı ve disiplinli çalışmak çok önemlidir. Başarıya ulaşmak için saatlerinizi ayırmalı, düzenli çalışmalı ve bilgilerinizi üstüne koyarak çoğaltmalısınız. Web sitesi tasarımcısı olurken yetenek ve becerileriniz yetersiz kalır. Yetenek ve becerilerinizle, doğru ve etkili çalışmayı birleştirirseniz başarılı olmak kaçınılmaz olacaktır.

webtasarımistikarar

 

2.Yeni Teknolojileri Takip Etmek

Teknoloji her gün değişir ve gelişir. Bunun sonucunda da web sitesi tasarımcısı olarak bu teknolojileri takip edip ayak uydurmanız gerekmektedir.

 • Kullanıcı isteklerini,
 • trendleri
 • yeni teknolojilerle sentezlemelisiniz.

Daha yeni ve taze görünmek sizi her zaman rakiplerinizin önüne geçirecektir.

yenitrendleritakipet

 

3.Planlama Yapmak

Web tasarımına başlamadan önce araştırma yapmak ve planlamak çok önemlidir. Planlama çok uğraştırıcı gözükse de daha sonraki süreçlerde zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlar. Planlama yaparken kafanızda oluşturduğunuz taslağı bir yere kaydetmek daha kalıcı ve daha verimli olacaktır. Planlamayı üç madde şeklinde ele alabilirsiniz:

 • Firma/marka hakkında araştırma yapmak
 • Firma’nın istek ve beklentilerini sormak
 • Rakipleri incelemek ve sektörün eğilimlerini dikkate almak

planlamayapmakwebtasarım

 

4.Etkili İletişim Becerilerine Sahip Olmak

Kendinizi ve markanızı tanıtmak için özgüvenli ve net bir iletişiminizin olması gerekir. İşinizi zekice konuşarak çok kolaylıkla pazarlayabilirsiniz. Oluşabilecek anlaşmazlıklarınız iletişim becerilerinizle çözebilir ya da hiç oluşmamasını sağlayabilirsiniz. Rakiplerinizle aranızdaki farkları etkili bir biçimde aktarmalı ve bunları ön plana çıkarmalısınız. Böylece başarıyı yakalayabilirsiniz.

 

5.Sitenizdeki İçerikleri Güncel Tutmak

İyi içerik oluşturmak kadar onları güncel tutmak da önemlidir. İçerikleriniz güncel olmazsa sadece o dönem kullanıcılara hitap edersiniz ve sonra unutulursunuz. Dünya her gün değişir ve gelişir. Bu yüzden başarı devamlılığı için güncellik gerekir. Ayrıca Sitenizdeki içerikleri güncel tutarken bazı kontrol adımlarını uygulamaya da dikkat etmeniz faydalı bir adım olacaktır.

içeriklerigunceltutun

 

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

8 Responses

 1. Cok faydali bir icerik olmus. Benim icin fazlasiyla verimliydi. Tesekkurler 🙂

 2. Çok güzel bi içerik olmuş yeni başlayan herkes okumalı. 👏

 3. Zaten yararlı bir içerik. Sohbet tarzındaki yazımı çok sevdim okumayı akıcılaştırıyor, teşekkürler.

 4. Bu tarz bilgi paylaşımlarının çok verimli olduğunu düşünüyorum. Emeğinize sağlık. 👏

 5. Güzel bir temel oluşturacak faydalı bir içerik olmuş. Paylaşılan çoğu öneriyi sadece web tasarımı alanında değil her çalışmada kullanmak sizi başarıya ulaştıracaktır. Akıcı dili çok beğendim devam yazılarını bekliyorum.

  1. çok faydalı bir yazıydı. merak ettiğim konu hakkında bilgi edinmiş oldum, teşekkürler.

 6. Herkesin anlayabilecegi bir sekilde yazilmis ve cok öğretici bir içerik olmuş. Yazarın emeğine sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Blog

Son Yazılar

CPM NEDİR VE NASIL HESAPLANIR?

CPM kelimesini dijital pazarlamada sıklıkla duymuş olabiliriz. Pazarlama alanındaki önemini tam olarak bilemeyebiliriz fakat pazarlamayla ve reklamlarla ilgili olan kişi ve kurumlar bu terimin anlamını çok iyi bilmektedirler. CPM yani Cost Per Mille, Türkçe karşılığı ‘’Bin Gösterim Başına Maliyet’’ demektir. Yani, satın alınan reklamın 1000 kere gösterilmesi sonucunda ödeyeceğiniz maliyet anlamına gelir. Bu amaçla hesaplanabilen ve ölçülebilen bir değerdir.

Devamını Oku

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Telefon numaranızı bırakın müşteri temsilcimiz en kısa zamanda sizi arasın.

Sohbeti başlat
Selamlar 🖖 Nasıl yardımcı olabiliriz?