·

Sosyal Medya Etkili İçerik Üretimi Nasıl Yapılmalı?

Sosyal Medya Etkili İçerik Üretimi Nasıl Yapılmalı?

Sosyal medya günümüzde en önemli dijital pazarlama araçlarından biri haline gelmiştir. Milyonlarca  insanın yapmış olduğu paylaşımlar bu platformlarda çok çeşitli hedef kitlelere ulaşmaktadır. Sosyal medya bu anlamda dijital dünyanın yapı taşı durumundadır. İlk başladığı dönemlerde daha çok bireysel olarak kullanılan sosyal medya şimdilerde hem bireysel hem de kurumsal olarak çok büyük bir pazar ağına dönüştü.

Sosyal medya yapısal ağı çok geniş olan bir platformdur. Önceleri daha çok eğlence ağı olarak bilinen sosyal medya artık her anlamda kullanılan (ticari, marka bilinirliği, alışveriş dünyası, ınfluencır gibi) çok çeşitli büyük bir karmadan oluşmaktadır. Biz bu yazımızda size sosyal medyada etkili içerik paylaşımlarını nasıl daha iyi yapabiliriz, nasıl daha çok etkileşim alabiliriz, içeriklerimizi daha etkin kılmak adına hangi detaylara önem vermeliyiz kısa ve en net güncel bilgileri sizlerle paylaşacağız. Hazırsanız başlayalım

Doğru İçerik Nedir? Etkili İçeriğin Önemi

icerik-nedir

Öncelikle etkili içerik; paylaşım yapacağınız dijital platformun niteliklerini taşıyan ve hedef kitlenizin ilgisini çekip etkileşim alan içeriktir. Bu anlamda hitap ettiğiniz kitlede merak uyandıran içerik oluşturmak sosyal medya etkili içeriğin ilk adımıdır. Dijital platformlar Instagram, Faceebok, Twitter, Linkedin, Youtube dediğimizde her birinin kendine özgü nitelikleri vardır. Bu nitelikler kullanım dili, resim görseli, paylaşım saatleri, içerik dili, içerik takvimi vs.  gibi nitelikleri göz ardı etmemelisiniz. İçerik paylaşımlarınızda üst sıralarda yer almanız, belirlediğiniz hedef kitleye ulaşmanız, marka bilincini arttırmanız ya da satış hedeflerinizi çoğaltmanız bütün bu detayları tam bir  bütünlük sağlayarak yapabildiğiniz noktada hedefinize ulaşırsınız. Diğer türlü tam tersine beklentinizi düşük tutun.

Bunu bir  örnekle size anlatacak olursak;

Benim de yakından takip ettiğim paylaşım ve blog içeriklerini çok yalın bulduğum EARNADO bu işi sosyal medyada çok iyi yapanlardan bir tanesi.  Organik hedef kitleyi elde etmek adına ve firmalara sağladığı benzersiz algoritması, gelişmiş performans panelleriyle hem firmalara hem de bu işi gerçekten öğrenmek isteyen bir çok kişiye sayısız fayda sağlamakta. EARNADO bu faydaları sağlarken kendilerini de sosyal medya da en doğru ve özgün ifade eden çalışmalarıyla en güncel ve detaylı bilgi veren sosyal medya şirketlerinden biri. Earnadonun blog içerikleri, dijital pazarlama ve iş geliştirme trendleri kullanıcıya bir çok kapsamda bilgi vermekte ve uygulamalı eğitime de dönüştürmektedir.

earnado-blog-içerik

Dijital İçerik Uzmanı Nasıl Olunur?

dijital-içerik-üretimi-yazarlığı

Etkili içerik üretiminin püf noktalarına değinmeden önce sizlere dijital içerik uzmanı nasıl olunur kısaca bahsetmek isteriz.

İçerik üreticisi istenilen talebe göre dijital pazar ve sosyal medya trendlerinde kullanılmak üzere anlam bütünlüğü ve anlatım gücü kusursuz olan, dilbilgisi kurallarına hakim ve kullanıcı odaklı içerik üreten uzmanlardır.

Aslında birçok insanın bir tarafında yazar olmak ya da yazmak vardır. Hatta günümüz internet trendlerinde içerik üretimi herkesin yapabileceği bir işmiş gibi görünse de aslında madalyonun diğer yüzü çok farklıdır. Evet belki kendi şahsi sayfanızda küçük eğlenceli bir şeyler üretebilirsiniz ama dijital pazarda bir amaca hizmet ediyorsanız mutlaka ama mutlaka belli bir yetkinliğe ulaşmanız gerekmektedir. Gelin bu işi nasıl uzmanlaştırabilirsiniz genel olarak 9 maddede özetleyelim.

 1. İyi bir  içerik üreticisi olabilmek için öncelikle ama hepsinden önce çok okumalınız.
 2. Kaliteli içerikler üretebilmek için etrafınızda ki güncel durum ve olayların takipçisi olmalısınız.
 3. Bu işi alanında uzmanlaşmış kişilerin nasıl başardıklarını nasıl yollar izlediğini kapsamlı bir şekilde araştırmalısınız.
 4. Öğrendiğiniz bilgileri uygulamalı olarak denemelisiniz. Yani sürekli yazmalı ve kendinize objektif olmalısınız.
 5. Çok önemli olan SEO kurallarını öğrenmeli, metinlerinizi yazarken SEO kurallarına göre oluşturmalısınız.
 6. İyi bir içerik üreticisi olabilmek için dilbilgisi kurallarına çok hakim olmalısınız.
 7. Online içerik ajanslarına başvuru yaparak deneyimleyerek kendinizi ayrıca birebir geliştirebilirsiniz.
 8. Kendi web sitenizi oluşturup kendi ilgi alanınızla alakalı güncel yazılar oluşturabilirsiniz. Bu anlamda WordPress‘le  kendinizi geliştirebilirsiniz.
 9. Son olarak da aşağıdaki püf noktaları da uyguladığınız da uzmanlığa doğru ilerliyorsunuz demektir.

İlginizi çekebilir: Tek Tıkla Web Sitesi

Etkili İçerik Nasıl Yapılır? Etkili İçerikte Püf Noktalar

sosyal-medya-içerik-üretimi

 

Bu detaylandırmaları yaparken öncelikli olarak etkili içerik hazırlarken ilk yapmanız gereken içeriğinizle ile ilgili iyi bir pazar araştırması ve rakip analizidir! Anlatacağınız konuya hakim olduğunuzu ispat etmelisiniz. İçeriğinizi okuyan insanlara en güncel ve doğru bilgileri çok uzun cümleler kurmadan en kısa ve sadeleşmiş şekliyle aktarmanız gerekir. İyi bir pazar araştırması sizin yazınızda ki yetkinliğiniz olacaktır.

Bir önemli detay daha vardır ki okuyucu ile içeriğiniz arasında gizli bir zamanlama yarışı vardır. Yani hedef kitlenizi ilk paragraf ya da ikinci paragrafta fayda sağlayan yazınıza çektiniz çektiniz… burada dikkat! diğer türlü eğer siz yazınızı gereksiz cümleler kurarak, kafa karıştırıp okuyan kişiye fayda sağlamayan ilgisini çekmeyen bir içerik sunarsanız daha ikinci paragrafta içeriğinize devam etmeden kafası karışıp sayfanızdan çıkabilir. Buda sizin içeriğinizin Google tarafında değerli bir içerik olmayıp alt sıralarda yer almasına neden olur.

Etkili İçerikte Rakip Analizinin Önemi

Diğer ikinci detayımız  rakip analizidir! Sosyal medyada etkili içerik üretimi için  mutlaka olmazsa olmaz bulunduğunuz sektörün rakiplerini incelemelisiniz. Mesela ürün bazlı e-ticaret sayfası olabilir, marka bilinirliği olabilir, kişisel bir profilde güncel bir yazı yani blogger köşesi olabilir. Sektör ve alan ne olursa olsun rakiplerinizin yaptığı işleri, içerik yazıları, sosyal paylaşımları, kullanılan anahtar kelimeleri vs. olabildiğince her detayı araştırmalısınız. Kendinizde nasıl daha iyi bir iyileştirme yapabilirim? sorusunu kendinize sorarak adım atmalısınız. Bizim size tavsiyemiz minimum 5 rakip firma analizi yapmanızdır!

Etkili İçerikte Kullanıcı Aklıyla Düşünün!

kullanıcı-odaklı-içerik

Gelelim üçüncü detayımıza! Burada müşterilerinizi kendiniz gibi düşünmelisiniz. Siz olsaydınız bir konuyla ilgili bilgi araştırırken nasıl ve neye göre araştırırdınız? Google arama motorun da nasıl sorgulardım diyerek kendinizi kullanıcıların yerine koyarak bakış açınızı sorgulamalısınız. İçerik üretmek kolaydır ama kullanıcı odaklı içerik üretmek düşündüğünüz kadar kolay olmayabilir. Bunun için biraz önce dediğimiz gibi öncelikle kullanıcı gibi düşünüp empati yaparak onların gözünden bakmalısınız.

İçeriklerinizi tercih edilen içerikler arasında ilk sıralamalar da görmek için yine SOE uyumlu anahtar kelime optimizasyonu yapmalı, SEO uyumlu başlıklar belirlemeli ve diğer SEO faktörlerini de dikkate alarak içerik yazılarınızı düzenlemelisiniz.

Anahtar Kelime Analizi

anahtar-kelime-planlayıcı

Dördüncü önemli detayımız anahtar kelime analizidir! Sosyal medya için içerik üretimi hazırlarken  anahtar kelime analizi  en doğru şekilde yapmalısınız. İçeriğinizin arama motoru üst sıralarda olmasında en önemli etkenlerden biridir. Bununla ilgili destek alabileceğiniz ücretsiz SEO araçlarından Google Adds Keyword Planner, Google Trends, Answer The Public, Neilpatel ücretsiz olanlarıdır. Ahrefs ve Semrush ücretli olarak en çok tercih edilen SEO araçlarıdır. Kullanacağınız SEO araçlarıyla etkileşim alan bir içerik yazısı hazırlayabilir ve rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz. Burada sektörel bazlı anahtar kelime araştırması yapmanız çok çok önemli!

Başlık ve Alt Başlık

alt-başlık-kullanımı

Beşinci detay içerikte başlık ve yardımcı başlıklarınız bir o kadar hazırladığınız yazı değerindedir! Bu işte bilir kişiler şunu söyler ki “yazınızı hazırlamak üç saatinizi aldıysa başlığınızı ve alt başlıklarınızı belirlemenizde bir o kadar sürmeli “derler. Kullanıcılar arama motorlarında bilgiyi sorgularken başlığınız bu noktada kendini gösterecektir. İçerik paylaşımınızda anahtar kelime eşittir başlığınızdır. Ana başlık ve alt başlıklarınız yazınızın içinde geçen anahtar kelimelerinizden oluşursa içeriğiniz kullanıcıların karşısına arama motorunda çok daha fazla çıkacaktır.

Meta Açıklama

meta-nedir

 

Bu noktada hemen meta açıklamasını da araya sıkıştırmalıyız. Çünkü başlığınızın yan detayından biride  Google’da içeriğinizin kapsamıyla ilgili kısa ön tanıtım açıklamalı HTML özelliğidir. Yani sosyal medya etkili içerik üretmenizde meta açıklaması kullanıcılara içeriğinizin konusu ile ilgili başlıktan sonra ipucu veren diğer bir özelliktir. Google üst sıralarında yer alabilmenin diğer bir adımı meta açıklamanızın 160 karakter olmasıdır.

Görsel İçerik

etkili-görsel-içerik1

Altıncı ve büyük öneme sahip olan etkili içerik üretiminde görsel içerik detayı Google’da sizi üst sıralara taşıyacak etmenlerdendir. Belirlediğiniz konuyla ilgili ne kadar görsel içerik ya da video içerik kullanırsanız yazınız ve içerik bütünlüğünüz o kadar renkli ve zengin olur. Burada bir detay daha var ki görsel resimlerinizin dosya isimlerini yüklerken lütfen içerik ve resminizle bütünleşecek şekilde isimlendirin çünkü buda sizin Google görsel aramalarda ön plana çıkmanızı sağlayacaktır.

İlginizi çekebilir: Blog ve Vlog İçeriklerin Pazarlamaya Etkileri

Etkili İçerikte Boldlama

içerikte-boltlama-yapmak

Yedinci detayımız boldlama  sizin özellikle yazınızda önemle vurgulamak istediğiniz kelime ve cümlelerde yapacağınız belirtmedir. Okuyucuda ilgi uyandırıp algıda seçicilik yaratırsınız. Belirtmek istediğiniz kelime ya da cümleyi koyu renkle yazabilirsiniz ya da bir alıntı yapıyorsanız yazı karakterinde farklılık ya da yana yatık şeklinde italik uygulama yapabilirsiniz.

Etkili İçerikte Linkleme

içeriğe-link-ekleme

Sekizinci detayımız linklemeyi iç ve dış linkleme olmak üzere iki şekilde yapabilirsiniz. Dijital dünyada ve sosyal medyada etkili içerik üretirken anahtar kelimeniz üzerinden linkleme yapabilirseniz tam olarak nokta atışı yapmış olursunuz. Ayrıca dış linkleme yaparken linkini verdiğiniz diğer sayfanın ya da web sitenin kayda değer olmasına, spam olmamasına dikkat etmeli ve linkini verdiğiniz kelime ya da cümleyle aynı URL ismine sahip olmasına dikkat etmelisiniz.,

seo-kurallari

SEO Kuralları Nelerdir?

Sosyal medyada etkili içerik üretirken yukarda bahsettiğimiz SEO kuralları nelerdir konusuna da kısaca değinelim.  Bildiğiniz üzere SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu, web sitelerimize organik trafik elde etmek için  ve bu sitelerin arama sonuçlarında görünürlüğünü artırmak için yapılan pazarlama çalışmasıdır.

Peki, Seo kuralları nedir dersek, 9 maddede açıklayalım:

 1. Başlıklar Hedeflenen Kelimeleri İçermeli: Web sitemizde hedeflediğimiz anahtar kelimlerin başlıkta da yer almasına dikkat edilmelidir.
 2. Başlık Hiyerarşisi: Doğru bir SEO içeriği üretebilmek için başlık hiyerarşisine özen göstermeliyiz. Başlık Hiyerarşisi; birinci başlıktan 1 tane, ikinci başlıktan 2 tane, 3’ten 3 tane ve 4’ten de 4 tane olacak şeklinde yapılabilir.
 3. İçerik: Hazırlanan içerik, Google için değil, kullanıcı için hazılanmalıdır. Bundan dolayı konuyla alakalı bir yazı olmalı.
 4. İçerik Optimize Edilmeli: Yetersiz içerikleri  düzeltmeli ve eksikleri tamamlamalıyız. Bütün sayfalardaki içerikler daraltılmalı ve konuya dair ayrıntılı olmalıdır.
 5. Backlink: Google sıralamada backling önemi bir faktördür. Alakalı ve güvenilir linkler her zaman Google tarafından olumlu algılanacaktır. Bunun sonucunda da site trafiğine de oldukça katkı sağlayacaktır. Spam ve kalitesiz linkler ise tam aksine sıralamamızı olumsuz etkileyecktir.
 6. Mobil Uyumlu Olmalı: Artan kullanıcı deneyiminden dolayı Google son 5-6 yıldır mobil uyumlu siteleri daha çok ön plana çıkarmayı tercih ediyor. Bundan dolayı arama sonuçlarında önce mobil daha sonra tarayıcılar üzerinden sorguluyor. İçeriğimiz mobilde maksimum 2 saniye, tarayıcıda maksimum 3 saniyede yüklenecek kalitede olmadır.
 7. SSL Sertifikası: Web sitelerinde şifrelemede önemli bir konu. Sitelerimizin SSL sertifikasının olması gerekir. Seritifika olan siteler Hptts:// ile başlarken Hptt:// ise güvenli değildir. Bunun için Google sertifka olmayan siteleri güvensiz olarak işaretler. Bu durumda sitemizin trafiğini düşürür.guvenlik-sertifikasi
 8. Geçiş Reklamları: Google rahatsız edici pop-up reklamlarıyla mücade etmektedir. Başka sayfalara yönlendiren bu reklamlara tıklamalarla siteden ayrılma olacaktır.  Böylece sitede kalma sürelerini etkileyeceği için sıralamalarda da düşüş olacaktır.
 9. Görsel Arama Optimizasyonu: Google görsel aramalarda ön plana çıkmanın da öneminden yukarda bahsetmiştik. Bundan dolayı dosya adı, alternatif metin, alt başlık gibi konulara görsel yükleme esnasında dikkat edilmelidir. Anahtar kelime ve konuyla ilgili hedef kelimeler kullanılmadır.

 

Son olarak da içeriğinizde yorum yapılmasına teşvik etmelisiniz. İçeriğinizin etkileşim almasında yorum önemlidir. Etkili içerik üretmenize her daim fayda sağlayacaktır. Tabi ki buradan sebeple bizde sizlerden yazımızla ilgili yorumlarınızı bekliyoruz. Ayrıca bize ilave etmek istediğiniz veya farklı bir konuda sormak istediğiniz soru ve yorumlarınızı sevgiyle bekliyoruz.:)

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Blog

Son Yazılar

CPM NEDİR VE NASIL HESAPLANIR?

CPM kelimesini dijital pazarlamada sıklıkla duymuş olabiliriz. Pazarlama alanındaki önemini tam olarak bilemeyebiliriz fakat pazarlamayla ve reklamlarla ilgili olan kişi ve kurumlar bu terimin anlamını çok iyi bilmektedirler. CPM yani Cost Per Mille, Türkçe karşılığı ‘’Bin Gösterim Başına Maliyet’’ demektir. Yani, satın alınan reklamın 1000 kere gösterilmesi sonucunda ödeyeceğiniz maliyet anlamına gelir. Bu amaçla hesaplanabilen ve ölçülebilen bir değerdir.

Devamını Oku

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Telefon numaranızı bırakın müşteri temsilcimiz en kısa zamanda sizi arasın.

Sohbeti başlat
Selamlar 🖖 Nasıl yardımcı olabiliriz?