·

SOSYAL MEDYA UZMANI NEDİR? YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN

Gün geçtikçe  dünyada firmalarda işlerini online ortama taşıdılar. Sosyal Medya Uzmanlığı da  son yıllarda gündeme oturan ,geleceğin mesleklerinden biri olarak hayatımıza girmeyi başardı. Peki  Sosyal Medya Uzmanı nedir ?dediğimizde aklımıza neler geliyor.

Sosyal Medya Uzmanı markaların bilinirliğini arttırıp ,tüm pazarlama faaliyetlerini yürütmekle sorumlu kişidir.

SOSYAL MEDYA UZMANI NASIL OLUNUR?

Öncelikle Sosyal Medya Uzmanı olabilmek için  üniversitelerde açılmış herhangi bir bölüm bulunmamaktadır.Fakat üniversitelerin 4 yıllık işletme,iletişim ,halkla ilişkiler, reklamcılık ve pazarlama bölümlerinden mezun olanlar Sosyal Medya Uzmanı olarak çalışabilmektedirler.

Ayrıca Sosyal Medya Uzmanlığı  dalında sertifika içeren çeşitli eğitimler veren programlar yer almaktadır.Eğitimleri tamamlayanlar, çeşitli dijital ajanslarda staj imkanlarıyla mesleğe başlayabilirler.

Mesleğe başlayanlar ilk yıllarında JR.Sosyal Medya Uzmanı, ilerleyen yıllarda kazanılan deneyimler

sonucunda SR.Sosyal Medya Uzmanı olarak değerlendirilmektedirler.

 SOSYAL MEDYA UZMANI HANGİ EĞİTİMLERİ ALMALI?

  • Sosyal Medya Yönetimi
  • Dijital Pazarlama
  • SEO (search engine optimization)
  • Yeniden Pazarlama
  • İnstagram Ve Facebook Reklamları
  • İçerik Üretimi

1.SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ

Sosyal medya uzmanları, markaların sosyal medya sayfalarının yönetiminden sorumludurlar. Rakip firmaların analizleri ,hedef kitle analizlerinin doğru yapılması , post paylaşımları ve hangi kampayanların şirkete yarar sağlayacağı önemli konular görevleri arasındadır. Ayrıca post takvimlerinin planlanması , blok içereklerinin paylaşılması , önemli günlerin konseptlerinin paylaşımı , takipçi arttırma kurguları bunları takip eder. Bunlarla beraber potansiyel müşterilerin ilgi alanlarına yönelmeli onlardan gelen yoğun istekleri değerlendirmelidir. İçerek planlamalarını ve kampanyalarını oluştururken analizden yararlanmayı unutmamaladır. Kullanıcı isteklerini gözden geçirerek hareket etmelidir.

Sosyal medyada marka itibarını korumak ve sürdürülebilirliği sağlamanın kaynağında yapılan saptamalar yatmaktadır. Yaşanılan olumsuzluklar karşısında da sakinliğini koruyabilmeli ,soğuk kanlılıkla en iyi biçimde krizi yönetebilmeli ve hedef kitleyi en doğru şekilde bilgilendirmelidir.

İyi bir sosyal medya uzamanı sürekli trendleri, iletişim becerisi yüksek güncel bir kişiliğe sahip olmalıdır.

Kullanıcılarla iyi bir sosyal medya deneyimi yaşayabilmek için en doğru ve en hızlı yanıtı verebilmelidir. “Help Scout tarafında yapılan bir ankette %86’sı kötü sosyal medya deneyimi yüzünden markadan alışveriş yapmayı bıraktığını, %78’ide iyi yaşadığı için şirketi başkalarına tavsiye etmiştir.

Hafızalara kazınan bir marka yaratabilmenin altında sosyal medya yönetiminin rolü çok büyüktür.

2.DİJİTAL PAZARLAMA

Yenilenen ve sürekli dijitalleşen meta dünyamızda sosyal medyada fark yaratabilmek için tüm dijital pazarlama kanallarından en iyi biçimde verim almasını bilmeliyiz. Dijital reklamcılık ve online satışlarla ilgili geniş bir alanda kendi gelişimimize katkıda bulunmalıyız.

Dijital pazarlamada SEO, SEM, Google araçları kullanımına yetkin olmalı ve pazarlama yöntemlerini öğrenmelidir. Sosyal medya platformlarında hedef analizlerimizi ve düzenlemelerimizi buralardan faydalanarak gerçekleştiririz. Bu nedenle sosyal medya uzmanı dijital pazarlama kanallarının kullanımında önemli rol oynar. Dijital pazarlama , marka büyümesine ve marka imajının giderek güçlenmesini sağlayan en büyük etkenlerin başında gelir.

3.SEO (SEARCH ENGİNE OPTİMİZATİON)

Sosyal medya uzmanları arama motorlarının algoritmalarını sürekli takip etmek zorundadırlar.

Web sitesi düzenlemeleri ile yakından ilgilidirler. Bunun için web site optimizasyon araçlarını aktif şekilde kullanabilmelidirler.

SEO çalışmaları ile ilgili görevlerinden biride web sitesini arama motorlarında üst sıralarda görebilmektir. Buda kullanıcı memnuniyetini en üst düzeye çıkarmaktan geçer.

Örnek verecek olursak çalıştığımız markanın web sitesi mobil uyumlu olmazsa en alt seviyeye düşer. Bu da kullanıcıların sitemize kısa sürede terk etmelerine sebep olur.

Seo çalışmaları ile ilgili görevlerinden biride içerik üretimidir. İçeriklerimiz, kullanıcı isteklerine cevap veren  kaliteli , özgün ve özenli olmazsa sitemizde alacağımız verim sıfıra iner.

Sosyal medya platformlarında içeriklerimizi kullanıcılarımızı etkileyici , ilgi çekici olarak tasarlamak fayda sağlayacaktır. Böylece arama motorlarında dikkat çeker ve daha çok kişiye ulaşmış oluruz.

Seo çalışmalarında başarılı olmak için paylaşacağımız görsellerimizi ve videolarımızı optimize etmeye özen göstermeliyiz.

4.YENİDEN PAZARLAMA

Remarketing olarak da bilinen bu kavram daha önce web sitemizi ziyaret etmiş kullanıcılarla tekrar iletişime geçip hedefimize ulaşabilmemiz için bir kampanya hedefleme seçeneğidir.

Bir sosyal medya uzmanı olarak bizleri fark etmiş fakat bizlerle iletişime geçmemiş kişilerin karşısına çıkıp onları hizmet veya ürünümüzü almaya teşvik edebiliriz. Yapılan bir araştırmaya göre firmaların %70 marka bilinirliği arttırmak için yeniden pazarlamayı tercih ettiği gözlemlenmiştir.

Kişiselleştirmiş reklamlar sayesinde kullanıcılar ilgilendikleri ürünler konusunda segmentlere ayırarak kitleler için uygun pazarlama çalışmalarıyla yüksek dönüşümler elde edebiliriz. Kişiye özel teklifler verip marka bünyesine yeni müşteriler kazandırabiliriz.

5.İNSTAGRAM VE FACEBOOK REKLAMLARI

İnstagram ve Facebook reklamlarıyla çeşitli kampanyalar düzenleyerek potansiyel müşterilerimize kolaylıkla ulaşabiliriz. İçeriğinde birçok kampanya türleri bulunduran reklamlar bize 11 farklı hedefleme seçeneği sunar. Business Manager da hesabımızı oluşturarak 3 farklı kategoride kampanya reklamları çıkabiliriz. Bu kategoriler Bilinirlik , Değerlendirme ve Dönüşümdür. Bilinirlik kategorisinde tüm arama sonuçlarında marka bilinirliğimizi arttırıp , markamıza ilgi duyan birçok potansiyel müşterimize reklam gösterebiliriz. Erişim reklamlarıyla çok fazla kişiye ulaşabiliriz. Fakat erişim kampanyalarında reklamlarımız kişiye sadece 1 kez gösterilir.

Potansiyel müşterilerimizle doğrudan iletişim kurmak için değerlendirme kampanyalarından faydalanabiliriz. Online mağaza trafiğimizi arttırmak , katalog satışlarımızda dönüşümler elde edebilmek içinde dönüşümler kampanyasından yararlanabiliriz.

Bu yazımızda sosyal medya uzmanı olabilmek için kişinin hangi eğitim süreçlerinden ve kendini hangi konularda geliştirmesi gerektiğinden bahsettik umarım faydalı olmuştur.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Blog

Son Yazılar

CPM NEDİR VE NASIL HESAPLANIR?

CPM kelimesini dijital pazarlamada sıklıkla duymuş olabiliriz. Pazarlama alanındaki önemini tam olarak bilemeyebiliriz fakat pazarlamayla ve reklamlarla ilgili olan kişi ve kurumlar bu terimin anlamını çok iyi bilmektedirler. CPM yani Cost Per Mille, Türkçe karşılığı ‘’Bin Gösterim Başına Maliyet’’ demektir. Yani, satın alınan reklamın 1000 kere gösterilmesi sonucunda ödeyeceğiniz maliyet anlamına gelir. Bu amaçla hesaplanabilen ve ölçülebilen bir değerdir.

Devamını Oku

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Telefon numaranızı bırakın müşteri temsilcimiz en kısa zamanda sizi arasın.

Sohbeti başlat
Selamlar 🖖 Nasıl yardımcı olabiliriz?