·

Web Hosting Nedir? Ne İşe Yarar?

 

web hosting nedir
Web Hosting Nedir? Ne İşe Yarar?

Web hosting, web uygulamalarınızın veya sitenizin bir sunucuda depolanmasını ve kesintisiz bir şekilde internette ulaşılabilir olmasını sağlayan bir hizmettir. Hosting, Türkçe “barındırma” anlamına gelmektedir. Tüm web siteleri hosting hizmetine ihtiyaç duymaktadır. Hosting hizmeti ile web için gerekli dosya ve verileri depolayabileceğiniz bir sunucu üzerinde alan kiralamış olursunuz.

Web siteleri, sunucu adı verilen özel bilgisayarlarda barındırılır veya depolanır. Web barındırıcınız, bu sunucuyu çalışır durumda tutmaktan, kötü niyetli saldırılardan korumaktan ve içeriğinizi sunucudan ziyaretçilerinizin tarayıcılarına aktarmaktan sorumludur. Başka bir değişle, internet kullanıcıları web sitenizi görüntülemek istediklerinde, tek yapmaları gereken web sitenizin adresini tarayıcılarına yazmaktır.

web hosting ne ise yarar
Web Hosting Nasıl Çalışır?

Daha önce de belirtildiği gibi, web hosting, bilgi işlem sunucularını kiralayan firmalar tarafından sunulmaktadır. Bu şirketler ayrıca bir web sitesinin yayına girmesi için gereken yazılımı, hizmetleri ve bağlantıyı sağlar.

İnternete bağlı herhangi bir bilgisayarı sunucu olarak kullanmak mümkün olsa da yapılandırma süreci çoğu kullanıcı için karmaşık olabilir. Bu nedenle, birçok işletme ve web sitesi sahibi, özel bir sunucuya sahip olmak yerine bir şirketin sunucu alanını kullanmayı tercih eder.

Ancak sadece web hosting satın almak, sitenizi ziyaretçiler için erişilebilir kılmak için yeterli değildir. Bir web sitesi oluşturmak için hem bir alan adına (domain) hem de web hosting hesabına ihtiyacınız vardır.

web hosting nasil calisir
Domain Nedir?

Domain (alan adı) web sitenizin adresidir. Kullanıcılar, o siteyi ziyaret etmek için web tarayıcılarının adres çubuğuna web sitesinin alan adını yazar. Web hosting ve domain iki farklı hizmettir. Ancak, web sitelerini oluşturmak için birlikte çalışırlar. Temel olarak bir alan adı sistemi, sürekli güncellenen devasa bir adres defteri gibidir. Her alan adının arkasında, web sitesinin dosyalarını saklayan web barındırma hizmetinin bir adresi vardır.

Bir alan barındırıcısı, alan adınızı sitenizin internet protokolü (IP) adresiyle bağlamak için alan adı sistemi ( DNS ) kayıtlarını kullanır. IP adresleri bilgisayarların birbirlerini çevrimiçi olarak tanımlamasına yardımcı olur. Ancak kullanıcıların bir web sitesine erişmek için bu numaraları hatırlaması ve kullanması zordur.  Kullanıcılar DNS sayesinde ilgili IP adresini bilmeden bir siteye bağlanabilir.

Bir alan adı, bir web sitesi adresi görevi görmenin yanı sıra, bir sitenin markalaşmasını desteklemek için bir araç da olabilir. İnsanların bir web sitesini ziyaret ederken gördükleri ilk unsurdur. Bu nedenle, işinize uygun bir alan adı seçmek çok önemlidir.

Alan adları olmadan, kullanıcıların web sitenizi bulması mümkün olmayacaktır ve web hosting olmadan bir web sitesi oluşturamazsınız.

domain nedir
Web Hosting Neden Önemlidir?

Web barındırma şirketleri, barındırdıkları web siteleri için mükemmel performans sağlayarak sunucularının 7/24 çalışmasını sağlamaktan ve tutmaktan sorumludur. Çevrimiçi işletme sahipleri için olağanüstü çalışma süresine sahip bir siteye sahip olmak, satışları en üst düzeye çıkarmaya ve kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Ek olarak, bir web hosting hizmeti kullanmak, bir sitenin arama motoru optimizasyonunu (SEO) iyileştirebilir. Seçtiğiniz web barındırıcısı, Google gibi arama motorları web sayfalarını sıralarken kritik faktörlerden biri olan site hızınızı etkileyebilir.

Bir web hosting hizmeti almak, aynı zamanda, şirket içi özel bir sunucuya sahip olmaktan daha verimlidir. Site sahiplerinin fiziksel donanımın bakımı için zaman harcamasına veya bir geliştirici kiralamak için para harcamasına gerek yoktur.

web hosting neden onemli

Web Hosting Türleri Nelerdir?

Web tasarım ihtiyacınıza göre kullanabileceğiniz çeşitli hosting çeşidi vardır. Her barındırma türü farklı ihtiyaçlara hitap eder. Sitenizin türü, bütçeniz vb. çeşitli faktörlere bağlı olarak seçim yaparsınız. Şimdi birkaç hosting türüne örnek verelim.

Paylaşımlı Web Hosting

Paylaşımlı hosting, tek bir bilgi işlem sunucusunun çok sayıda web sitesini barındırdığı bir barındırma türüdür. Sunucudaki tüm siteler CPU ve RAM gibi kaynakları ortak olarak kullanır. Bu sebeple, serverda bulunan diğer sitelerin aşırı kaynak tüketimi nedeni ile siteniz erişim problemi yaşayabilir. Ancak, bu hizmet genellikle uygun maliyetli barındırma çözümleri sunar. Ayrıca, kullanımı nispeten kolay olduğundan dolayı başlangıç ​​web siteleri için popüler bir seçenektir.

web hosting turleri

Dedicated Server ( Fiziksel Sunucu)

Dedicated server, basit tanımıyla tüm sunucunun size ait olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, web sitenizi nasıl yönetmek istediğiniz konusunda size inanılmaz bir esneklik verirlir. Sunucunuzu dilediğiniz gibi yapılandırabilir, kullanmak istediğiniz işletim sistemi ve yazılımı seçebilirsiniz. Tüm barındırma ortamını kendi ihtiyaçlarınıza göre kurabilirsiniz. Ayrıca hizmet aldığınız şirket vasıtasıyla gerektiğinde profesyonel destek ve uzmanlığa da sahip olursunuz.

Bu tür web hosting hizmetini, yalnızca son derece kurumsal düzeyde web sitesi sahiplerinin kullanması gerekir. Orta ve küçük ölçekli işletmelerin, özel bir web sunucusu kiralamak için  harcama yapmasına gerek yoktur.

hosting turleri
VPS (Virtual Private Server) Hosting

VPS, Türkçe “Sanal Özel Sunucu” anlamına gelir. Paylaşımlı barındırma gibi tek bir sunucuda birkaç hesabı barındırır. Ancak her bir kullanıcı için özel kaynaklar sağlayan bir tür web hosting hizmetidir. Genellikle daha fazla bellek, depolama ve işlem gücü sağlanır.

VPS barınma hizmetini sunucu yönetimi becerilerine sahip son derece deneyimli kullanıcıların alması gerekir. VPS müşterilerinin bölümlerine kök erişimi vardır. Yönetilmeyen ve yönetilen olmak üzere iki tür VPS barındırma mevcuttur.

Yönetilmeyen bir VPS kullanmak, sunucunun yapılandırılmasından ve bakımından sizin sorumlu olduğunuz anlamına gelir. Ayrıca güvenlik tehditlerini izleme, yazılım yükleme, yükseltme ve yedekleme gibi çeşitli görevleri de gerçekleştirmeniz gerekir. Teknik altyapıya sahip web geliştiricileri veya web sitesi sahipleri için iyi bir seçimdir.

Teknik bilgisi olmayanlara gelince, yönetilen bir VPS planı daha faydalı olacaktır. Bu durumda, sanal sunucunun bakımını ve çalışmasını web sunucusu yapacaktır.

turler
Cloud Hosting

Cloud hosting (Bulut barındırma), maksimum performans için birden çok web sunucusunu kullanan bir barındırma türüdür. Bu hizmet, web dosyalarını birkaç sanal sunucu arasında dağıtma yeteneğine sahip olduğundan olağanüstü kullanılabilirlik sunar.

Bulut barındırma şu anda piyasadaki en güvenilir çözümdür. Bulut barındırma ile ana makineniz size bir sunucu kümesi sağlar. Dosyalarınızı ve kaynaklarınızı her sunucuda çoğaltır. Bulut sunucularından biri bir sorunla karşılaştığında trafiğiniz otomatik olarak kümedeki başka bir sunucuya yönlendirir. Bu, çok az veya hiç kesinti olmamasına neden olur. Sonuç olarak, çok yoğun bir web siteniz varsa mükemmeldir.

İlginizi çekebilir : Hosting Nedir? Nasıl Alınır?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Blog

Son Yazılar

CPM NEDİR VE NASIL HESAPLANIR?

CPM kelimesini dijital pazarlamada sıklıkla duymuş olabiliriz. Pazarlama alanındaki önemini tam olarak bilemeyebiliriz fakat pazarlamayla ve reklamlarla ilgili olan kişi ve kurumlar bu terimin anlamını çok iyi bilmektedirler. CPM yani Cost Per Mille, Türkçe karşılığı ‘’Bin Gösterim Başına Maliyet’’ demektir. Yani, satın alınan reklamın 1000 kere gösterilmesi sonucunda ödeyeceğiniz maliyet anlamına gelir. Bu amaçla hesaplanabilen ve ölçülebilen bir değerdir.

Devamını Oku

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Telefon numaranızı bırakın müşteri temsilcimiz en kısa zamanda sizi arasın.

Sohbeti başlat
Selamlar 🖖 Nasıl yardımcı olabiliriz?