·

Web Sitelerinde Kullanıcı Deneyimi Nedir? 5 Temel Faktör

Kullanıcı deneyimi, müşteriye ve markaya uygun olabilecek deneyimi çevrimiçi şartlarda sunmayı hedeflemektedir. Alışveriş yapmak, tatil ve uçuş rezervasyonu yapmak, konser bileti almak veya sadece bilgi aramak gibi çeşitli çevrimiçi işlevlerinin ortak noktası dijital pazarlamada kullanıcı deneyiminin üzerindeki etkidir.

Kullanıcı Deneyimi (UX), teknolojiyle etkileşimin bir kullanıcıya nasıl hissettirdiğidir. Bu deneyimin en önemli noktası bir kullanıcının ürün ve hizmetleri bulma, erişme, inceleme veya satın alma kolaylığıdır. Bu ilgiyi çekmek ve gelire dönüştürmek isteyen markalar için kullanıcı deneyimi, başarıları ve çoğu durumda hayatta kalmaları için çok önemlidir. Web siteleri söz konusu olduğunda kullanıcı deneyimi; kullanıcı ile sayfa arasındaki etkileşimi optimize etmekle ilgilidir. Kullanıcı deneyiminin markanızla entegre olması için pazarlama trendlerinin farkında olmak önemlidir. Pazarlama trendleri, teknolojideki ve tüketicinin ilgi alanlarının değişiklikler göstermesi nedeniyle sürekli gelişmektedir. İçerik pazarlama, mobil pazarlama, e-posta pazarlama, etkileyici pazarlama vb. son dönemlerde popüler olan markaların uyguladığı kullanıcı deneyimini arttıran pazarlama stratejileridir.

 

Kullanıcı Deneyimini Etkileyen 5 Temel Faktör

hey-pager-kullanici-deneyimi

 

Kullanılabilirlik

Kullanılabilirlik, kullanıcıların bir ürünle veya hizmetle markanın nihai hedeflerine etkili ve verimli bir şekilde ulaşmalarına sağlamakla ilgilidir. Bir ürünün veya hizmetin müşteriler  tarafından kullanılması; tasarımının, yapısının ve amacının açık ve anlaşılması kolay olduğunu göstermektedir.

Güvenilirlik

Kullanıcı deneyimini etkileyen beş faktörden biri olan güvenilirlik, ürünün veya hizmetin müşteriye güven duygusunu hissettirerek süreklilik sağlamasıdır. Bir kullanıcı ürününüze veya markanıza güvenmiyorsa, bu durum firmanıza  olumsuz bir şekilde yansımakta olup, başarısızlıkla karşılaşabilirsiniz.

Erişebilirlik

Erişebilirlik, bedensel yetenekleri kısıtlanmış kişilerin dijital ürünlerini ve araçlarını algılayabilmeleri, anlayabilmeleri, gezinebilmeleri ve bunlarla etkileşime girebilmeleri anlamına gelir. Bu sebeple, zorlukları aşmak için bir takım kriterlere uyum sağlayarak, internet sitelerinin bütün kullanıcı grupları tarafından erişilebilir olması gerekmektedir.

Değerlilik

Bir ürün veya hizmeti müşteriye sunulduğu zaman, markaya değer katan en iyi sonuçları bulmak gerekmektedir. Eğer her iki tarafta da değer eksikliği olması, markanın itibarını bozabilir. Markanın itibarını düşürmek yerine artıracak bir şekilde tasarlayarak değer faktörünü iyileştirebilirsiniz.

Arzu Edilebilirlik

Arzu edilebilirlik, ürün veya hizmetin hedef pazarında seçilen ve kullanıcılar tarafından tercih edilmesiyle açıklanabilir. En çok beğenilen markalar, kullanım ve maliyet açısından daha çok arzu edilen bir özelliğe sahiptir.

Kullanıcı Arayüz Tasarımı (User Interface) Nedir?

 

kullanıcı tasarımı

Kullanıcı Arayüz Tasarımı (UI) , bir görsel iletişim köprüsü kurarak tasarımcılar tarafından hazırlanan, kullanıcılarla birlikte etkileşim sağlayan tasarımlara verilen addır. Akıllı telefonlardaki bulunan ekran ve bilgisayarın masaüstü görünümü aslında birer kullanıcı arayüz tasarımıdır. Kullanıcı arayüz tasarımı, dijital pazarlama açısından önemli bir unsur oluşturmaktadır. Arayüz ile etkileşime geçen kullanıcılar, arayüzde kendilerine hitap eden şeylerle karşılaşmak zorundadır. Arayüz tasarımı karmaşık hale gelirse kullanıcı deneyimine negatif bir şekilde etki eder.

İlginizi çekebilir: https://heypager.com/blog/web-siten-nasil-gozukmeli-ui-tasarim-nasil-olmali/

Kullanıcı Deneyimi ve Kullanıcı Arayüz Tasarımı Arasındaki Farklar

Kullanıcı deneyimi, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayan bir ürün veya hizmet ile ilgili gerekli görevleri anlamaya odaklanır. Daha geniş anlamda bir marka, ürün veya hizmetle etkileşimi ele alan bir terimdir. Kullanıcı arayüz tasarımında ise, bir tasarımın kullanıcı davranışları ön plandadır. Özellikle kullanıcılar dijital cihazları algılayarak kullanıcı arayüz tasarımı gelişmesine yardımcı olurlar. Kullanıcı arayüz tasarımındaki amaç web sitesinin kullanıcıya nasıl görünmesi gerektiğidir. Kullanıcı deneyiminde ise bu tasarımın kullanıcıyla birlikte yaratacağı etkileşimin kurgulanma süreci devreye girmektedir. Kulanıcı deneyimi, bir ürünün size nasıl hissettirdiği ile ilgiliyken, kullanıcı arayüz tasarımı bir ürünün kullanıcıya nasıl göründüğüdü ile ilgilidir.

 

Web Tasarım Trendleri

 

web tasarım trendleri

 

Geçmişten günümüze kadar olan web sayfalarının tasarımlarında değişiklikler görünmektedir. Kullanılan arama motorlarının geliştirdiği algoritmalar, web tasarım trendlerinde farklılıklara neden olabilmektedir. Bir web sitesi oluştururken tasarımın ziyaretçiler tarafından ilgi çekici olması gerekmektedir. Günümüzdeki web tasarım trendleri nelerdir? Web sitenizi güncellerken, neleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor? Gelin önemli birkaç özelliği birlikte inceleyelim.

 

1.    Sesli Arama Optimizasyonu

Sesli Arama Optimizasyonu

 

 

Web tasarımında en son gelişmelere baktığımızda; tüm akıllı cihazlar, normal web siteleri ve uygulamalar için sesli arama optimizasyonu gelişmekte olan bir özellik haline gelmiştir. Siri, Google Home ve Alexa sesli arama optimizasyonuna örnek uygulamalardır. Yapay zeka ile güçlendirilip, kullanıcılar sesli komut vererek zamandan tasarruf sağlar. Bu nedenle çoğu şirket önümüzdeki senelerde dijital ürünlerini sesli arama ve sesli komut özelliğini geliştirerek herkes için kişiselleştirilmiş yapay zeka tabanlı bir deneyim sunmayı planlamaktadırlar.

 

2.    Minimalizm

 

Web sitelerinde en iyi sonuçlar, minimal görünümle sağlanmaktadır. Minimalist tasarımlar için tamamen beyaz renk kullanmak gibi bir kural yoktur. Renkli minimalist tasarımlarda son yıllarda kullanıcıların ilgisini çekmektedir. Web sitenizde paragraftan çok görsellik ve video kullanarak, hızlı bir şekilde minimalist bir tasarım hazırlayabilirsiniz.

 

3.   Chatbot

chatbot

 

 

Son zamanlarda bilgiye erişme şeklimiz farklılaşarak başka bir boyut kazanmaktadır. Bir yapay zeka ürünü olan Chatbotlar, kısaca “sohbet robotu” anlamına gelerek programlanmaya bağlı olarak kullanıcı ile yazılı ve sözlü iletişime geçer ve kullanıcıların taleplerini yerine getirir.

Ayrıca web tasarım trendleriyle ilgili olan yazıyı inceleyebilirsiniz; https://heypager.com/tr/2021-en-iyi-10-web-tasarim-trendi/

 

 

 

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Blog

Son Yazılar

CPM NEDİR VE NASIL HESAPLANIR?

CPM kelimesini dijital pazarlamada sıklıkla duymuş olabiliriz. Pazarlama alanındaki önemini tam olarak bilemeyebiliriz fakat pazarlamayla ve reklamlarla ilgili olan kişi ve kurumlar bu terimin anlamını çok iyi bilmektedirler. CPM yani Cost Per Mille, Türkçe karşılığı ‘’Bin Gösterim Başına Maliyet’’ demektir. Yani, satın alınan reklamın 1000 kere gösterilmesi sonucunda ödeyeceğiniz maliyet anlamına gelir. Bu amaçla hesaplanabilen ve ölçülebilen bir değerdir.

Devamını Oku

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Telefon numaranızı bırakın müşteri temsilcimiz en kısa zamanda sizi arasın.

Sohbeti başlat
Selamlar 🖖 Nasıl yardımcı olabiliriz?