·

Web Siten Nasıl Gözükmeli, UI Tasarım Nasıl Olmalı ?

Web Siten Nasıl Gözükmeli, UI Tasarım Nasıl Olmalı ?

En son yapılan TUIK ‘’Hane halkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması ‘’verilerine göre  nüfusumuzun  %79’u aktif internet kullanıcısı. Günlük internet kullanımı süresi ise 7.30 saatin üzerinde. Bu verilerden de anlaşılacağı üzere internet kullanımı hayatımızın tam da merkezinde yer almakta. Peki bizim de içinde olduğumuz internet kullanıcıları , bu zamanını rastgele hazırlanmış sitelerde  mi , yoksa özenle hazırlanan ve belirli bir  tasarım diline sahip  olan sitelerde  mi geçiriyor? Hepinizin cevabını duyar gibi oluyorum. Cevap tabi ki ikincisi , bu sebepten web site tasarımı hakkında bilmeniz gerekenler yazının devamında.

webdesign

 

Web Siten Nasıl Gözükmeli

 

 Web siten kullanıcıyı ilk saniyesinde içeride tutacak şekilde görünmeli. Bunun için de sağlaması gereken belli kriterler var. Kullanıcıya aradığı şeyi çok zorlaştırmadan vermeli. Ancak yine de kullanıcıyı site içinde bir geziye davet etmeli. Hem yorup kaçırmamalı hem de hızlıca tatmin edip uzaklaşmasına sebep olmamalı. Nasıl mı? Yazımın devamına buyurun.

Web Tasarım Nasıl Olmalı ?

Web siteniz dijital dünyadaki vitrininizdir. Sizinle ilgili edinilecek ilk izlenimler web sitenizin sizi nasıl anlattığı  ile  ilgilidir. Bundan sonrası ise kullanıcı deneyimi, içerik ve hız ile ilgili konulardır. Peki  Web sitenizin şahane bir görünümünün olması doğru yaptığınız anlamına mı gelir? Tabi ki hayır. Web site tasarımı hazırlarken önceliğiniz hedef kitlenize ve projenizin amacına uygunluktur. Mesela  bir e-ticaret sitesi ile blog sitesi tasarımı arasında derin farklar vardır. Ayrıca e-ticaret ve blog sayfaları kendi içinde de bir çok belirgin farklar içerir. Bu nedenle hedef kitle analizini çok iyi yapmalı ve bu analizler göre aksiyon almalısınız. Kişisel isteklerinizi frenlemeli veri  temelli hareket etmelisiniz.

 

İlginizi çekebilir : Profesyonel Web Tasarımcısı Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

 

Web Site Tasarımı Nasıl Olmalı ?

Web site tasarımı yapılırken zamanın ruhuna uygun olmasına özen gösterilmelidir. Tasarımlar sade ve  minimalist çizgiler barındırmalıdır. 1990 yıllar ile 2000’li yılların başında ziyaret ettiğimiz site ara yüzlerini bir düşünün. Kullanıcı alışkanlıklarının değişmesi minimalist ve  sade ara yüzleri tercih edilmesinde etken rol oynamıştır.

Dilerseniz daha ayrıntılı bilgi için şu yazımıza da bir göz atabilirsiniz; Web sitenizin yüklenme süresini

Web tasarım logo, kategori, tasarım, içerik ve metinleriyle bir bütündür. Bunlardan hiçbirisi önemsiz değildir. Mesela Kurumsal kimliğinizi ve iletişim dilinizi yansıtmayan bir logo,  projenizde  göze hoş gelmeyen bir ayrıntı olarak yerini alacaktır.  Ana sayfada yer alan metinler ve görseller de sitenin temel amacına uygun olmalıdır. Ayrıca web siteniz her ne kadar estetik bir bakış açısıyla hazırlansa da özgün içeriklerle desteklenmelidir. Ziyaretçilerinize ne kadar değerli içerikler üretirseniz geri dönüşlerini de o kadar hızlı olacaktır.

Web Sitenizin Yüklenme Süresi Neden Önemlidir?

Beklemek kavramının bir külfet olduğu bir dönemdeyiz. İnsanlar tüketmeyi öyle hızlı halde yapar oldu ki büyük çoğunluğunun öylesine ziyaret ettiği ve alternatifi çokça bulunan bir site için beklemeye katlanmasını beklememek gerekir. Bunun için web sitenizin hızlıca açılması sizi rakiplerinizden bir adım daha öne çıkaracaktır. 

Bu konuda daha fazla okuma yapmak isterseniz şu yazımıza bir göz atabilirsiniz ; Web sitenizin yüklenme süresini azaltmaın 5 yolu!

Web Site Tasarımı İçin Mobil Uyumluluk Neden Önemlidir ?

 

 

Önemli olan diğer bir  konu da web site tasarımı ve mobil uyumluluktur. Bunun başlıca nedeni, günümüzde mobil internet kullanımının  %70’li rakamlara ulaşmasıdır. İnsanların telefon başında geçirdiği süre bilgisayar başında geçirdiği süreden çok daha fazladır. Tasarım aşamasında mobil uyumluluk testleri yapılarak ileride oluşabilecek aksaklıkların önüne geçilmelidir. 

 

 

 

 

 UI Tasarım Nasıl Olmalı?

 

 

UI Tasarım ‘’kullanıcı arayüzü tasarımı’’ anlamına gelir.  Web sitesinde, gözle gördüğünüz her şey; renk paletleri, şema, logo, metin,  ikon vs. tüm içerikler , UI tasarımın bir parçasıdır.

 

 

 

 

UI Tasarım Aşamasında  Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

 Önceliğiniz projenin amacına ve hedef kitlesine uyumluluktur. Örneğin  amacınız sağlık sektöründe belirli bir hedef kitleye  ulaşmaksa, ona uygun  bir tasarım oluşturmalısınız. Hedef kitlenizin seveceği renkleri, şema stillerini, yazı karakterlerini belirlemeli ve site iskeletinizi buna göre hazırlamalısınız. Bunun için kayıtlı kullanıcı verilerinin yanı sıra, tasarım aşamasında farklı yaş ve demografik kullanıcılardan oluşan  test gruplarıyla etkin  testler yapmalısınız. Kullanıcıların kim olduğu, kullandıkları cihazlar, demografik yapıları  ve  sektörün ihtiyaçlarını ayrıntılı bir şekilde incelemeli,  bu sonuçlara uygun  aksiyonlar  almalısınız. 

Web siteniz oldukça sade ve anlaşılır olmalıdır. Bunula  birlikte hedef kitlenize  aksiyon aldırıcı bir niteliğe sahip olması gerekir.  Kullanıcı  aradığını kolayca  bulabilmeli,  gerçekleştireceği işlemi basit bir şekilde  tamamlayabilmelidir.  Bunun için ileri ve geri yönlü bildirimler hazırlamalı, site içi yolculuk için  işaret amaçlı bilgi kırıntıları bırakmalısınız. Sık kullanılan ikonları diğerlerinden daha belirgin ve büyük yaparak kullanıcı deneyimini kolaylaştırabilirsiniz. En önemlisi de  kullanıcı sayfada gezerken sanki bir insanla iletişimdeymiş  hissine kapılmalı ve sitede  keyifli bir vakit geçirmelidir. Bunun için Chatbot ve mesajları etkin bir şekilde kullanabilirsiniz. Çünkü bu mesajlarla etkileşime geçen kullanıcı kendisini sayfanın bir parçası gibi görmeye başlamaktadır.

Renk Paletleri

Sayfanızda hazırlayacağınız tüm içeriklerin bir ihtiyaca cevap verdiğinden emin olmalısınız. Gereksiz hazırlanan içeriklerle  sayfalarınızı  şişirmemelisiniz. Bu tarz hazırlanan içerikler kullanıcının sıkılmasına  ve  siteyi erken terk etmesine sebep olur. Bu da arama motorları tarafından cezalandırılmanız ve daha aşağı sıralara itilmeniz anlamına gelir

 

Web Site Tasarımı İle İlgili İpuçları

Web site tasarımı önemine dair verdiğim bilgilerden sonra web sitenizin tasarımına dair ilham kaynaklarından ve 2021 yılına özel bazı site tasarım fikirlerinden bahsetmek istiyorum.

 

Pinterest Kullanın

Pinterest tasarım konusunda ilham için harika bir sosyal medya uygulamasıdır. Konseptinizi belirledikten sonra bununla ilgili çeşitli panoları inceleyerek ilham alabileceğiniz gibi görsellerden de yaralanabilirsiniz.

Video Kullanın

Görseller her zaman akılda kalıcı etkileşim öğelerinden olmuştur. Günümüz trendleri de göze alındığında ana sayfada video kullanmak iyi bir fikirdir fakat kullanılan videonun sitenizin amacını yansıtması ve tasarımla uyumlu olması gerekir. Aynı zamanda kullanıcı deneyimlerine yer veren videoların kullanılması da insanlarda güven ve samimiyet hissi uyandıracaktır.

Karanlık Mod

Apple’ın ios güncellemesiyle büyük ölçüde hayatımıza giren karanlık mod ya da night shift Android telefonlarda da kullanılır hale gelmesiyle popülerleşmiştir özellikle belirli bir içerik türünü vurgulamak istediğinizde kullanışlıdır. Spotify , Netflix , Steam karanlık modda tasarlanmıştır İnstagram ve Twitter karanlık modda tasarlanmamıştır fakat bu uygulamaları da karanlık modda kullanabilirsiniz. Özellikle gençler arasında karanlık mod kullanımı oldukça yaygındır ve insanlar karanlık modun daha az gözleri yorduğu ve daha asil durduğunu düşünürler. Bunun için sitenizin karanlık modu da olmalıdır.

 

Chatbotlar

Chatbotlar ya da türkçesiyle sohbet robotları son zamanlarda popüler hale gelmiştir ve etkileşimi arttıran bir özelliktir. Yapay zekanın gelişimi arttıkça chatbotlar kullanıcı deneyimi için daha vazgeçilmez olacaktır. Kullanıcıların taleplerine basit şekilde cevap verebilir ve kullanıcıya daha interaktif bir sunar.

 Beyaz Boşluk

Özellikle Apple’ın tercih ettiği bu durum , minimalist tasarlanmış web siteleri için oldukça kullanışlıdır içeriği ön plana çıkardığı gibi kullanıcıya daha rahat daha ferah karışıklıktan uzak bir deneyim sunar. Sadelik akımının daha da popüler olduğu günümüzde etkilişimi arttırmak ve daha kaliteli bir site yaratmak için iyi bir seçenektir. Tıpkı seçkin mağazalardaki reyonların arasında mesafe olması gibi sizin siteniz de beyaz boşluklarla daha da seçkin gözükecektir.

 

Soft Renkleri Tercih Edin

Trendlerden bir diğeri de site tasarımının ve içeriklerin soft yani rahatlatıcı renklerde olması daha pastel tonlarda olmasıdır. Kullanıcıda daha sakinlik uyandıran bu renkler aslında son yıllarda organik veganizm yeşil dünya gibi kavramların popülerleşmesi ile ilişkilidir. İnsanlar sitenizi ziyaret ettiğinde kargaşadan uzak, yalın bir görünüm gördükleri zaman sitede kalma istekleri devam eder.

Engelsiz Dünya

Günümüz dünyada yaklaşık 2 milyar engelli birey yaşamaktadır , son yıllarda bu bireylerle ilgili farkındalığın artması engelli bireylerin hayatın içinde daha aktif olmaları gibi sebeplerle birçok alanda engeller ortadan kaldırılmaya çalışılıyor site tasarımı yaparken engelli bireylerin de erişebileceği kolaylıkta tasarlamak ve onların deneyimlerini de göz önünde bulundurmak sizi ön plana çıkaracaktır.

En son olarak sosyal medya ikonlarını doğru yerlere koymalısınız. Bu sayede trafiği kendi istediğiniz şekilde yönlendirme fırsatı yakalayabilirsiniz. Sayfalar arası  yönlendirmelere yarayan  butonları  hazırlarken de  doğrudan hedefe yönelik ifadeler kullanmalısınız. Spesifik ifadeler kullanıcının fazla efor sarf etmesini engeller ve daha fazla sitenizde kalmasını sağlar. Ayrıca tasarım aşamasında genel kullanıcı deneyimi dışına fazla çıkmamalısınız. Yapacağınız değişiklikler gelişim odaklı olmalıdır. Yaratıcı olmak güzeldir  fakat genel kullanıcı alışkanlıkları dışına çıkarsanız zarar eden siz olursunuz.

Bu yazımızda web siten nasıl gözükmeli , ui-ux nedir ? sorularını cevaplamaya çalıştık. Yeni içeriklerde görüşmek dileğiyle.

Detaylı İncele : https://heypager.com/blog/web-sitesi-tasarimi-nasil-olmali-2021-tasarim-ornekleri/

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

3 Responses

  1. Web sitesi hazırlamak isteyenler için rehber niteliğinde güzel bir yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Blog

Son Yazılar

CPM NEDİR VE NASIL HESAPLANIR?

CPM kelimesini dijital pazarlamada sıklıkla duymuş olabiliriz. Pazarlama alanındaki önemini tam olarak bilemeyebiliriz fakat pazarlamayla ve reklamlarla ilgili olan kişi ve kurumlar bu terimin anlamını çok iyi bilmektedirler. CPM yani Cost Per Mille, Türkçe karşılığı ‘’Bin Gösterim Başına Maliyet’’ demektir. Yani, satın alınan reklamın 1000 kere gösterilmesi sonucunda ödeyeceğiniz maliyet anlamına gelir. Bu amaçla hesaplanabilen ve ölçülebilen bir değerdir.

Devamını Oku

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Telefon numaranızı bırakın müşteri temsilcimiz en kısa zamanda sizi arasın.

Sohbeti başlat
Selamlar 🖖 Nasıl yardımcı olabiliriz?