·

WEB SİTENİZ İÇİN EN DOĞRU DOMAİN SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

Domain ya da alan adı; bir web sitesinin fiziksel adıdır. Her domain bir web sitesine özeldir. Domainler insanların internet taraması ve belirli bir web sitesine erişmesi için kolay bir yol sağlar. Domain seçimi çok önemli hassas bir konudur. SEO performansınızı da önemli oranda arttıracak olan akılda kalıcılığı kullanıcılar tarafından kolay hatırlanabilir bir alan adı olması, sizi rakiplerinizden öne geçirebilir.

 

Web sitenizin domain seçimini yaparken, markanızın neye hizmet ettiği çok önemlidir. Çünkü hizmetinizle alakalı, akılda kalıcı bir domain kullanmanız, kullanıcılarınızın bilinçaltına daha kolay yerleşecektir. Bu da kullanıcılarınızın web sitenizin ismini rahatlıkla hatırlayarak Google de arama yapmasına olanak tanıyacaktır.

 

domainseçimi

 

Domain Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hangi mesleği yaparsanız yapın dijital ortamda potansiyel müşterilerinize iyi bir izlenim bırakmanız gerekir. Bu sebeple,  web siteniz için en uygun domaini seçerek rakiplerinizden bir adım öne geçebilirsiniz. Kısa, akılda kalıcı ve yaratıcı bir domaine sahip olmanız web siteniz için oldukça avantaj yaratacaktır.  Bunlara ek olarak, domain seçimi yaparken Google arama trendlerini kullanın. Bu araştırmayı yaparken asıl amaç kullanacağınız kelimenin ne kadar arama hacmine sahip olduğunu öğrenmektir. Eğer özel isim kullanmayacaksanız bu maddeyi dikkate almanızı öneririm. Çünkü arama hacmi demek potansiyel müşteri demektir.

Yapılan araştırmalara göre domaininde sayı ve kısa çizgi (-) kullanan siteler trafik açısından oldukça dezavantajlı duruma gelmektedir. Domain seçerken yapmanız gereken mutlaka içinde herhangi bir sayı ve kısa çizgi kullanılmamış olmasıdır. Bu ayrıntı sizi oldukça avantajlı bir konuma getirecektir.

Sosyal medya hayatımız her alanında olduğu gibi şirketler içinde olmazsa olmaz bir durumdadır. Domain seçmeden önce mutlaka sosyal medyada aynı isimle herhangi bir hesap açılmamış olmasına dikkat ediniz. Hem web sitenizin hem de sosyal medya hesaplarınız aynı isimde olması markanızı oldukça profesyonel gösterecektir. Bu sayede potansiyel müşterileriniz arama motorlarında rahatlıkla size ulaşabilecektir.

Domain seçerken yapılması gereken en önemli ayrıntılardan birisi ise seçtiğiniz domainin sektörünüzle bağlantısı olmasıdır. Bu madde çok basit görünse bile kullanıcı deneyimi açısından oldukça önemlidir. Ziyaretçiler siteye girmeden önce ne ile karşılaşacağını bildiği için sitede daha uzun vakit geçirir. Bu sayede sitenizin SEO çalışması için Google tarafından daha üst sıralarda çıkmasına yardımcı olabilirsiniz.

İlginizi çekebilir :  10 Adımda Güçlü Seo Nasıl Yapılır?

Son olarak markanızı hem de ziyaretçilerinizi koruma altına almak için farklı domain uzantılarını da almanız faydanıza olacaktır. Örneğin, .com uzantılı bir domaine sahipseniz .net, .es, .org, vb. gibi domainleri de satın olarak markanızı koruyabilirsiniz. Bu tarz taklitler markanıza ve müşterilerinize ciddi zararlar verebilir. Markanızın zarar görmemesi için mutlaka bütün uzantıları satın almalısınız. 

cerezpolitikasi

Domain Türleri Nelerdir ?

 • .com : Genel ve ticari konularda kullanılır. En çok kullanılan domain türüdür.
 • .org : Organizasyonlar için kullanılan domain türüdür.
 • .gov : Hükümet , devlet kurumlarının kullandığı domain türüdür.
 • .net : Network altyapıları için kullanılan domain türüdür.
 • .biz : ”Business” kelimesinin kısaltması olarak kullanılır. İş ile ilgili konularda kullanılan domain türüdür.
 • .aero : Hava endüstrisi tarafından kullanılan domain türüdür.
 • .asia : Asya ülkelerin kullanabildiği domain türüdür.
 • .coop : Kooperatifler tarafından kullanılan domain türüdür.
 • .edu : Eğitim kurumlarının kullandığı domain türüdür.
 • .int : Uluslararası organizasyonlar için kullanılan domain türüdür.
 • .jobs : İş ilanları için kullanılan domain türüdür.
 • .info : Bilgi veren siteler için kullanılan domain türüdür.

 

domain nedir

 

İki Tür Web Site Domain Seçimi Yapabilirsiniz

1 – Eski ve Yaşlı Bir Web Site Domainine Sahip Olabilirsiniz.

 Sıfırdan bir domaine sahip olabileceğiniz gibi, geçmişi olan bir domain sahibi de olabilirsiniz ki bu durumda Google da daha değerli olursunuz. Çünkü Google eski bir web siteyi, yeni bir web siteye göre daha çok ön plana çıkartır.

Tabii ki eski ve yaşlı bir domain sahibi olmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var aksi taktirde daha da kötü sonuçlar doğurabilir.

Bunun için öncelikle buradan almak istediğiniz domainin yaşını öğrenebilirsiniz.

Sonrasında Google arama motoruna domaininizin alan adını girerek aktif olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer domain aktif ise; içeriğinin lekeli içerikler mi yoksa sektörünüzle ilgili içerikler mi bunları da görmenize olanak sağlamış olursunuz.

Yine domain geçmişini detaylı bir şekilde araştırmasını yapabilmek için; https://archive.org sitesinden faydalanabilirsiniz. Bu web site; sitelerin, belirli zaman aralıklarında ekran görüntülerini alıp kaydediyor. Dolayısıyla siz de sahip olmak istediğiniz web sitenin geriye dönük incelemesini yaparak, domaininizin spam ya da lekeli bir içeriğe sahip olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

2 – Sıfır(Yeni) Bir Web Site Domainine Sahip Olabilirsiniz

          Şimdi de yeni bir alan adına sahip olmak istiyorsanız neler yapmalısınız bunlardan bahsedelim.

Öncelikle buradan ; almak istediğiniz domainin daha önce birisi tarafından veya bir işletme tarafından alınıp alınmadığını kontrol edebilirsiniz. Daha önce bir kişi veya işletme tarafından domaininiz alındıysa o domaini siz kullanamazsınız.

Domain yaşının SEO’ ya olan olumlu etkisinden bahsetmiştik. Eğer yeni bir domain ismi belirliyorsanız da; domain kiralama süreniz, Google tarafından önemsenen bir parametredir.

Bunu şu şekilde açıklayalım; yeni bir projeniz için bir domain seçtiyseniz ve bunu 1 yıllığına kiraladığınızda bu Google tarafından normal karşılanır. Bunun sebebi, çoğu işletme veya kişinin genelde 1 yıllığına domain kiralaması yapmasıdır. Fakat siz eğer domaini 3-5 senelik veya daha uzun süreli kayıt ederseniz. Google tarafından ileriye yönelik bir projeniz olduğu şeklinde yorumlanır ve o domain ile kurulmuş web site mutlaka Google’ın dikkatini çeker. Bu da tabii ki SEO çalışmasına olumlu yansıyacaktır.

içerik

3 Adımda Web Siteniz İçin Doğru Domain Seçimi

 

1- Domain Uzunluğu

 Yazımızın başında da söylediğimiz gibi, akılda kalıcılığı arttırmak için kısa ve bilinçaltına kolay yerleşebilen hizmetinizle alakalı bir domain seçimi yapmanız kullanıcılarınızın siteye kolay bir şekilde ulaşmasını sağlayacağı için SEO anlamında da olumlu etki yaratır.

2- Web Site Domain Uzantısı

Bu konunun SEO’ ya etkisi her ne kadar tartışılır olsa da 10 kullanıcıdan en az 7 si Google’ a alan adı aratırken sonuna “.com” uzantısını ekliyor. Burada “.com” uzantısını SEO anlamın da diğer uzantılardan( .net, .es, .org, .eu) bir adım daha önde olduğu anlaşılmaktadır.

Bu nokta da siz de “.com”  uzantısını web siteniz için kullanabilirsiniz.

3- Web Site Domaininde Anahtar Kelime Bulundurmak

Domaininizde yaptığınız işle ilgili veya markanızın ismi eğer yaptığınız işi kullanıcıların bilinçaltın da canlandıran bir marka ismiyse; marka isminiz domaininizde kullanmanız sizi SEO anlamında yine rakiplerinizden öne geçirecektir.

Örneğin bir toptancı olduğunuzu varsayalım. “xyztoptanci.com” yerine “toptancixyz.com” alan adını almanız SEO anlamında olumlu etki yaratır.

Gördüğünüz gibi sadece bir domain seçimi yaparak rakiplerinizin önüne geçmeniz mümkün. O yüzden domain seçimi çok hassas ve önemli bir konudur.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Blog

Son Yazılar

CPM NEDİR VE NASIL HESAPLANIR?

CPM kelimesini dijital pazarlamada sıklıkla duymuş olabiliriz. Pazarlama alanındaki önemini tam olarak bilemeyebiliriz fakat pazarlamayla ve reklamlarla ilgili olan kişi ve kurumlar bu terimin anlamını çok iyi bilmektedirler. CPM yani Cost Per Mille, Türkçe karşılığı ‘’Bin Gösterim Başına Maliyet’’ demektir. Yani, satın alınan reklamın 1000 kere gösterilmesi sonucunda ödeyeceğiniz maliyet anlamına gelir. Bu amaçla hesaplanabilen ve ölçülebilen bir değerdir.

Devamını Oku

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Telefon numaranızı bırakın müşteri temsilcimiz en kısa zamanda sizi arasın.

Sohbeti başlat
Selamlar 🖖 Nasıl yardımcı olabiliriz?