·

Web Siteniz için Güçlü Bir Hosting Nasıl Seçilir?

Web Siteniz için Güçlü Bir Hosting Nasıl Seçilir?

hosting-hizmeti

Host hizmeti, kişiler ve kuruluşların tasarladıkları web sitelerini internet üzerinden erişilebilir hale getirmelerine imkan tanıyan, internette barındırma hizmetidir.

Hosting firmaları, müşterilerinin kullanımı için bir sunucu üzerinde alan sahibi olan veya alan kiralamış olan ve tipik olarak veri merkezinde internet bağlantısı sağlayan şirketlerdir.

Oysa Hosting şirketleri aynı zamanda kendi veri merkezlerinde bulunan diğer sunucular için veri merkezi alanı ve bağlantı imkanı da sağlayabilir.

Lakin kullanıcılarınıza hizmetinizi sunmadan önce kendi kullanıcılarınız için en iyi web hosting sağlayıcısını seçmeniz önemlidir. Çünkü güçlü bir hosting, müşterilerinize kusursuz bir alışveriş deneyimi sunar.

 

Sağlam Bir Hosting Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Faktörler

 • Performans (Hız)
 • Güvenlik
 • Teknik Destek
 • İsteğe Bağlı Ekstralar

Performans (Hız)

Bu bölümde, bir web barındırma seçerken dikkate alınması gereken performans faktörlerini ele alacağız. Ancak performanstan bahsettiğimiz zaman nihayetinde “hızı” kastediyoruz. Çünkü gerçekten bilmek istediğimiz şey, bir ev sahibinin web sayfalarını ne kadar hızlı yükleyebileceği kullanıcılara mümkün olan en iyi deneyimi sunabileceği.

Ziyaretçiler, bir sayfanın yüklenmesi çok uzun sürerse ortalıkta dolanmaz çünkü aralarından seçim yapabileceğiniz binlercesi daha var. Ve hızlı bir sitenin Google’ın sıralama faktörlerinden biri olması şaşırtıcı değil buu nedenle bu seçim kriterlerini doğru aldığınızdan emin olun.

 

İlginizi Çekebilir: Sitenizi Hızlandıracak 5 Yol!

 

1-Önbelleğe alma

Web sayfalarınızın çok daha hızlı yüklenmesine yardımcı olduğu ve ziyaretçilerinizin genel kullanıcı deneyimini iyileştirdiği için, sunucu düzeyinde veya bir eklenti ile her zaman bir şekilde önbelleğe almaya ihtiyacınız olacak.

Oysa web barındırıcıları, sunucu düzeyinde önbelleğe alma içerir; bu, genellikle her şey en iyi performans için optimize edildiğinden dolayı daha fazla önbellek eklemenize gerek olmadığı anlamına gelir.

2- Ölçeklenebilirlik

Web sitenizin trafiği artıyorsa veya dalgalanıyorsa ölçeklenebilirlik önemli bir faktördür. Bir web sunucusunun aşağıdakilerin taleplerini ne kadar kolay karşılayabileceğini bilmeniz gerekir:

 • Ara sıra trafik artışları
 • Mevsimsel trafik eğilimleri (hem yukarı hem aşağı)
 • Uzun vadeli trafik artışı

Örneğin x firması, 12 saat ücretsiz olan otomatik ölçeklendirme sunarken, y firması birkaç dakika içinde daha fazla sunucu kaynağı ayırmanıza izin verir.

Güvenlik

Potansiyel bir web sunucusunu kontrol ederken, özellikle sunucu seviyesinde sağladıkları güvenlik seviyelerine bir göz atın. bunlar:

 • Güvenlik açıklarını önlemek için sunucunuza en son işletim sistemi yamalarını uygulayın.
 • Kötü amaçlı trafiği ve bilgisayar korsanlarını filtreleyen sunucu düzeyinde güvenlik duvarları kurun.
 • Olası DDoS saldırılarını azaltmak için DDoS koruması sağlayın.
 • Bir veri işleme sözleşmesine sahip olun
 • hostinggüvenligi

1-Kötü amaçlı yazılım taraması ve kaldırılması

Ana makineniz kötü amaçlı yazılım taraması gibi bazı web barındırıcıları, bu hizmeti hiçbir ekstra ücret ödemeden içerir. Tercih ettiğiniz web barındırma hizmeti sunmuyor ise Sucuri veya MalCare gibi bazı ek araçlar ve hizmetler bunun üstesinden gelecektir ancak bunlar ek ücrete tabidir.

2-SSL sertifika desteği

Google, ziyaretçilerinize bir düzeyde güvence sağlamak ve şifreler ve kredi kartı bilgileri gibi hassas verileri korumak için her web sitesinin artık bir SSL sertifikasına sahip olmasını önerir.

Bu yüzden kontrol etmeniz gerekenler:

 • Web barındırıcısı ücretsiz bir Let’s Encrypt SSL sertifikası içeriyor ve yönetiyor mu?
 • Standart veya özel SSL sertifikasına mı ihtiyacınız var?

İlginizi Çekebilir: SSL sertifikası nedir? Nasıl Kurulur ve Önemi Nedir?

Hosting Desteği

Şimdiye kadar, öncelikle bir web sunucusunun donanım ve yazılım özelliklerine odaklandık. Peki destek söz konusu olduğunda nasıl davranırlar? Mükemmel bir hizmet sunmak için gerekli becerilere ve kaynaklara sahipler mi?

hosting-destegi

1-Tepki süresi

Web siteniz kapalıysa, bir sonraki destek mühendisi için kuyrukta beklemeyi göze alamazsınız. Örneğin, y hosting firması tipik olarak canlı sohbetteki tüm destek çağrılarına 30 saniyenin altında yanıt verir bu da firmadan firmaya değişen tepki süresini gösterir.

2-Çözüm süresi

Aramanızın yanıtlanması ilk adımdır ancak sorunlarınızın ne kadar hızlı çözüleceğini de bilmek istersiniz. Örneğin, canlı sohbette biriyle konuşursanız gerçekten yüksek önem derecesine sahip bir sorunu çözebilirler mi?

Bazı web barındırıcıları, çözülmesi günler sürebilen ciddi sorunları 2. veya 3. düzey desteğe aktarır. Çünkü WPX ve Kinsta gibi ünlü  web sunucuları, sorunları iletmeden hızlı bir şekilde yanıtlayabilen ve çözebilen destek personeli deneyimliydi.

 Proaktif hosting desteği

Mükemmel müşteri desteğine sahip bir web barındırıcısı aramanın yanı sıra, aşağıdakiler gibi proaktif destek hizmetleri sağlayıp sağlamadıklarını kontrol etmelisiniz:

 • Durdurulmuş herhangi bir PHP hizmetini otomatik olarak başlatmak için kendi kendini iyileştirme teknolojisi .
 • MySQL veri tabanınızda ince ayar yapmak için veri tabanı optimizasyonunu çalıştırma.
 • Bilgisayar korsanlarını ve kötü amaçlı yazılım tehditlerini önlemek için en son işletim sistemi güvenlik yamalarını uygulamak.
 • Sitenizin güvenli çalışan bir kopyasını saklamak için günlük yedeklemeleri planlamak ve saklamak.
 • Çekirdek uygulamayı ve / veya temaları ve eklentileri güvende tutmak için en son WordPress güncellemelerini uygulamak.

Kısacası, siz fark etmeden veya düşünmeden önce arka plandaki her şeyi proaktif olarak izler ve düzeltir.

 

Web barındırma, web sitenizi başarılı kılmanın önemli bir parçası olduğundan dolayı herhangi bir sağlayıcı seçmemelisiniz. Bir hosting şirketinde ne arayacağınızı bilmek sizi doğru seçime yaklaştırabilir ancak bu, bu yönlerin size çok pahalıya mal olacağı anlamına gelmez.

Heypager olarak en hızlı ve güvenilir hostingi sizin için seçerek sitenizin ihtiyacı için en uygun koşulların sağlandığına emin olmanızı sağlayabiliriz bunun için hemen bizimle iletişime geçin.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Blog

Son Yazılar

CPM NEDİR VE NASIL HESAPLANIR?

CPM kelimesini dijital pazarlamada sıklıkla duymuş olabiliriz. Pazarlama alanındaki önemini tam olarak bilemeyebiliriz fakat pazarlamayla ve reklamlarla ilgili olan kişi ve kurumlar bu terimin anlamını çok iyi bilmektedirler. CPM yani Cost Per Mille, Türkçe karşılığı ‘’Bin Gösterim Başına Maliyet’’ demektir. Yani, satın alınan reklamın 1000 kere gösterilmesi sonucunda ödeyeceğiniz maliyet anlamına gelir. Bu amaçla hesaplanabilen ve ölçülebilen bir değerdir.

Devamını Oku

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Telefon numaranızı bırakın müşteri temsilcimiz en kısa zamanda sizi arasın.

Sohbeti başlat
Selamlar 🖖 Nasıl yardımcı olabiliriz?