·

Web Sitenizin Erişilebilirliğini Geliştirmenin Kolay Yolları

Web Site Erişilebilirliğini Arttırmanın Kolay Yolları

Web site trafiği arttırmak için gereken her şeyi artık dijital dünyadan yapıyoruz.  Bu yüzden dijital çağda daha görünür olmanın pek çok yolu bulunmaktadır. Büyük kitlelere ulaşmanın bize kazandırdığı bir çok artı var. İnternet üzerinden satış yaptığınız ya da hizmet verdiğiniz bir web siteniz varsa, dijital dünyada görünürlüğünüzü arttırmak size büyük avantaj sağlayacaktır. Bugün sizlere dijital dünyada erişilebilirliğinizi nasıl arttırabileceğinizden bahsedeceğiz.

1.Bol Bol İçerik Oluşturun

Online bir mağaza ya da hizmet veren bir girişim veya bir blog sahibi olabilirsiniz. Google’da üst sıralara çıkmanız için yapmanız gereken bazı önemli adımlar vardır. Google zengin içeriklere sahip olan sayfaları daha üst sıralarda gösterir.  Bu sayfalar rakiplerine göre çok daha fazla etkileşime sahip olur. Ne kadar bol içerik üretirseniz web sitenizde Google’da daha üst sıralara çıkacaktır.

 2.Hedef Kitlenizi Belirleyin

İçerik oluştururken ve reklam verirken hedef kitlenizi bilmek sizi bir adım öne taşıyacaktır. Sizi takip etme potansiyeli yüksek olan kişilere uygun içerik yazmanız ve vereceğiniz reklamları hedef kitlenizin görme olasılığı yüksek olan mecralarda vermeniz, hedef kitlenizin sizinle temas kurmasını kolaylaştıracaktır. Hedef kitlenizi belirlemeden yapacağınız paylaşımlar ve reklamlar sizin hizmetinizi ya da ürünlerinizi almak istemeyecek insanlar tarafından görülmüş olabilir. Bu da sizin geri dönüşlerinizin az olmasına ve erişilebilirliğinizin artmamasına sebep olur.

 

3.Web Analiz Araçlarını Kullanın

Şüphesiz ki geleneksel reklam modelinin aksine, dijital reklam modelinin en büyük artısı ölçülebilir olmasıdır. Web analiz araçları sayesinde verilerinizi ölçebilir, web sitenize gelen ziyaretçilerin davranışları hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Web analiz araçlarını kullanmak web sitenizi iyileştirmenize, web site trafiği çekmenize ve Google aramalarında üst sıralara çıkmanıza yardımcı olacaktır. Böylece, amacına uygun ve doğru bir şekilde kullanılan analiz araçları web sitenizin erişilebilirliğini artıracaktır.

İlginizi çekebilir: https://earnado.com/tr/seo-optimizasyon-araclari/

webanalizaracı

 

4.Web Sitenizin SEO Uyumlu Olmasına Dikkat Edin

Bir web sitesi için SEO olmazsa olmazdır. Eğer web sitenizin trafiğini arttırmak istiyorsanız, içerikleriniz mutlaka SEO uyumlu olmalıdır. Çünkü SEO bize kullanıcıların ne istediğini ve neye ihtiyacı olduğunu söyler. Bu doğrultuda, hedeflenen kullanıcı için özel olarak kaliteli içerikler oluşturduğunuzda, web site trafiğiniz artacak, bu da sitenizin otoritesini ve alaka düzeyini yükseltecektir.

seo

 5.Rakiplerinizi Tanıyın Ve Farkınızı Bilin

Web sitenizdeki ürünleri dijital platformlarda ortaya koyduğunuz takdirde aynı hizmeti farklı kişiler, kurumlar ve markalarda sunuyor olabilir. Daha fazla ya da daha az etkileşime sahip rakiplerinizin olması bu durumda gayet doğaldır. Rakiplerinizin neyi doğru neyi yanlış yaptığını gözlemlemek ve eksikliklerini fark etmek işinize yarayacaktır. Daha önce rakipleriniz tarafından oluşturulmamış özgün bir içerik ve hizmeti sunmanız rakipleriniz karşısında öne geçmenizi sağlayacaktır.

 

 6.Web Sitenizi Görsel İçeriklerle Zenginleştirin

Web site tasarladığınız sayfalarda bol bol görsel içerik kullanmak, Google gibi arama motorlarında üst sıralara çıkmanızı kolaylaştıracaktır. Böylece kullanıcılarla etkileşiminiz artmış olacaktır. Sunmuş olduğunuz hizmet ya da ürünle alakalı görsel içerikler kullanmak Google ve diğer platformlarda ki arama motoru böceklerinin dikkatini çekecektir. Arama motorlarında gezinen örümcekler web sitelerini indexlerle bu web sitenizde daha üst sıralara çıkabilme şansı yakalayacaktır. İçeriklerle alakalı özgün görseller üretmeniz etkileşimi hızlandıracaktır ve web site trafiği için olumlu olacaktır.

 

7.İçeriklerinizi Güncelleyin

Arama motorlarının sık sık güncellenen web sitelerine olan ilgisini biliyoruz. Bu ilgi şu şekilde gerçekleşir; “Googlebot” web taraması yapar ve sürekli olarak yeni veya güncellenen web sayfalarını arar. Daha sonra yeni veya güncellenen içeriği Google dizinine ekler. Bu nedenle yeni içerikler oluşturmanın yanı sıra var olan içeriklerinize eklemeler yaptığınızda Google bunu fark edecek ve içerikleriniz dikkat çekecektir. Eğer içeriğinizi uzun süredir güncellemediyseniz, o içeriğe erişilebilirlik giderek azalacak ve sıralamadan düşecektir.

icerik

 

8.Sosyal Medya Araçlarını Kullanın

Bir web site sahibi olmak size her zaman istediğiniz görünürlüğü sağlamayabilir. Lakin sosyal medya araçlarını dünyanın her yerinden milyonlarca insan tarafından kullanılması size bu görünürlüğü sağlar. Sosyal medya platformlarında ürettiğiniz ürünler ya da içeriklerle alakalı özgün ve kaliteli paylaşımlar yapabilirsiniz. Bu sayede kullanıcılar ile iyi bir etkileşim yakalayabilirsiniz. Ardından web sitenizin reklamını sosyal medya hesaplarınız üzerinden yapabilirsiniz. Böylece bu durumu kalıcı hale getirmiş olur ve web sitesi trafiğini arttırmış olursunuz.

 9.Aktif Olmaya Özen  Gösterin

Web site üzerinden ürün ve hizmetlerinizle alakalı kullanıcıların yaşadıkları sorunlara karşı her zaman iletişim kanallarınız açık olmalıdır. Ayrıca web sitenizin sosyal medya hesaplarından da aktif olmaya özen göstermelisiniz. Kullanıcılar hizmet ve ürünlerle alakalı soru sormak isterler. Karşı tarafa verilen hızlı cevaplarda kullanıcının hoşuna gider ve markaya sadık hale gelmiş olur. Bu sayede markanızı sevdirebilirsiniz.

10.Karışık Tasarımlar Kullanmayın

Web sitenize giriş yapan kullanıcılar, aradıkları hizmet ve içerikleri hızlı, kolay ve kullanışlı bir tasarımla bulmak isterler. Karmaşık ve kullanıcı tarafından zor algılanan web sitesi tasarımları üretilen içeriklerin kalitesini ve özgünlüğünü gölgede bırakacaktır. Kullanıcının hizmete ve içeriklere ulaşmasında önemli detay web sitesinin tasarımındaki kolaylıktır. Menülerin ve sekmelerin doğru yerde konumlandırılması hayati önem taşıyor.

11.Dijital Ortamlarda Web Sitenizin Tanıtımını Yapın

Web site erişilebilirliğini arttırmanın pek çok  farklı yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bir tanesi de dijital ortamlarda web sitesinin tanıtımı yapmaktır. Web sitenizin tanıtımını arttırdıkça aynı ölçüde site trafiği de artacaktır. Günümüzde fiziksel tanıtımlar yerini büyük ölçüde bu yönteme bırakmış durumda.

Google ve diğer platformlar üzerinden verilecek farklı reklam türleriyle de web sitenizin trafiğini arttırmak mümkündür. Gelin maddeler halinde Dijital ortamlarda web sitesi trafiği arttırmanın yöntemlerine bakalım.

websitesi

 Sosyal Medya Reklamları Verin

Web sitenizin erişilebilirliğini arttırmak için sosyal medyanın nimetlerinden faydalanmalısınız. Paralel olarak web sitenizi dijital ortamlarda görünür kılabilmek için sosyal medya reklamları şahane bir olanaktır. Kullanıcılar vakitlerinin büyük bir bölümünü mobil cihazlarıyla sosyal medyada geçiriyorlar. Sosyal medya da harcanan bu vakitlerle web sitenizin tanıtımını yaparak büyük bir etkileşim yakalayabilirsiniz.

Video İçerikler Üretin

Web sitesi içeriklerinin olmazsa olmazı video içeriklerdir. Kullanıcılar yazılı ve sesli içeriklerden çok video içeriklere raket gösteriyorlar. Web sitenizin trafiğini arttırabilmenin en iyi yöntemlerinden biri de dijital ortamlarda web sitesi ile alakalı olarak videolu içerikler üretmektir. Bu içerikleri YouTube üzerinden, Instagram üzerinden, Facebook ve Twitter üzerinden yayınlayabilirsiniz. Bu sayede web sitenizi dijital mecralarda daha fazla görünür kılarak kullanıcılarla iyi bir etkileşim yakalayabilirsiniz.

SEM’den Yararlanın

Günümüzde Google dünyada en çok veriye sahip olan şirket konumunda. Google’a SEM aracılığıyla vereceğiniz bir reklam ile web sitesi bilinirliğini büyük ölçüde arttırabilir ve güzel bir etkileşim yakalayabilirsiniz. Üstelik SEM web sitenizin reklamlarını sizinle ve içeriklerinizle alakalı olan kişilerin karşısına çıkartarak da size avantaj sağlıyor.

Backlink’leri Kullanın

Web sitenizden başka bir siteye backlink yani geri bağlantı verebilirsiniz. Geri bağlantılar web sitenizin trafiğini arttırmak için mükemmel araçlardır. Fakat Bu konuda dikkatli olmanız gerekiyor. Bağlantı vereceğiniz web sitesini çok iyi şeçmelisiniz. Başka sitelerden web sitenize gelen bağlantılar içeriğinizle ne kadar alakalı olursa, bağlantının kalitesi de o kadar yüksek olacaktır. Arama motorlarının gözünde çok fazla bağlantı almak değil, kaliteli bağlantı almak önemlidir. Geri bağlantılar doğru uygulandığı zaman, web sitenizin erişilebilirliğini yükseltmenin yanı sıra web sitenizin google tarafından güvenilir olarak algılanmasını da sağlayacaktır.

Tanıtım Yazıları Yazın

Web sitenizi dijital mecralarda bilinir kılmak için kaliteli ve doğru tanıtım yazıları yazın. Kullanıcılar genellikle ilgilerini çeken tanıtım yazılarını okumaya meyillidirler. Kullanıcıların yaşadığı sorunlarla, günlük rutinlerinde işlerine yarayacak bilgilerle veya farklı günlük sorunlarla ilgili tanıtım yazıları ve başlıkları karşı tarafın ilgisini çekecektir. Sizlerde bu yöntemleri kullanıp doğru noktalara parmak basarak dijital de web sitesi görünürlüğünü arttırarak iyi noktalara ulaşabilirsiniz.

Bugün sizlere web sitenizi nasıl daha erişilebilir kılacağınız konusunda yardımcı olmaya çalıştık. Bu tarz içeriklerimizden keyif alıyorsanız bizi takip etmeye devam edin!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Blog

Son Yazılar

CPM NEDİR VE NASIL HESAPLANIR?

CPM kelimesini dijital pazarlamada sıklıkla duymuş olabiliriz. Pazarlama alanındaki önemini tam olarak bilemeyebiliriz fakat pazarlamayla ve reklamlarla ilgili olan kişi ve kurumlar bu terimin anlamını çok iyi bilmektedirler. CPM yani Cost Per Mille, Türkçe karşılığı ‘’Bin Gösterim Başına Maliyet’’ demektir. Yani, satın alınan reklamın 1000 kere gösterilmesi sonucunda ödeyeceğiniz maliyet anlamına gelir. Bu amaçla hesaplanabilen ve ölçülebilen bir değerdir.

Devamını Oku

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Telefon numaranızı bırakın müşteri temsilcimiz en kısa zamanda sizi arasın.

Sohbeti başlat
Selamlar 🖖 Nasıl yardımcı olabiliriz?