·

Web Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır? Adım Adım Web Tasarımı

Web Site Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Herşey

 

web sitesi

 

1- Hedef Belirleme

Web site tasarımı yaparken ilk öncelikle yapacağınız web sitesinin konusunu belirlemeniz ve net olmanız gerekir. Bu kadar fazla web sitesi varken hangi türün yardımcı olabileceğini hedeflemekle başlamak gerekir. Hangi türe ihtiyacınız olduğuna karar verdiğinizde, heyecan verici kısma başlamanın zamanı geldi – sitenizi tasarlamak. Bu yolculuğa çıkarken, kapsayıcı amacınızı aklınızda tutun ve tasarımın hedeflerinize ulaşmanıza nasıl yardımcı olacağını düşünün.

 

Bir web site tasarımı yapmaya devam ederken, eklemek istediğiniz öğe seçiminizin neyi başarmak istediğinize bağlı olarak değişeceğini göreceksiniz. Örneğin, fotoğraflarınızı çevrimiçi satmak istiyorsanız, çalışmanızı bir portföy biçiminde görüntülemeyi ve baskı satabileceğiniz bir çevrimiçi mağaza eklemeyi deneyin. Veya, iş bulma hedefiyle web sitesi oluşturuyorsanız, basit, profesyonel bir özgeçmiş web sitesi, süslemesiz halde ihtiyaçlarınızı mükemmel bir şekilde karşılayabilir.

2- Bir şablon/tema seçin

Artık sitenizin amacı konusunda netsiniz, en son web site tasarımı trendleri hakkında bilgi sahibisiniz ve aklınızda bir platform var. Bir şablondan neye ihtiyacınız olduğu konusunda çok daha iyi bir fikre sahip olmalısınız.

Bazen tema olarak da adlandırılan bir şablon, sitenizin düzenidir. Evinizin yapısı gibi bir şablon düşünün – tüm eşyalarınızla doldurmadan önce temel görünümünü oluşturur.

Çoğu platform, önceden doldurulmuş örnek içerikle gelen, aralarından seçim yapabileceğiniz bir dizi şablon sunacaktır.

Şablonlar genellikle sektör kategorilerine ayrılır, bu da onları gözden geçirmeyi ve sizinle alakalı olanları bulmayı çok kolaylaştırır. Her kategori, o sektörle ilgili yerleşik özelliklere sahip şablonlara sahip olacak. Web site tasarımı yaparken bunları daha sonra eklemek zamandan ve emekten tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

 

web tasarım

 

3- Markanıza karar verin

Web site tasarımı yapmaya başlamanın zamanı geldi! Şimdi öğrendiklerimizi uygulamaya koyalım.

Web site tasarımı yaparken, yaptığınız her şeyin genel markanızla nasıl ilişkili olduğunu düşünmelisiniz. Renk düzeninden yazı tipi stiline ve görüntülere kadar her şey markanızın hikayesini anlatmada rol oynar. Hepsinin aynı mesajı göndermesi önemlidir.

4- Renk Seçimi

Renk, bir markanın en büyük iletişim araçlarından biridir. Aslında, Color Matters’a göre, bir imza rengi marka bilinirliğini %80 oranında artırabilir. Web site tasarımı yaparken kesinlikle göz önünde bulundurmanız gerekir.

 

İnsanların renk algısının arkasında çok fazla psikoloji var, bu yüzden sektörünüzle ilgili olarak nasıl kullanıldığını anlamak önemlidir.

 

web tasarım

 

5- Yazı Stili

Renge benzer şekilde, seçtiğiniz yazı tipinin de insanların web siteniz hakkında ne düşündüğü üzerinde büyük etkisi vardır. Ortalama bir web sitesi kullanıcısı, herhangi bir sayfadaki metnin yaklaşık %20’sini okuyacaktır. Bu nedenle onları uygun bir vibe ile ikna etmek çok önemlidir.

Doğal olarak beyaz yakalı işletmeler klasik yazı tipi stillerini kullanmak isteyeceklerdir. Arial ve Helvetica gibi yazı tipleri profesyonellikle eş anlamlıdır ve bu nedenle ciddi konuları tartışırken anlamlıdır.

Bununla birlikte, daha eğlenceli veya eğlenceli bir marka, daha soyut yazı tiplerini keşfetmek isteyebilir. Yine de ilginç ve okunabilir arasında bir denge kurmak önemlidir – yapmak istediğiniz son şey okuyucularınızı yabancılaştırmaktır.

 

 

6- Görsel Kullanımı

Mütevazı bir web sitesini görsel bir şölene çeviren görsellerdir.

 

Görsel içerik, tıklamaları ve etkileşimi artırmak için kullanışlıdır, ancak daha temel düzeyde, görseller akılda kalır. Bir araştırmaya göre, bir bilgiyi duyduğumuzda sadece %10’unu hatırlayacağız – ancak bir resim eklerseniz inanılmaz bir %65’ini hatırlayacaksınız.

Bununla birlikte, sitenizi resimlerle aşırı yüklememeye dikkat edin. Çok sayıda yüksek kaliteli resim harika görünebilir, ancak sitenizi yavaşlatabilir. Web kullanıcıları sabırsızdır ve siteniz hızlı yüklenmezse klavyeleriyle oy verirler.

 

İlginizi çekebilir: Web Siten Nasıl Gözükmeli, UI Tasarım Nasıl Olmalı ?

 

 

7- İçeriğinizi ekleyin ve optimize edin

Artık web site tasarımı yaparken ne eklemek istediğinizi biliyorsunuz, düşünmeniz gereken iki şey var: konumlandırma ve optimizasyon.

Konumlandırma, içeriğinizin her sayfada nerede durduğunu ve nasıl düzenlendiğini ifade eder. Bu arada optimizasyon, içeriğin Google, Bing gibi arama motorlarında üst sıralarda yer almasına yardımcı olmak için ince ayar yapma sürecidir.

 

Konumlandırma

Okuma kalıpları üzerine yapılan araştırmalar, insanların genellikle içeriği “F” biçiminde tükettiğini öğretir. Basit bir ifadeyle, bu, web sitesi kullanıcılarının bir sayfayı F’ye benzeyen bir şekilde tarayacağı anlamına gelir.

 

Optimizasyon

Search Engine Optimization (SEO) sayfalarınıza gelen kişilerin kalitesini veya miktarını artırmak için web sitenizde değişiklik yaptığınız zamandır. SEO’yu şöyle düşünün:

Bir yarış arabanız varsa ,amaç bir yarışı kazanmaktır. En güzel görünümlü arabaya sahip olabilirsiniz, ancak fark yaratacak olan kaputun altındaki şeydir.

Motorda ince ayarlar yaptığınızda, lastikleri değiştirdiğinizde veya şasiyi hafiflettiğinizde, yaptığınız şey arabanızı optimize etmektir. Aynı görünebilir, ancak şimdi yarışı kazanma şansınız çok daha yüksek!

SEO hemen hemen aynıdır. Siteniz farklı görünmeyebilir. Ancak içerikte, resimlerde, yanıt verme hızında ince ayarlar yapmak, arama motorunun sonuçlarında ne kadar üst sıralarda olduğunu büyük ölçüde etkileyebilir.

web tasarım

Detaylı incele: 10 Aşamada Güçlü Seo Nasıl Yapılır?

 

8- Web Sitenizi yayınlayın

Bu noktada, web site tasarımı yaparken şimdiye kadar yapmanız gerekenleri kısaca özetleyelim:

 

 • Web sitenizin amacını belirlediniz.
 • En son web site tasarımı trendlerini araştırdınız ve bazı rakip analizleri yaptınız.
 • Web sitenizi oluşturmak için bir platforma ve temaya yerleştirdiniz.
 • Markanıza karar verdiniz. (renk düzeni, yazı tipi stili vb.)
 • Web sitenizi oluşturdunuz ve içeriğini optimize ettiniz.
 • Şimdi, canlı yayına geçmeden önce her şeyin çalışıp çalışmadığını kontrol etme zamanı!

 

Ailenizden, arkadaşlarınızdan ve iş arkadaşlarınızdan siteyi önizleme modunda test etmelerini isteyin (tüm web sitesi oluşturucuları ve e-ticaret platformları buna sahiptir). Yanlış bir şey bulup bulmadıklarını görün. Hatta genel halkın üyelerini de test etmelerini ve düşüncelerini sunmalarını sağlayabilirsiniz.

 

Kontrol etmek istediğiniz bazı yaygın şeyler şunlardır:

 

 • Tüm bağlantılarınız düzgün çalışıyor ve kullanıcıları doğru sayfaya yönlendiriyorlar.
 • Tüm içeriğiniz okunabilir ve bulması kolay.
 • Ana sayfadan asla üç tıklamadan fazla uzakta değilsiniz.
 • Siteniz masaüstü, mobil ve tablet genelinde harika görünüyor.
 • Herhangi bir sayfada yükleme hızları 5 saniyeden fazla değildir. (bunu kontrol etmek için ücretsiz bir site hız test cihazı kullanın)
 • Daha fazla ayrıntı için çevrimiçi olarak bir sürü UX (kullanıcı deneyimi) kontrol listesi bulabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: A’dan Z’ye HeyPager Web Sitesi Kurma Rehberi

            

 

Heypager ile Web Sitesi Tasarımı

Tüm bunlarla uğraşamam, en iyi web sitesine tek tıkla sahip olmam lazım diyorsanız, HeyPager! tam size göre. Web sitesi hem belirlenen hedef kitleye ulaşılmasını hem de hedef kitlenin ulaşmasını sağlayan çift yönlü bir araçtır. Bahsettiğimiz web sitenizin önemi kadar web sitesi tasarımı da oldukça önem arz ediyor fakat bu platformlar oldukça pahalı olabiliyor. Eğer siz de müşterilerinize en iyi web sitesini sunmak istiyorsanız, karşınızda isteklerinizi karşılayan bir firma var; HeyPager!

Peki Heypager nedir? Heypager; küçük işletmeler için uygun bütçeyle hızlı hizmet web sitesi sunmayı amaçlayan bir firmadır. Sizler için özel hazırlanan 100’den fazla tasarımdan oluşan birçok kategorideki tasarımlarımızdan birini seçmeniz yeterli. 4 iş günü içerisinde web siteniz hazır!

Heypager ile siz de bir tıkla hayal ettiğiniz web sitesine sahip olun!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Blog

Son Yazılar

CPM NEDİR VE NASIL HESAPLANIR?

CPM kelimesini dijital pazarlamada sıklıkla duymuş olabiliriz. Pazarlama alanındaki önemini tam olarak bilemeyebiliriz fakat pazarlamayla ve reklamlarla ilgili olan kişi ve kurumlar bu terimin anlamını çok iyi bilmektedirler. CPM yani Cost Per Mille, Türkçe karşılığı ‘’Bin Gösterim Başına Maliyet’’ demektir. Yani, satın alınan reklamın 1000 kere gösterilmesi sonucunda ödeyeceğiniz maliyet anlamına gelir. Bu amaçla hesaplanabilen ve ölçülebilen bir değerdir.

Devamını Oku

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Telefon numaranızı bırakın müşteri temsilcimiz en kısa zamanda sizi arasın.

Sohbeti başlat
Selamlar 🖖 Nasıl yardımcı olabiliriz?