·

Yeni başlayanlar için Dijital Pazarlamada 6 İpucu

 Dijital pazarlama, günümüz zaman diliminde önemi günden güne artan bir sektör. Artık birçok şirket kendini dijital pazara taşımak için adımlar atıyor. Buna bağlı olarak alanında uzman kişilere,  yani dijital pazarlama uzmanlarına, ihtiyaç duyuluyor. Bu yazımızda yeni başlayanlar için dijital pazarlamada 6 İpucu’na bakacağız.

1)   Google Dijital Atölye

googledijitalatolye

 Google  Dijital Atölye’nin hazırladığı ücretsiz 26 modüllük eğitim paketi yeni başlayanlar için birçok terimi ve dijital pazarlamanın mantığını temel düzeyde aktarabilecek güzel bir platform. Üstelik ücretsiz ve sertifikalı! Buradan ulaşabilirsiniz.

2)   Facebook BluePrint

facebookblueprint

 

   Facebook Blueprint ile Facebook, Instagram, Messenger ve WhatsApp gibi mecralarda pazarlama becerilerinizi geliştirmek için kendi yolunuzu çizebileceğiniz hızlı ve ücretsiz kurslar sayesinde kendinize dijital pazarlama alanında yetkinlikler katabilirsiniz. Ayrıca kurs sonu sınavlara girerek sertifika alabilirsiniz.

3) Google  Analytics

googleanalytics

 Google Analytics birçok işletmenin web sitelerinde veri analizlerini görebilecekleri ayrıca sitelerinin güçlü ve zayıf yönlerini tespit etmede çok önemli bir dijital pazarlama aracıdır. Eğer dijital pazarlama uzmanı olarak bir yol çizmek istiyorsanız Google Analytics öğrenmeniz sizin için artı olarak geri dönecektir. Google akademinin “yeni başlayanlar için (for beginner)” ve “ileri düzey” ücretsiz Google Analytics kursları mevcuttur.

4)    WordPress mi Wix mi?

 Dijital pazarlama alanında en önemli kısımlardan birisi web sitesidir. Web sitesi bir işletmenin sanal kısmındaki dükkanıdır. Fiziksel dükkan belli saatler hizmet verirken sanal dükkanımız 7/24 hizmet vermektedir. Bu yüzden sanal dükkanımızı oluştururken çok özenli ve sağlam bir alt yapı ile oluşturmalıyız. Bu yüzden web sitesi sağlayıcılarından “Wordpress” ile “Wix” arasındaki farklar ve avantajları bilmeli ve buna göre hareket etmeliyiz. Daha detaylı öğrenmek isterseniz şu videomuza göz atabilirsiniz: https://youtu.be/eYGjhS8MvRU

5)    SEO nedir ve SEO ile neler yapılmalı?

SEO ( Search Engine Optimization) yani “Arama Motoru Optimizasyonu” web sitenize değer katmaktır. SEO’nun amacı arama motorlarının kriterlerine  göre web sitesini düzenlemektir. Web sitesinin görünümünden tutun içerdiği anahtar kelimelere kadar tüm web sitesi elemanları SEO başlığı adı altındadır. Eğer dijital pazarlama alanında bir yol çizmek istiyorsanız SEO’yu anlamalı ve geliştirmelisiniz.

seo

  İçerik Oluşturma ve Anahtar Kelime

Bir web sitesinde kendi alanında ne kadar alakalı içerik varsa arama motorları o siteyi ön plana o derece öne çıkarır. Bol içerikli, hızlı açılabilir ve ilgili anahtar kelimelere sahip web siteleri hep bir adım öndedir.

8 Adımda Başarılı İçerik Nasıl oluşturulur?

 

1.Hedef kitlenizi çalışmalısınız.

2.Sektörünüz ile ilgili haberleri takip etmelisiniz.

3.İçerikleriniz özgün olmalıdır.

4.Düzenli Olarak içerik üretmelisiniz.

5.Çarpıcı başlık kullanmalı, iyi görsel seçmeli ve imla kurallarına uymalısınız.

  1. Hikayeniz olmalı.
  2. Sadece bilgi vermemeli, gerektiğinde çözüm üretmelisiniz.

 

1.Hedef Kitlenizi Çalışmalısınız

 

Doğru hedef kitlesi için yazılmış bir içerik sayesinde marka bilinirliği arttırılabilir, marka ve kitle arasındaki iletişim güçlendirilebilir,  bu nedenle hedef kitlenizin ilgi alanlarını bulmalı, onların sizden beklentilerini anlamalısınız ve onlar için bir şeyler yazmaya çalışmalısınız. Unutmayın ki hedef kitlenizi doğru belirleyip, onlara yönelik içerik hazırlamadığınız sürece başarıya ulaşma şansınız bulunmamaktadır.

  1. Sektörünüz İle İlgili Haberleri Takip Etmelisiniz.

Hedef kitlenize gerçekten hitap edebilmek için sektörünüzde neler olup bittiğini takip etmeniz gerekmektedir. Sektörünüz ile ilgili haberleri içeren blogları takip etmeli, daima araştırmalısınız. Bunun sayesinde , yaşanan değişikliklerin hedef kitle üzerinde etkisini anlayabilirsiniz.

3.İçerikleriniz özgün olmalı, kendi stilinizi yansıtmalıdır.

İçeriklerinizin özgün olması hem okur kitleniz hem de SEO için son derece önemlidir. Özgün olmayan içerikler Google, Yandex  gibi arama motorları tarafından tespit edilir ve  arama motorlarının internet sitesini güvenilir bulmamasına  yol açabilir.

Okur kitlesi açısından baktığımızda ise, okuyucular ilk etapda bilgi için oluşturduğunuz içeriğe girmektedirler. Ancak, sitenize tekrar ziyarete , sizin özgün stiliniz için gelmektedirler. Herkes farklı,  benzersiz bakış açısına sahip birilerini duymak, okumak ister.

  1. Düzenli Olarak İçerik Üretmelisiniz.

Kendinizi geliştirebilmeniz için, düzenli olarak içerik üretmelisiniz. Bunun için de düzenli olarak yazma alışkanlığına sahip olmanız gerekmektedir.

Her gün bir şeyler yazarak yazma alışkanlığı edinmelisiniz. Her gün sektörle ilgili bir konuda 1.000 kelimelik bir yazı yazmanıza gerek yoktur. Bazı düşüncelerinizi ve fikirlerinizi not almak için 10 veya 15 dakikanızı ayırmanız yeterli olacaktır. Her zaman yazdıklarınızdan yeni fikirler elde edemeseniz de ilham verici bir şeyleri yazılarınızdan sağlayabilirsiniz. Bunu yaparak sürekli yeni fikirler üzerinde çalışma fırsatı elde edersiniz.

  1. Çarpıcı başlık kullanmalı, iyi görsel seçmeli ve imla kurallarına uymalısınız.

Bir makaleyi okutacak bir şey varsa o da ilgi çekici bir başlıktır. Konuyu kısaca özetleyen, anahtar kelimenizi içeren ve en azından üç kelimeden oluşan orijinal bir başlık, ürettiğiniz içeriğin ilgi çekmesini ve okunmasını sağlayacaktır.

İçeriğinizi, etkili görsellerle desteklenmelisiniz. İçeriğinizi renklendirmek için ilgi çekici ve konuya sadık görseller kullanmaktan kaçınmayın.

Üretilen içeriğin dil bilgisine uygun olması ve cümlelerin anlamsız, karmaşık ifadelerden oluşmaması gerekir. Akıcı ve düzgün bir metin, arama motorları üzerinden gelen okuyucuyu sitede daha fazla tutacak ve kendini okutacaktır. Google gibi arama motorları ziyaretçilerin sitede kalma süresine dikkat etmekte ve bu süreyi, sitenin okurlar için ne kadar değerli olacağını değerlendirmek için bir parametre olarak kullanmaktadır.

  1. Hikayeniz Olsun.

İlginç bir hikaye, herkesin ilgisini çeker. Okuyucular, başarı hikayelerini okumayı severler. İçeriklerinizde, sizin ya da başkalarının başarı hikayelerini paylaşın.

  1. Sadece Bilgi Vermemeli, Gerektiğinde Çözüm Üretmelisiniz.

Başarılı içerik oluşturucuları, sadece uzmanı oldukları konuda bilgilerini paylaşan kişiler değillerdir, aynı zamanda okuyucularına çözüm üretebilen kişilerdir.

Okuyucularınıza verdiğiniz bilgileri, kendi ihtiyaçları doğrultusunda nasıl kullanmaları gerektiği konusunda öneri de bulunmalı, onların problemlerine çözüm bulmaya çalışmalısınız.

 

 

 

6)     İşinize Yarayabilecek Dijital Pazarlama Araçları
Mailchimp

E-postalarınızı birçok kişiye atmak ve attıktan sonra hedef kitlenizin attığınız e-postalarda neler yaptığını analiz etmek istiyorsanız Mailchimp’i inceleyebilirsiniz. Bu sayede hedef kitlenize uygun ve özgün kampanyalar yapabilir ve web sitenizin dönüşüm oranlarını artırabilirsiniz.

Semrush ve Ahrefs

Anahtar kelimelerin organik arama sonuçlarını, rakip firmaların kullandıkları anahtar kelimeleri listeleyen ve bu verilere göre hareket etmenize olanak sağlayan Semrush ve Ahrefs ile web sitenizin trafiğini artırabilirsiniz.

Buffer

Sosyal medya hesaplarında plan yapmak ve etkinlik takvimi oluşturmak önemlidir. Bu yüzden Buffer sayesine sosyal medya hesaplarınızın yönetimini daha kolay idare edebilir ve oluşturulan planlayıcı takvimler sayesine etkileşim sayısını artırabilirsiniz.

Optinmonster

Web sitenizde dönüşüm aktivitenizi artıracak bir web sitesidir. Örneğin; bir kullanıcı  blogunuza girdiğinde ve vakit harcadığında, o içerikle ilgili, kullanıcıyı harekete geçirecek mesaj (Bültene üye ol, alışveriş yap gibi) gösterebilirsiniz.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

6 Responses

  1. paragraflar gereksiz uzun değil ve konu sıkmadan anlatılabilmiş. artık bu konuda da nacizane bilgi sahibiyim teşekkürler.

  2. paragraflar gereksiz uzun değil ve konu sıkmadan anlatılabilmiş. artık bu konuda da nacizane bilgi sahibiyim teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Blog

Son Yazılar

CPM NEDİR VE NASIL HESAPLANIR?

CPM kelimesini dijital pazarlamada sıklıkla duymuş olabiliriz. Pazarlama alanındaki önemini tam olarak bilemeyebiliriz fakat pazarlamayla ve reklamlarla ilgili olan kişi ve kurumlar bu terimin anlamını çok iyi bilmektedirler. CPM yani Cost Per Mille, Türkçe karşılığı ‘’Bin Gösterim Başına Maliyet’’ demektir. Yani, satın alınan reklamın 1000 kere gösterilmesi sonucunda ödeyeceğiniz maliyet anlamına gelir. Bu amaçla hesaplanabilen ve ölçülebilen bir değerdir.

Devamını Oku

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Telefon numaranızı bırakın müşteri temsilcimiz en kısa zamanda sizi arasın.

Sohbeti başlat
Selamlar 🖖 Nasıl yardımcı olabiliriz?