·

Yeni Başlayanlar İçin Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

Yeni Başlayanlar İçin Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

Sosyal medya uzmanı; kurumların, şirketlerin ya da kişisel hesapların sosyal medya hesaplarını düzenleyen, yöneten kişidir.

Marka bilinirliğini arttırmak, pazarlama faaliyetlerine katkıda bulunmak ve satışları arttırma konusunda yardımcı olan kişidir. Sosyal medya uzmanı; bu alanda kendini geliştirmiş, yeniliklere açık, stratejik düşünebilen ve teknik bilgilere hakim olmalıdır.

 

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

Sosyal medya uzmanları dijital pazarlama alanına ait tüm platformları aktif bir şekilde takip eder ve sonunda ulaştığı verileri yönlendirdiği hesaplara göre kullanır. Aynı zamanda izlediği stratejileri devamlı olarak güncel tutmak zorundadır. Rakiplerinin neler yaptığını, adımlarını her zaman takip etmeli ve bunun analizini yapmalıdır.

Sosyal medya uzmanının görevi potansiyel müşterilere ulaşmak ve var olan müşterilerin ilgisini her zaman marka odaklı tutmaktır. Sosyal medya uzmanının yöneticisi olduğu hesaplar üzerinden düzenli ve devamlı olarak paylaşım yapması gerekir.

Yaratıcı ve ilgi çekici içerikler üretmelidir. Bu şekilde takipçilerle ve müşterilerle etkileşimi artırmalıdır. Aynı zamanda izlediği stratejiler sayesinde hesapların beğeni ve takipçi sayılarının yükselmesini sağlamaktadır.

İlginizi çekebilir: https://metrikolog.com/sosyal-medya-analizi-nedir-nasil-yapilir/

 

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

Sosyal medya uzmanı olmak için bu konuyla alakalı araştırma yapmak, bilgi edinmek gerekiyor.
Daha sonrasında en önemli şey pratik! Kendi sosyal medya hesaplarınız üstünden pratik yapabilme şansına sahipsiniz. Ya da kendinize daha önce aklınızda bulunan bir fikirle alakalı sosyal medya hesapları açabilir ve onları yönetebilirsiniz.

Bu alanla alakalı henüz üniversitelerin ilgili bölümleri olmadığı için tamamen kişisel gelişimin ön planda olduğu bir alanda olduğunuzu unutmayın. Kendinizi geliştirmek için devamlı araştırın, okuyun, bu konuyla alakalı bilgiler toplayın ve kendi imkanlarınız dahilinde pratikler yapın.

Ayrıca, dijital pazarlama gibi büyük bir alanın dalı olan sosyal medya uzmanı olabilmek için Google’un ücretsiz olarak verdiği dijital pazarlama ile ilgili sertifikalar edinmeniz hem size bu alan hakkında birçok bilgi öğretecek hem de sertifikalarınız sayesinde iş görüşmelerinizde sizi diğerlerinden bir adım daha öne çıkaracaktır.

Bu konu hakkında detaylı bilgi için Google Skillshop sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Sosyal Medya Uzmanı Maaşları

Bir sosyal medya uzmanı ortalama aylık 5.690 TL maaş alır. Sosyal medya uzmanlarının aldığı en düşük maaş 4.270 TL iken, bir sosyal medya uzmanı 9.770 TL’ye kadar maaşını çıkarabilir. Bu durum sektördeki tecrübe, kişinin kendi deneyimleri, becerileri ve yeteneğine de bağlıdır.

İlginizi çekebilir: Sosyal Medya Etkili İçerik Üretimi Nasıl Yapılmalı?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

4 Responses

    1. Gün geçtikçe iyi ve özenli yazan insanların sayısı azalıyor. Oysa hâlâ keyifli bir şekilde iyi şeyler okumak isteyen milyonlarca insan var.
      İstekli, özenli ve yaratıcı bir yazı olmuş çok beğenerek okudum. 🙂

  1. Gayet bilgilendirici bir paylaşım olmuş elinize emeğinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog

Son Yazılar

Sohbeti başlat
Selamlar 🖖 Nasıl yardımcı olabiliriz?