·

Yüksek Dönüşüm Sağlayan En Etkili 8 Açılış Sayfası Stratejisi

Açılış Sayfası Nedir?

Açılış sayfası potansiyel müşterilerin ilk tıkladığında karşısına çıkan sayfalara denir. Potansiyel müşterilerin dikkatini çekmek için açılış sayfaları oldukça büyük önem taşır. Potansiyel müşteriler açılış sayfalarına en fazla 15 saniye dikkatini vermekte. Ve bu sürede oldukça kısa bir zaman dilimi. Bu zamanda potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekmeniz gerekir. Peki dikkatini çektikten sonra ne olacak?

İşte bu yazımızda sizlere yüksek dönüşüm sağlayan en etkili 8 açılış sayfası stratejisini yazacağız. Ziyaretçi dönüşüm oranını yükseltmek için izleyeceğiniz bu stratejiler sizin için oldukça önemli bilgiler olacak.

Açılış Sayfasına Neden İhtiyaç Duyarız?

Başarılı bir açılış sayfası, potansiyel müşterilerinizi sayfaya çekmeyi başarır ve bu da dönüşüm oranlarınızı arttırır. Kaliteli ve iyi bir açılış sayfanız var ise bu müşterileri size çeker ve dönüşüm oranını arttırır. Öte yandan kaliteli bir açılış sayfası markanızın karşılama yüzü olacağı için ziyaretçilere iyi bir izlenim verecektir.

 

Yüksek Dönüşüm Sağlayan Açılış Sayfası Nedir?

Müşterilerinizin sitenize girdikten sonra kayıt olma, satın alma veya form doldurma gibi harekete geçmeleridir. Dönüşüm oranları sektörden sektöre değişlik göstermekte. Sonuç olarak bu dönüşüm oranlarını yükseltmek için ne yapmalıyız? Nasıl bir yol izlemeliyiz?

Aşağıdaki yazımızda sizin için yüksek dönüşüm sağlayan 8 açılış sayfası stratejisini derledik. Belirmekte fayda var; sıralama karışıktır 8 maddede aynı önemi taşımakta.

 

1-Kıtlık Vurgusu Yapın

Kullanıcılara ürün stokunun az kaldığını belirtin. İnsanlar ürünün bitmekte olduğunu veya az kaldığını öğrenince harekete geçmeye başlar. Çünkü bir şeyleri kaçırmak pekte hoş karşılanacak bir durum değil. Sonuç olarak kıtlık insanları harekete geçirmeyi motive ediyor.

Potansiyel müşteriler için bir diğer durumda ürün aciliyeti. Örneğin indirimlere şu kadar saat kaldı. Veya indirimlerin bitmesine şu kadar zaman kaldı. Bu sebeple müşteriler bir şeyi kaçıracakmış telaşını düşüyor. Bu da onları satın almak için harekete geçiriyor.

 

2-Reddedilmesi Zor Olan Teklifler Sunun

Potansiyel müşterilerinizi harekete geçirecek teklifler sunun. Örneğin müşterilerinize indirim sunarak onları harekete geçirebilirsiniz. Böylece bu davranışınız müşterilerin dikkatini çekecektir. Ve dönüşüm sağlamasına neden olacaktır.

 

3-Ücretleri Göz Önünde Bulundurun

açılış sayfası ücret

Müşterilerin siteye girdiğinde ilk dikkat ettiği şeylerden biri ürün fiyatları. Bu nedenle ücretlerinizi potansiyel müşterileriniz için ulaşılması zor bir durum yapmayın. Müşteriler için ücretler ulaşılması zor olursa, onların gözünde ürünün pahalı olduğu düşüncesine kapılmaya neden olacaktır. Ve bu da müşterileri karamsar, çekimser bir havaya sokacak. Sonuç olarak ücretleriniz müşterilerin göz önünde olmalı.

Ürün fiyatlarınız eğer ortalamanın altındaysa bu durumu değerlendirmelisiniz. Ve doğru zamanda müşterilerinize gösterirseniz ürüne ilgi ve talep artacaktır.

 

4-Müşteriler İçin Doğru Kişiler Olduğunuzu Belirtin

Potansiyel müşterileriniz için sizin doğru kişiler olduğunuzu kanıtlayın. Örneğin onlara hizmetleriniz ile ilgili başarılarınızdan söz edin. Veya potansiyel müşterilerinize hizmetleriniz ile ilgili sertifikalarınızı sunun. Bu davranışınız onları sizin doğru kişiler olduğunuzu düşünmesine yol açacaktır. Tabi ki bu başarınızdan veya ödüllerinizden söz ederken müşterilerinizi onlarla boğmayın. En sade ve net bir şekilde onlara başarılarınızı sunun. Müşterileriniz için aranızda güven artacak ve talep etkisi doğuracaktır.

 

5-Site Açılış Hızı

açılış sayfası site hızı

Kaliteli bir açılış sayfası teknik açıdan da kusursuz olmalıdır. Artık insanlar bir siteye girerken dakikalarca beklemek istemiyor saniyeler içinde hatta saliseler içinde açılmasını istiyor. Yavaş açılan site hızı, ziyaretçilere olumsuz hava katıyor. Daha sonra siteden ayrılıyorlar. Bu yüzden site açılış hızınız teknik açıdan olabildiğince kusursuz olmalı. Ve açılış sayfaları herhangi bir normal web sitedeki bütün teknik özelliklere sahip olmalı. SEO yazılarınız ve site içi başarınız kalitenizde yüksek dönüşüm oranı sağlayan etkenlerden biri.

 

6-CTA Butonlarını Unutmayın!

açılış sayfası cta

 

CTA (harekete geçirici buton) butonları koymak son derece önemli. Bu buton ziyaretçilerinizi harekete geçirmeye teşvik eden butonlar. CTA metni dijital pazarlamacılar için çok önemlidir. Bu butonlar dönüşüm oranınızı artırır. Başarılı bir CTA metni için önemli olan noktaları sizler için derledik.

 

1-Ziyaretçilerinizi Aksiyona Davet Edin

CTA metninizi kısa ve etkili tutun. Uzun cümlelerle ziyaretçilerinizi boğmayın. Onları yönlendirmek istediğiniz noktayı net bir şekilde ifade edin.

 

2-Duygu İçeren Sözcüklere Başvurun

Ziyaretçilerinizi duyguya yönlendirecek, coşkulu metinler sunun. Bunlar kısa ve öz olmalı. Örneğin;

  • Hemen kaydol
  • Satın al
  • Başvur
  • Kayıt ol
  • Şimdi arayın
  • Hemen teklif al
  • Ürüne git
  • Ücretsiz indir
  • Sepete ekle

Bunun gibi metniniz harekete geçirici ve kısa olmalıdır.

 

3-Ziyaretçilerinize Bir Neden Sunun

CTA metniniz, harekete geçirici ve kısa oldu. Peki bu metnin nedeni ne? İşte ziyaretçileriniz için hazırladığınız CTA metni onlara bir neden sunmalı. Neden arasınlar?, neden satın alsınlar?…. Onları harekete geçirmek için bir neden sunmak ziyaretçileri kolay ikna eder. Örneğin ‘Hemen arayın’ butonun yanında ”Daha sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak için” nedeni olursa bu ziyaretçilerin dikkatini çekecektir. Ve onları daha kolay ikna edecektir.

 

7-Güvenlik Köşesi

 güvenlik

Ziyaretçilerinize güven vermek her iki taraf içinde oldukça önemli bir detaydır. Onlara sizlere kolay ulaşabilmesi için sosyal medya hesaplarınızı ve iletişim kutunuzu koymanız gerekir. Bu güvenlik için fayda sağlayacaktır. Son olarak onlara hakkımızda yazısını da veya bunun gibi sizlere ulaşabilmeleri için eklemeler yapmalısınız.

 

8- Karmaşık Cümlelerden Kaçının

Ziyaretçilerinizi anlaşılması kolay ve basit cümleler sunun. Anlatmak istediğiniz metinde uzun ve anlaşılması zor cümleler seçmeyin. Bu onları karamsar ve sonrada olumsuz havaya sokacaktır.

Bu yazımızda sizlere yüksek dönüşüm sağlayan açılış sayfası stratejilerini derledik. Markanız için hangi maddelerin daha çok geliştirilmesi lazım bunu A/B testi yaparak öğrenin. Ve bu madde üzerinde durun. Bu markanız için oldukça önemli bir detay olacaktır.

 

Heypager olarak biz size en yüksek dönüşümü sağlayacak tasarımları sunuyoruz. Hızlı ve kaliteli bir web sitesi sahibi olmak için hemen bizimle iletişime geçin.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

7 Responses

  1. Maddeler bilgilendirici olmuş faydalı içerik, ellerinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Blog

Son Yazılar

CPM NEDİR VE NASIL HESAPLANIR?

CPM kelimesini dijital pazarlamada sıklıkla duymuş olabiliriz. Pazarlama alanındaki önemini tam olarak bilemeyebiliriz fakat pazarlamayla ve reklamlarla ilgili olan kişi ve kurumlar bu terimin anlamını çok iyi bilmektedirler. CPM yani Cost Per Mille, Türkçe karşılığı ‘’Bin Gösterim Başına Maliyet’’ demektir. Yani, satın alınan reklamın 1000 kere gösterilmesi sonucunda ödeyeceğiniz maliyet anlamına gelir. Bu amaçla hesaplanabilen ve ölçülebilen bir değerdir.

Devamını Oku

Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Telefon numaranızı bırakın müşteri temsilcimiz en kısa zamanda sizi arasın.

Sohbeti başlat
Selamlar 🖖 Nasıl yardımcı olabiliriz?